Valresultat Gävle 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Gävle med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,0 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gävle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 52 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 76 433
- Avgivna röster
- 66 903
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2018 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 258 | 32,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 893 | 19,5 % |
| MModeraterna | 12 033 | 18,2 % |
| VVänsterpartiet | 5 609 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 4 189 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 551 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 3 257 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 573 | 3,9 % |
| Övriga partier | 878 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 015 | 30,1 % |
| MModeraterna | 12 006 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 357 | 15,6 % |
| VVänsterpartiet | 5 827 | 8,8 % |
| SJPGSJPG | 4 321 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 016 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 3 721 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 221 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 620 | 3,9 % |
| Övriga partier | 348 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 280 | 32,0 % |
| MModeraterna | 12 628 | 19,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 468 | 17,2 % |
| VVänsterpartiet | 5 978 | 9,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 691 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 3 790 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 071 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 024 | 4,5 % |
| Övriga partier | 652 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Gävle 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gävle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+3,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- L
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,8 % | 34,6 % | 34,1 % | 32,1 % | 33,3 % | 31,5 % |
| SD | 3,3 % | 7,4 % | 15,8 % | 19,5 % | 22,6 % | 19,6 % |
| M | 22,0 % | 27,2 % | 21,0 % | 18,2 % | 19,2 % | 19,9 % |
| V | 7,5 % | 6,8 % | 6,7 % | 8,5 % | 6,5 % | 8,0 % |
| C | 6,2 % | 4,6 % | 4,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 4,9 % |
| L | 7,1 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,4 % | 3,8 % | 4,5 % |
| KD | 4,9 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,9 % | 4,3 % | 5,7 % |
| MP | 5,3 % | 7,5 % | 6,2 % | 3,9 % | 4,0 % | 4,7 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 3,6 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 84,7 % | 86,8 % | 87,5 % | 84,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Gävle 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gävle 2018
Så skiljer sig Gävle från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 32,1 % i Gävle mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,8
- SD +1,9
- V +0,5
Svagare än i riket
- C −2,3
- M −1,7
- KD −1,4
- MP −0,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Gävle, från 15,8 % till 19,5 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,0 % till 18,2 % (−2,8).
- SD +3,6
- M −2,8
- MP −2,3
- FI −2,2
- C +2,0
- S −2,0
- V +1,8
- KD +1,7
Valdeltagande i Gävle
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,5 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Gävle på plats 135 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gävle är indelad i 52 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,8 % i Andersberg C till 92,8 % i Norrlandet-Utvalnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Andersberg C (53,1 %) och sitt svagaste i Norrlandet-Utvalnäs (20,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 45, Moderaterna i 4, Sverigedemokraterna i 3 av 52 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gävle är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,2 % i kommunvalet mot 19,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,2 procentenheter.
- SD −2,2
- L +1,7
- M +0,8
- MP +0,7
- C −0,6
- V +0,5
- KD −0,4
- S −0,1
Största parti i Gävle sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gävle i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Gävle 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 52 valdistrikten i Gävle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Andersberg C | S | 53,1 % | S | 52,3 % | 66,8 % |
| Andersberg N | S | 33,3 % | S | 33,1 % | 83,9 % |
| Andersberg S-Sälgsjön-Hästbo | S | 34,8 % | S | 33,8 % | 85,6 % |
| Bergby-Axmar | S | 32,7 % | S | 33,0 % | 82,7 % |
| Björke-Trödje | SD | 25,8 % | SD | 23,7 % | 91,4 % |
| Bomhus C | S | 32,5 % | S | 31,9 % | 92,2 % |
| Bomhus N | S | 33,8 % | S | 33,8 % | 84,6 % |
| Bomhus SO | S | 35,9 % | S | 35,9 % | 86,3 % |
| Bomhus SV | S | 40,8 % | S | 39,3 % | 90,3 % |
| Bomhus V | S | 36,4 % | S | 35,8 % | 80,1 % |
| Bomhus Ö | S | 35,1 % | S | 35,3 % | 88,4 % |
| Brynäs C | S | 34,1 % | S | 32,7 % | 82,3 % |
| Brynäs S | S | 36,3 % | S | 37,8 % | 78,9 % |
| Brynäs V | S | 31,8 % | S | 31,5 % | 76,9 % |
| Brynäs Ö | S | 34,9 % | S | 35,3 % | 76,4 % |
| Forsbacka | S | 37,9 % | S | 39,6 % | 87,2 % |
| Fridhem | S | 27,8 % | S | 27,1 % | 92,3 % |
| Furuvik-Ytterharnäs | S | 27,7 % | S | 28,0 % | 90,7 % |
| Gävle Strand | S | 26,4 % | S | 26,7 % | 87,4 % |
| Hagaström C | S | 30,7 % | S | 28,0 % | 91,5 % |
| Hedesunda N | SD | 30,8 % | S | 27,3 % | 82,6 % |
| Hedesunda S | SD | 28,0 % | S | 26,0 % | 89,1 % |
| Hemlingby | S | 26,5 % | S | 26,4 % | 90,8 % |
| Hemsta | S | 32,6 % | S | 32,7 % | 84,8 % |
| Hille | S | 34,6 % | S | 34,0 % | 88,9 % |
| Nordost | S | 44,8 % | S | 46,0 % | 70,0 % |
| Norr | S | 26,4 % | S | 27,5 % | 84,9 % |
| Norrlandet-Utvalnäs | M | 31,2 % | M | 35,1 % | 92,8 % |
| Norrsundet-Hamrångefjärden | S | 40,5 % | S | 41,2 % | 85,3 % |
| Norrtull-Lexe | M | 25,0 % | M | 27,3 % | 86,1 % |
| Olsbacka | S | 25,7 % | S | 24,9 % | 88,4 % |
| Stigslund | S | 34,0 % | S | 33,7 % | 86,7 % |
| Strömsbro | S | 28,2 % | S | 28,6 % | 89,6 % |
| Sätra C | S | 41,7 % | S | 38,1 % | 78,9 % |
| Sätra NO | S | 41,2 % | S | 39,8 % | 86,5 % |
| Sätra NV | S | 36,0 % | S | 33,3 % | 89,9 % |
| Sätra V | S | 36,1 % | S | 33,0 % | 84,7 % |
| Sätra Ö | S | 39,5 % | S | 41,5 % | 74,4 % |
| Söder V | S | 30,0 % | S | 29,4 % | 86,4 % |
| Söder Ö | S | 29,4 % | S | 29,2 % | 84,2 % |
| Södertull | S | 28,7 % | S | 27,5 % | 77,9 % |
| Sörby | S | 35,8 % | S | 36,6 % | 84,8 % |
| Valbo C | S | 34,6 % | S | 35,8 % | 85,9 % |
| Valbo N | S | 38,1 % | S | 37,2 % | 82,2 % |
| Valbo V | S | 31,1 % | S | 30,0 % | 91,1 % |
| Valbo Ö-Hagaström N | S | 27,7 % | S | 28,1 % | 91,8 % |
| Vallbacken | S | 27,4 % | S | 27,4 % | 87,0 % |
| Villastaden | M | 28,3 % | M | 30,8 % | 88,6 % |
| Väster N | M | 25,8 % | M | 28,8 % | 88,7 % |
| Väster S | S | 31,3 % | S | 30,8 % | 84,2 % |
| Åbyggeby | S | 23,6 % | S | 24,1 % | 91,9 % |
| Öster-Alderholmen | S | 39,2 % | S | 40,9 % | 72,0 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2018 · Alla kommuner 2018