Valresultat Ljusdal 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusdal med 37,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,4 %). Valdeltagandet var 79,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusdal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,1 %
- Röstberättigade
- 15 086
- Avgivna röster
- 11 929
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2010 i Ljusdal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 336 | 37,0 % |
| MModeraterna | 2 822 | 24,1 % |
| CCenterpartiet | 1 114 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 870 | 7,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 813 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 605 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 516 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 424 | 3,6 % |
| OVRövriga partier | 127 | 1,1 % |
| Övriga partier | 94 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Ljusdal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 948 | 35,4 % |
| MModeraterna | 2 123 | 19,0 % |
| CCenterpartiet | 1 268 | 11,4 % |
| VVänsterpartiet | 925 | 8,3 % |
| SJPGSJPG | 844 | 7,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 575 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 574 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 539 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 358 | 3,2 % |
| Övriga partier | 14 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Ljusdal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 709 | 32,4 % |
| MModeraterna | 1 904 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 1 454 | 12,7 % |
| SocDSocD | 1 032 | 9,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 940 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 882 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 665 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 483 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 378 | 3,3 % |
| Övriga partier | 12 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Ljusdal 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ljusdal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−5,1 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- SD
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,2 % | 37,0 % | 36,5 % | 34,0 % | 32,1 % | 28,2 % |
| M | 19,1 % | 24,1 % | 18,8 % | 14,4 % | 16,0 % | 17,3 % |
| C | 14,6 % | 9,5 % | 8,6 % | 12,3 % | 8,0 % | 7,8 % |
| V | 8,4 % | 7,4 % | 5,6 % | 6,9 % | 4,6 % | 4,7 % |
| SD | 3,0 % | 6,9 % | 16,6 % | 20,0 % | 26,2 % | 24,5 % |
| MP | 3,7 % | 5,2 % | 4,9 % | 2,8 % | 3,5 % | 4,5 % |
| L | 4,3 % | 4,4 % | 3,2 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,7 % |
| KD | 5,0 % | 3,6 % | 2,4 % | 5,1 % | 5,6 % | 6,3 % |
| Övr | 2,6 % | 1,9 % | 3,5 % | 1,2 % | 1,1 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 73,5 % | 79,1 % | 83,0 % | 83,7 % | 82,8 % | 82,9 % |
Valdeltagande i Ljusdal 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ljusdal 2010
Så skiljer sig Ljusdal från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 37,0 % i Ljusdal mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,3
- C +2,9
- V +1,8
- SD +1,2
Svagare än i riket
- M −6,0
- FP −2,7
- MP −2,2
- KD −2,0
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ljusdal, från 19,1 % till 24,1 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,6 % till 9,5 % (−5,1).
- C −5,1
- M +4,9
- SD +3,9
- S −2,2
- MP +1,5
- KD −1,4
- V −0,9
- OVR +0,9
Valdeltagande i Ljusdal
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 79,1 %, vilket är 5,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ljusdal på plats 283 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ljusdal är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,0 % i Ljusdal C till 82,0 % i Ljusdal CV.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Los-Hamra (49,7 %) och sitt svagaste i Järvsö Ö (25,4 %). Partiet var största parti i samtliga 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusdal är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,6 % i kommunvalet mot 24,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- M −7,5
- S −4,6
- FP +3,8
- C +3,2
- SD −2,7
- MP +0,6
- KD −0,3
- V +0,3
Största parti i Ljusdal sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ljusdal i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,2 % | 82,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 82,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 83,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 79,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,2 % | 73,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ljusdal 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Ljusdal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Färila | S | 38,3 % | S | 33,4 % | 80,6 % |
| Järvsö N | S | 32,7 % | S | 29,5 % | 75,0 % |
| Järvsö V | S | 28,3 % | S | 27,7 % | 76,3 % |
| Järvsö Ö | S | 25,4 % | C | 26,7 % | 80,4 % |
| Korskrogen-Kårböle | S | 39,0 % | S | 36,3 % | 79,1 % |
| Ljusdal C | S | 37,6 % | S | 32,6 % | 71,0 % |
| Ljusdal CN | S | 38,2 % | S | 28,9 % | 78,8 % |
| Ljusdal CS | S | 44,0 % | S | 38,1 % | 77,0 % |
| Ljusdal CV | S | 34,3 % | S | 30,4 % | 82,0 % |
| Ljusdal CÖ | S | 43,3 % | S | 37,0 % | 72,6 % |
| Los-Hamra | S | 49,7 % | S | 46,9 % | 71,5 % |
| Ramsjö-Hennan | S | 45,6 % | SocD | 35,4 % | 78,1 % |
| Tallåsen | S | 39,1 % | S | 36,7 % | 77,5 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2010 · Alla kommuner 2010