Valresultat Gävle 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Gävle med 40,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,8 %). Valdeltagandet var 79,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gävle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 50 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,3 %
- Röstberättigade
- 71 543
- Avgivna röster
- 56 760
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2006 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 778 | 40,8 % |
| MModeraterna | 12 286 | 22,0 % |
| VVänsterpartiet | 4 158 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 948 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 3 454 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 942 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 743 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 864 | 3,3 % |
| Övriga partier | 1 565 | 2,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 767 | 37,8 % |
| MModeraterna | 11 859 | 21,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 532 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 4 433 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 3 246 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 868 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 735 | 5,0 % |
| SJPGSJPG | 2 393 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 977 | 3,6 % |
| Övriga partier | 121 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 127 | 37,8 % |
| MModeraterna | 12 296 | 22,0 % |
| VVänsterpartiet | 4 762 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 751 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 3 724 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 192 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 830 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 298 | 4,1 % |
| ÖVRövriga partier | 829 | 1,5 % |
| Övriga partier | 69 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Gävle 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gävle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- L
- C
- MP
- KD
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,8 % | 34,6 % | 34,1 % | 32,1 % | 33,3 % | 31,5 % |
| M | 22,0 % | 27,2 % | 21,0 % | 18,2 % | 19,2 % | 19,9 % |
| V | 7,5 % | 6,8 % | 6,7 % | 8,5 % | 6,5 % | 8,0 % |
| L | 7,1 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,4 % | 3,8 % | 4,5 % |
| C | 6,2 % | 4,6 % | 4,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 4,9 % |
| MP | 5,3 % | 7,5 % | 6,2 % | 3,9 % | 4,0 % | 4,7 % |
| KD | 4,9 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,9 % | 4,3 % | 5,7 % |
| SD | 3,3 % | 7,4 % | 15,8 % | 19,5 % | 22,6 % | 19,6 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 3,6 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 84,7 % | 86,8 % | 87,5 % | 84,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Gävle 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gävle 2006
Så skiljer sig Gävle från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 40,8 % i Gävle mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,6
- V +1,6
- SD +0,4
- MP +0,1
Svagare än i riket
- M −4,0
- C −1,7
- KD −1,7
- FP −0,4
Valdeltagande i Gävle
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,3 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Gävle på plats 180 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gävle är indelad i 50 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,5 % i Andersberg 1 till 89,5 % i Fridhem.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrsundet (63,3 %) och sitt svagaste i Villastaden (19,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 45, Moderaterna i 5 av 50 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gävle är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 37,8 % i kommunvalet mot 40,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,1 procentenheter.
- S −3,1
- FP +1,4
- V +1,1
- SD +0,8
- C +0,5
- MP +0,4
- KD +0,1
- M −0,0
Största parti i Gävle sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gävle i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Gävle 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 50 valdistrikten i Gävle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Andersberg 1 | S | 48,6 % | S | 48,9 % | 62,5 % |
| Andersberg 2 | S | 41,2 % | S | 38,8 % | 84,5 % |
| Bergby | S | 46,7 % | S | 43,1 % | 78,9 % |
| Björke-Trödje | S | 33,9 % | S | 30,5 % | 84,6 % |
| Bomhus 1 | S | 44,6 % | S | 40,1 % | 80,3 % |
| Bomhus 2 | S | 49,0 % | S | 45,8 % | 80,6 % |
| Bomhus 3 | S | 50,9 % | S | 47,2 % | 78,7 % |
| Bomhus 4 | S | 50,4 % | S | 45,0 % | 81,6 % |
| Bomhus 5 | S | 55,5 % | S | 51,3 % | 80,8 % |
| Brynäs 1 | S | 40,8 % | S | 37,7 % | 75,0 % |
| Brynäs 2 | S | 42,6 % | S | 41,9 % | 72,5 % |
| Brynäs 3 | S | 46,1 % | S | 43,5 % | 68,4 % |
| Brynäs 4 | S | 48,5 % | S | 46,6 % | 73,7 % |
| Brynäs 5 | S | 44,3 % | S | 43,2 % | 72,9 % |
| Forsbacka | S | 56,7 % | S | 54,3 % | 82,3 % |
| Fridhem | M | 32,7 % | M | 33,1 % | 89,5 % |
| Furuvik-Ytterharnäs | S | 40,7 % | S | 37,6 % | 84,2 % |
| Hamrångefjärden | S | 47,9 % | S | 44,5 % | 76,3 % |
| Hedesunda 1 | S | 33,6 % | S | 31,1 % | 78,4 % |
| Hedesunda 2 | S | 32,9 % | S | 30,6 % | 81,2 % |
| Hemlingby | S | 39,7 % | S | 35,5 % | 80,8 % |
| Hille | S | 43,0 % | S | 39,9 % | 85,9 % |
| Lexe-Hagaström | S | 33,3 % | S | 30,8 % | 85,2 % |
| Nordost | S | 37,5 % | S | 35,3 % | 71,3 % |
| Norr | M | 33,3 % | M | 34,0 % | 80,7 % |
| Norrsundet | S | 63,3 % | S | 59,1 % | 83,7 % |
| Norrtull | S | 30,1 % | M | 30,2 % | 80,2 % |
| Olsbacka | S | 32,0 % | S | 28,8 % | 86,2 % |
| Stigslund 1 | S | 46,0 % | S | 42,5 % | 77,4 % |
| Stigslund 2 | S | 43,4 % | S | 39,2 % | 83,8 % |
| Strömsbro-Norrlandet | M | 35,2 % | M | 35,0 % | 85,9 % |
| Sätra 1 | S | 42,8 % | S | 38,6 % | 75,4 % |
| Sätra 2 | S | 46,4 % | S | 42,7 % | 81,4 % |
| Sätra 3 | S | 43,4 % | S | 40,8 % | 64,3 % |
| Sätra 4 | S | 50,0 % | S | 46,2 % | 82,7 % |
| Sätra 5 | S | 42,0 % | S | 37,1 % | 85,8 % |
| Söder 1 | S | 34,4 % | S | 31,5 % | 79,2 % |
| Söder 2 | S | 33,9 % | S | 31,0 % | 76,7 % |
| Söder 3 | S | 39,0 % | S | 35,3 % | 80,0 % |
| Södertull | S | 37,2 % | S | 33,6 % | 69,5 % |
| Sörby | S | 41,0 % | S | 39,6 % | 78,8 % |
| Valbo 1 | S | 39,2 % | S | 35,0 % | 87,0 % |
| Valbo 2 | S | 48,8 % | S | 46,2 % | 75,8 % |
| Valbo 3 | S | 40,5 % | S | 36,7 % | 79,4 % |
| Valbo 4 | S | 46,9 % | S | 42,8 % | 85,3 % |
| Vallbacken | S | 32,1 % | S | 31,0 % | 82,5 % |
| Villastaden | M | 40,8 % | M | 39,8 % | 76,2 % |
| Väster | M | 33,8 % | M | 33,6 % | 79,1 % |
| Åbyggeby | S | 36,5 % | S | 34,4 % | 84,1 % |
| Öster | S | 45,7 % | S | 47,2 % | 62,8 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2006 · Alla kommuner 2006