Valresultat Ockelbo 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ockelbo med 38,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,5 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ockelbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 4 598
- Avgivna röster
- 3 918
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2014 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 489 | 38,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 804 | 20,7 % |
| MModeraterna | 502 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 440 | 11,3 % |
| VVänsterpartiet | 229 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 142 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 86 | 2,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 83 | 2,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 79 | 2,0 % |
| Övriga partier | 27 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 538 | 40,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 580 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 479 | 12,5 % |
| MModeraterna | 402 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 254 | 6,6 % |
| SJPGSJPG | 215 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 151 | 3,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 108 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 93 | 2,4 % |
| Övriga partier | 10 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 800 | 46,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 612 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 582 | 15,0 % |
| MModeraterna | 270 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 193 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 174 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 154 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 77 | 2,0 % |
| Övriga partier | 12 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Ockelbo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ockelbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- Övr
- KD
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,0 % | 41,0 % | 38,4 % | 31,7 % | 33,2 % | 30,9 % |
| SD | 2,0 % | 7,8 % | 20,7 % | 27,3 % | 30,8 % | 24,6 % |
| M | 14,8 % | 19,8 % | 12,9 % | 11,3 % | 12,3 % | 14,6 % |
| C | 17,1 % | 12,5 % | 11,3 % | 11,4 % | 7,3 % | 7,1 % |
| V | 9,0 % | 6,1 % | 5,9 % | 7,5 % | 5,2 % | 4,2 % |
| MP | 3,1 % | 5,4 % | 3,7 % | 2,8 % | 3,4 % | 4,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,0 % | 1,0 % | 2,2 % |
| KD | 3,8 % | 2,9 % | 2,2 % | 5,0 % | 5,0 % | 8,2 % |
| L | 3,1 % | 3,4 % | 2,1 % | 2,0 % | 1,9 % | 3,8 % |
| Valdeltagande | 75,5 % | 81,7 % | 85,2 % | 86,2 % | 84,7 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Ockelbo 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ockelbo 2014
Så skiljer sig Ockelbo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 12,9 % i Ockelbo mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 10,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,9
- S +7,3
- C +5,2
- V +0,2
Svagare än i riket
- M −10,4
- FP −3,3
- MP −3,2
- KD −2,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ockelbo, från 7,8 % till 20,7 % (+12,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,8 % till 12,9 % (−6,8).
- SD +12,9
- M −6,8
- S −2,7
- MP −1,8
- FI +1,8
- FP −1,3
- C −1,2
- KD −0,7
Valdeltagande i Ockelbo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ockelbo på plats 187 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ockelbo är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Ockelbo Södra till 80,7 % i Ockelbo Byar.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ockelbo Södra (42,5 %) och sitt svagaste i Ockelbo Byar (36,2 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ockelbo är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 46,5 % i kommunvalet mot 38,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.
- S +8,1
- M −6,0
- SD −4,9
- C +3,7
- V −1,4
- MP +0,3
Största parti i Ockelbo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ockelbo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 81,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,0 % | 75,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ockelbo 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Ockelbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ockelbo Byar | S | 36,2 % | S | 44,0 % | 80,7 % |
| Ockelbo Norra | S | 38,3 % | S | 46,6 % | 80,5 % |
| Ockelbo Södra | S | 42,5 % | S | 50,2 % | 79,1 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2014 · Alla kommuner 2014