Valresultat Ockelbo 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ockelbo med 30,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,5 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ockelbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Ockelbo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
4 611
Avgivna röster
3 956
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2026 i Ockelbo

Riksdagsvalet 2026 i Ockelbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 20530,9 %
SDSverigedemokraterna95924,6 %
MModeraterna57114,6 %
KDKristdemokraterna3228,2 %
CCenterpartiet2767,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1714,4 %
VVänsterpartiet1654,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1493,8 %
Övriga partier872,2 %

Regionvalet 2026 i Ockelbo

Regionvalet 2026 i Ockelbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 30033,6 %
SDSverigedemokraterna83021,4 %
MModeraterna52413,5 %
KDKristdemokraterna3689,5 %
CCenterpartiet3188,2 %
VVänsterpartiet2035,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1624,2 %
SGSjukvårdspartiet Gävleborg972,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)491,3 %
Övriga partier210,5 %

Kommunvalet 2026 i Ockelbo — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Ockelbo har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (−2 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 6 och Centerpartiet med 5.

Kommunvalet 2026 i Ockelbo: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 35834,5 %11(−2)
SDSverigedemokraterna76919,6 %6(−3)
CCenterpartiet54713,9 %5(+1)
KDKristdemokraterna47212,0 %4(+3)
MModeraterna39910,1 %3(+1)
MPMiljöpartiet de gröna1814,6 %1(±0)
VVänsterpartiet1584,0 %1(±0)
Övriga partier481,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Ockelbo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ockelbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−6,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ockelbo per valår
Parti200620102014201820222026
S45,0 %41,0 %38,4 %31,7 %33,2 %30,9 %
SD2,0 %7,8 %20,7 %27,3 %30,8 %24,6 %
M14,8 %19,8 %12,9 %11,3 %12,3 %14,6 %
KD3,8 %2,9 %2,2 %5,0 %5,0 %8,2 %
C17,1 %12,5 %11,3 %11,4 %7,3 %7,1 %
MP3,1 %5,4 %3,7 %2,8 %3,4 %4,4 %
V9,0 %6,1 %5,9 %7,5 %5,2 %4,2 %
L3,1 %3,4 %2,1 %2,0 %1,9 %3,8 %
Övr2,1 %1,0 %2,7 %1,0 %1,0 %2,2 %
Valdeltagande75,5 %81,7 %85,2 %86,2 %84,7 %85,8 %

Valdeltagande i Ockelbo 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ockelbo 2026

Så skiljer sig Ockelbo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,6 % i Ockelbo mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,1
  • S +2,8
  • KD +2,1
  • C +0,0

Svagare än i riket

  • M −5,2
  • V −4,2
  • MP −1,7
  • L −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Ockelbo, från 5,0 % till 8,2 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 30,8 % till 24,6 % (−6,2).

  • SD −6,2
  • KD +3,2
  • M +2,4
  • S −2,3
  • L +1,9
  • V −1,0
  • MP +1,0
  • C −0,2

Valdeltagande i Ockelbo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,8 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ockelbo på plats 104 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ockelbo är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,6 % i Ockelbo Norra till 78,6 % i Ockelbo Byar.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ockelbo Södra (36,3 %) och sitt svagaste i Ockelbo Byar (23,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ockelbo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,9 % i kommunvalet mot 7,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.

  • C +6,8
  • SD −5,0
  • M −4,5
  • KD +3,8
  • S +3,7
  • L −3,2
  • MP +0,2
  • V −0,2

Största parti i Ockelbo sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ockelbo i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ockelbo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,9 %85,8 %
2022Socialdemokraterna33,2 %84,7 %
2018Socialdemokraterna31,7 %86,2 %
2014Socialdemokraterna38,4 %85,2 %
2010Socialdemokraterna41,0 %81,7 %
2006Socialdemokraterna45,0 %75,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ockelbo 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Ockelbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ockelbo, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ockelbo ByarSD27,6 %S26,4 %78,6 %
Ockelbo NorraS31,2 %S35,1 %72,6 %
Ockelbo SödraS36,3 %S39,8 %75,0 %

Utforska valdistrikten i Ockelbo på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2026 · Alla kommuner 2026