Valresultat Gävle 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Gävle med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,1 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gävle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 52 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 73 244
- Avgivna röster
- 62 070
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2010 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 208 | 34,6 % |
| MModeraterna | 16 677 | 27,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 600 | 7,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 566 | 7,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 189 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 4 186 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 2 827 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 349 | 3,8 % |
| Övriga partier | 721 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 490 | 34,5 % |
| MModeraterna | 15 864 | 26,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 418 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 267 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 4 058 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 026 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 2 393 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 179 | 3,7 % |
| SJPGSJPG | 1 560 | 2,6 % |
| Övriga partier | 167 | 0,3 % |
Kommunvalet 2010 i Gävle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 391 | 34,1 % |
| MModeraterna | 16 257 | 27,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 744 | 7,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 653 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 543 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 188 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 2 474 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 900 | 3,2 % |
| Övriga partier | 582 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Gävle 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gävle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,3 procentenheter).
- S
- M
- MP
- SD
- L
- V
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,8 % | 34,6 % | 34,1 % | 32,1 % | 33,3 % | 31,5 % |
| M | 22,0 % | 27,2 % | 21,0 % | 18,2 % | 19,2 % | 19,9 % |
| MP | 5,3 % | 7,5 % | 6,2 % | 3,9 % | 4,0 % | 4,7 % |
| SD | 3,3 % | 7,4 % | 15,8 % | 19,5 % | 22,6 % | 19,6 % |
| L | 7,1 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,4 % | 3,8 % | 4,5 % |
| V | 7,5 % | 6,8 % | 6,7 % | 8,5 % | 6,5 % | 8,0 % |
| C | 6,2 % | 4,6 % | 4,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 4,9 % |
| KD | 4,9 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,9 % | 4,3 % | 5,7 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 3,6 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,3 % | 84,7 % | 86,8 % | 87,5 % | 84,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Gävle 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gävle 2010
Så skiljer sig Gävle från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 34,6 % i Gävle mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,9
- SD +1,7
- V +1,2
- MP +0,2
Svagare än i riket
- M −2,9
- C −1,9
- KD −1,8
- FP −0,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Gävle, från 22,0 % till 27,2 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,8 % till 34,6 % (−6,3).
- S −6,3
- M +5,2
- SD +4,1
- MP +2,2
- C −1,6
- KD −1,1
- V −0,6
- FP −0,2
Valdeltagande i Gävle
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,7 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Gävle på plats 126 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gävle är indelad i 52 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,8 % i Andersberg C till 90,5 % i Norrlandet-Utvalnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrsundet-Hamrångefjärden (55,0 %) och sitt svagaste i Villastaden (14,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 36, Moderaterna i 16 av 52 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gävle är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 7,9 % i kommunvalet mot 6,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,1 procentenheter.
- FP +1,1
- KD −0,6
- C −0,5
- S −0,4
- SD +0,3
- V +0,2
- MP +0,1
- M +0,0
Största parti i Gävle sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gävle i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 79,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Gävle 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 52 valdistrikten i Gävle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Andersberg C | S | 50,1 % | S | 51,4 % | 66,8 % |
| Andersberg N | S | 37,4 % | S | 36,1 % | 84,0 % |
| Andersberg S | S | 39,9 % | S | 39,6 % | 85,0 % |
| Bergby-Axmar | S | 42,3 % | S | 41,3 % | 84,1 % |
| Björke-Trödje | M | 35,0 % | M | 34,5 % | 87,0 % |
| Bomhus C | S | 36,7 % | S | 34,3 % | 89,4 % |
| Bomhus N | S | 42,2 % | S | 40,4 % | 78,7 % |
| Bomhus SO | S | 44,6 % | S | 42,6 % | 81,9 % |
| Bomhus SV | S | 43,2 % | S | 41,6 % | 86,1 % |
| Bomhus V | S | 42,9 % | S | 43,2 % | 75,6 % |
| Bomhus Ö | S | 37,1 % | S | 36,4 % | 88,0 % |
| Brynäs C | S | 40,4 % | S | 39,8 % | 76,3 % |
| Brynäs S | S | 41,0 % | S | 39,2 % | 76,0 % |
| Brynäs V | S | 36,5 % | S | 36,7 % | 77,2 % |
| Brynäs Ö | S | 42,4 % | S | 41,6 % | 76,4 % |
| Forsbacka | S | 48,2 % | S | 48,0 % | 83,0 % |
| Fridhem | M | 38,9 % | M | 39,7 % | 90,4 % |
| Furuvik-Ytterharnäs | M | 33,8 % | M | 35,0 % | 89,5 % |
| Hagaström N-Lexe | M | 37,5 % | M | 38,0 % | 87,9 % |
| Hagaström S-Sälgsjön-Hästbo | S | 33,8 % | M | 32,9 % | 84,1 % |
| Hedesunda N | S | 28,7 % | S | 26,9 % | 80,3 % |
| Hedesunda S | S | 33,3 % | S | 30,4 % | 83,5 % |
| Hemlingby | M | 33,0 % | M | 32,2 % | 85,9 % |
| Hemsta | S | 33,0 % | S | 33,6 % | 80,5 % |
| Hille | S | 35,1 % | S | 34,2 % | 87,7 % |
| Nordost | S | 41,6 % | S | 43,6 % | 69,9 % |
| Norr | M | 32,5 % | M | 35,8 % | 77,3 % |
| Norrlandet-Utvalnäs | M | 47,4 % | M | 49,5 % | 90,5 % |
| Norrsundet-Hamrångefjärden | S | 55,0 % | S | 56,0 % | 87,2 % |
| Norrtull | M | 34,3 % | M | 33,4 % | 81,7 % |
| Olsbacka | M | 33,3 % | M | 31,5 % | 87,0 % |
| Stigslund | S | 35,1 % | S | 35,3 % | 84,1 % |
| Strömsbro | M | 37,2 % | M | 37,0 % | 88,8 % |
| Sätra C | S | 41,1 % | S | 37,2 % | 79,9 % |
| Sätra NO | S | 43,0 % | S | 42,0 % | 84,6 % |
| Sätra NV | S | 33,4 % | S | 32,2 % | 88,9 % |
| Sätra V | S | 41,4 % | S | 39,7 % | 85,7 % |
| Sätra Ö | S | 45,6 % | S | 46,7 % | 70,5 % |
| Söder V | S | 30,4 % | M | 30,7 % | 82,3 % |
| Söder Ö | S | 31,3 % | S | 31,1 % | 81,4 % |
| Södertull | S | 34,1 % | S | 32,6 % | 76,1 % |
| Sörby | S | 37,8 % | S | 36,1 % | 83,3 % |
| Valbo C | S | 43,3 % | S | 42,9 % | 85,0 % |
| Valbo N | S | 42,5 % | S | 41,2 % | 80,0 % |
| Valbo V | S | 29,8 % | S | 29,6 % | 89,6 % |
| Valbo Ö | M | 35,9 % | M | 37,2 % | 89,8 % |
| Vallbacken | M | 33,3 % | M | 35,4 % | 83,4 % |
| Villastaden | M | 43,9 % | M | 45,5 % | 81,6 % |
| Väster N | M | 37,8 % | M | 38,8 % | 82,6 % |
| Väster S | M | 34,2 % | M | 35,9 % | 80,7 % |
| Åbyggeby | M | 34,9 % | M | 34,1 % | 87,4 % |
| Öster-Alderholmen | S | 37,1 % | S | 37,2 % | 74,5 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2010 · Alla kommuner 2010