Valresultat Nordanstig 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Nordanstig med 37,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,5 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordanstig ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,8 %
- Röstberättigade
- 7 639
- Avgivna röster
- 6 170
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2010 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 292 | 37,7 % |
| MModeraterna | 1 144 | 18,8 % |
| CCenterpartiet | 692 | 11,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 515 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 427 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 339 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 298 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 278 | 4,6 % |
| OVRövriga partier | 67 | 1,1 % |
| Övriga partier | 26 | 0,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 089 | 35,8 % |
| CCenterpartiet | 733 | 12,6 % |
| MModeraterna | 729 | 12,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 697 | 12,0 % |
| VVänsterpartiet | 389 | 6,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 383 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 330 | 5,7 % |
| SJPGSJPG | 277 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 193 | 3,3 % |
| Övriga partier | 9 | 0,2 % |
Kommunvalet 2010 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 049 | 34,5 % |
| CCenterpartiet | 1 256 | 21,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 780 | 13,1 % |
| MModeraterna | 628 | 10,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 428 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 327 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 261 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 197 | 3,3 % |
| Övriga partier | 14 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Nordanstig 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nordanstig i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−8,1 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- V
- L
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,7 % | 38,7 % | 32,5 % | 31,6 % | 29,9 % |
| M | 14,2 % | 18,8 % | 14,6 % | 11,7 % | 13,1 % | 15,6 % |
| C | 19,5 % | 11,4 % | 9,4 % | 11,8 % | 7,1 % | 7,3 % |
| SD | 3,7 % | 8,5 % | 18,2 % | 21,5 % | 29,0 % | 25,7 % |
| V | 7,1 % | 7,0 % | 5,8 % | 9,6 % | 6,2 % | 5,2 % |
| L | 4,8 % | 5,6 % | 3,4 % | 2,5 % | 2,2 % | 3,4 % |
| KD | 5,2 % | 4,9 % | 3,7 % | 6,9 % | 6,5 % | 6,5 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 3,7 % | 1,9 % | 2,9 % | 3,8 % |
| Övr | 3,7 % | 1,5 % | 2,7 % | 1,6 % | 1,4 % | 2,6 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 80,8 % | 84,8 % | 83,6 % | 82,5 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Nordanstig 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nordanstig 2010
Så skiljer sig Nordanstig från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 18,8 % i Nordanstig mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,0
- C +4,8
- SD +2,8
- V +1,4
Svagare än i riket
- M −11,2
- MP −2,8
- FP −1,5
- KD −0,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Nordanstig, från 3,7 % till 8,5 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 19,5 % till 11,4 % (−8,1).
- C −8,1
- SD +4,8
- M +4,6
- MP +1,2
- JL −1,2
- FP +0,7
- S −0,7
- KD −0,3
Valdeltagande i Nordanstig
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,8 %, vilket är 3,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Nordanstig på plats 263 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Nordanstig är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Harmånger-Ilsbo till 79,7 % i Bergsjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hassela-Älgered (42,0 %) och sitt svagaste i Harmånger-Ilsbo (33,4 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordanstig är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,1 % i kommunvalet mot 11,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.
- C +9,8
- M −8,2
- FP +7,6
- S −3,2
- V −1,5
- SD −1,3
- MP −1,3
- KD −0,5
Största parti i Nordanstig sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nordanstig i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 83,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 84,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 80,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Nordanstig 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Nordanstig. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergsjö | S | 34,1 % | S | 32,7 % | 79,7 % |
| Gnarp | S | 41,5 % | S | 39,5 % | 78,7 % |
| Harmånger-Ilsbo | S | 33,4 % | C | 30,6 % | 78,4 % |
| Hassela-Älgered | S | 42,0 % | S | 44,5 % | 78,7 % |
| Jättendal-Stocka-Strömsbruk | S | 39,8 % | S | 33,7 % | 78,9 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2010 · Alla kommuner 2010