Valresultat Nordanstig 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Nordanstig med 38,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordanstig ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Nordanstig på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,8 %
Röstberättigade
7 411
Avgivna röster
6 281
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2014 i Nordanstig

Riksdagsvalet 2014 i Nordanstig: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 39838,7 %
SDSverigedemokraterna1 12718,2 %
MModeraterna90714,6 %
CCenterpartiet5839,4 %
VVänsterpartiet3575,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2283,7 %
KDKristdemokraterna2273,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2123,4 %
FIFeministiskt initiativ1091,8 %
Övriga partier560,9 %

Landstingsvalet 2014 i Nordanstig

Landstingsvalet 2014 i Nordanstig: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 19936,2 %
SDSverigedemokraterna78913,0 %
MModeraterna68411,3 %
CCenterpartiet65110,7 %
SJPGSJPG5408,9 %
VVänsterpartiet4176,9 %
KDKristdemokraterna2974,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2584,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2223,7 %
Övriga partier150,2 %

Kommunvalet 2014 i Nordanstig

Kommunvalet 2014 i Nordanstig: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23036,1 %
SDSverigedemokraterna96615,6 %
CCenterpartiet95015,4 %
MModeraterna76312,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4347,0 %
VVänsterpartiet3115,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2904,7 %
KDKristdemokraterna2203,6 %
Övriga partier190,3 %

Partiernas utveckling i Nordanstig 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nordanstig i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • MP
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nordanstig per valår
Parti200620102014201820222026
S38,4 %37,7 %38,7 %32,5 %31,6 %29,9 %
SD3,7 %8,5 %18,2 %21,5 %29,0 %25,7 %
M14,2 %18,8 %14,6 %11,7 %13,1 %15,6 %
C19,5 %11,4 %9,4 %11,8 %7,1 %7,3 %
V7,1 %7,0 %5,8 %9,6 %6,2 %5,2 %
MP3,3 %4,6 %3,7 %1,9 %2,9 %3,8 %
KD5,2 %4,9 %3,7 %6,9 %6,5 %6,5 %
L4,8 %5,6 %3,4 %2,5 %2,2 %3,4 %
Övr3,7 %1,5 %2,7 %1,6 %1,4 %2,6 %
Valdeltagande76,1 %80,8 %84,8 %83,6 %82,5 %82,3 %

Valdeltagande i Nordanstig 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nordanstig 2014

Så skiljer sig Nordanstig från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 14,6 % i Nordanstig mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,6
  • SD +5,3
  • C +3,3
  • V +0,0

Svagare än i riket

  • M −8,7
  • MP −3,2
  • FP −2,0
  • FI −1,4

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Nordanstig, från 8,5 % till 18,2 % (+9,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 18,8 % till 14,6 % (−4,2).

  • SD +9,7
  • M −4,2
  • FP −2,2
  • C −2,0
  • FI +1,6
  • V −1,3
  • KD −1,2
  • S +0,9

Valdeltagande i Nordanstig

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,8 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Nordanstig på plats 212 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nordanstig är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,7 % i Harmånger-Ilsbo till 83,2 % i Hassela-Älgered.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hassela-Älgered (42,1 %) och sitt svagaste i Harmånger-Ilsbo (35,2 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordanstig är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,4 % i kommunvalet mot 9,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.

  • C +6,0
  • FP +3,6
  • S −2,6
  • SD −2,5
  • M −2,3
  • MP +1,0
  • V −0,7
  • KD −0,1

Största parti i Nordanstig sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nordanstig i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nordanstig per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,9 %82,3 %
2022Socialdemokraterna31,6 %82,5 %
2018Socialdemokraterna32,5 %83,6 %
2014Socialdemokraterna38,7 %84,8 %
2010Socialdemokraterna37,7 %80,8 %
2006Socialdemokraterna38,4 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Nordanstig 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Nordanstig. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nordanstig, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergsjöS37,0 %S33,0 %82,7 %
GnarpS41,3 %S40,6 %81,9 %
Harmånger-IlsboS35,2 %S33,2 %81,7 %
Hassela-ÄlgeredS42,1 %S39,0 %83,2 %
Jättendal-Stocka-StrömsbrukS40,4 %S35,9 %82,3 %

Utforska valdistrikten i Nordanstig på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2014 · Alla kommuner 2014