Valresultat Ljusdal 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusdal med 39,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 73,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusdal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Ljusdal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
73,5 %
Röstberättigade
15 222
Avgivna röster
11 194
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2006 i Ljusdal

Riksdagsvalet 2006 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 28439,2 %
MModeraterna2 09219,1 %
CCenterpartiet1 59614,6 %
VVänsterpartiet9148,4 %
KDKristdemokraterna5435,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4734,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4033,7 %
SDSverigedemokraterna3333,0 %
Övriga partier2832,6 %

Landstingsvalet 2006 i Ljusdal

Landstingsvalet 2006 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 83736,2 %
CCenterpartiet2 05619,4 %
MModeraterna1 58515,0 %
VVänsterpartiet8848,3 %
SJPGSJPG5855,5 %
KDKristdemokraterna4884,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4744,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3963,7 %
SDSverigedemokraterna2582,4 %
Övriga partier230,2 %

Kommunvalet 2006 i Ljusdal

Kommunvalet 2006 i Ljusdal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 49531,8 %
CCenterpartiet2 00718,2 %
MModeraterna1 61314,7 %
SocDSocD1 0709,7 %
VVänsterpartiet8657,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6035,5 %
KDKristdemokraterna4844,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4374,0 %
FKLFKL2312,1 %
SDSverigedemokraterna1441,3 %
Övriga partier380,3 %

Partiernas utveckling i Ljusdal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljusdal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljusdal per valår
Parti200620102014201820222026
S39,2 %37,0 %36,5 %34,0 %32,1 %28,2 %
M19,1 %24,1 %18,8 %14,4 %16,0 %17,3 %
C14,6 %9,5 %8,6 %12,3 %8,0 %7,8 %
V8,4 %7,4 %5,6 %6,9 %4,6 %4,7 %
KD5,0 %3,6 %2,4 %5,1 %5,6 %6,3 %
L4,3 %4,4 %3,2 %3,4 %3,0 %4,7 %
MP3,7 %5,2 %4,9 %2,8 %3,5 %4,5 %
SD3,0 %6,9 %16,6 %20,0 %26,2 %24,5 %
Övr2,6 %1,9 %3,5 %1,2 %1,1 %2,0 %
Valdeltagande73,5 %79,1 %83,0 %83,7 %82,8 %82,9 %

Valdeltagande i Ljusdal 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljusdal 2006

Så skiljer sig Ljusdal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 19,1 % i Ljusdal mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +6,7
  • S +4,0
  • V +2,5
  • SD +0,1

Svagare än i riket

  • M −6,9
  • FP −3,2
  • KD −1,7
  • MP −1,5

Valdeltagande i Ljusdal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 73,5 %, vilket är 6,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ljusdal på plats 283 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljusdal är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,8 % i Hamra till 84,0 % i Ljusdal 3.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljusdal 3 (61,7 %) och sitt svagaste i Järvsö 1 (26,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Centerpartiet i 1 av 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusdal är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 31,8 % i kommunvalet mot 39,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.

  • S −7,4
  • M −4,5
  • C +3,6
  • SD −1,7
  • FP +1,2
  • KD −0,6
  • V −0,5
  • MP +0,3

Största parti i Ljusdal sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ljusdal i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ljusdal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,2 %82,9 %
2022Socialdemokraterna32,1 %82,8 %
2018Socialdemokraterna34,0 %83,7 %
2014Socialdemokraterna36,5 %83,0 %
2010Socialdemokraterna37,0 %79,1 %
2006Socialdemokraterna39,2 %73,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ljusdal 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Ljusdal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljusdal, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Färila 1S39,3 %S35,2 %76,3 %
Färila 3S36,9 %S30,2 %76,5 %
HamraS55,1 %S49,7 %65,8 %
Järvsö 1C30,3 %C36,4 %79,5 %
Järvsö 2S30,4 %C30,5 %71,1 %
Järvsö 3S35,1 %C29,1 %68,1 %
KårböleS39,3 %S33,7 %69,9 %
Ljusdal 1S38,2 %S31,2 %76,8 %
Ljusdal 2S40,8 %S34,7 %75,1 %
Ljusdal 3S61,7 %S42,0 %84,0 %
Ljusdal 4S49,6 %S42,6 %70,5 %
Ljusdal 5S46,4 %S38,4 %74,5 %
Ljusdal 6S38,5 %S30,9 %76,1 %
Ljusdal 7S39,2 %S32,2 %67,2 %
LosS45,0 %S40,9 %70,6 %
RamsjöS46,2 %SocD46,3 %67,6 %

Utforska valdistrikten i Ljusdal på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2006 · Alla kommuner 2006