Valresultat Söderhamn 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Söderhamn med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderhamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,7 %
- Röstberättigade
- 19 229
- Avgivna röster
- 15 902
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2026 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 441 | 34,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 580 | 22,8 % |
| MModeraterna | 2 474 | 15,8 % |
| VVänsterpartiet | 973 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 941 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 931 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 558 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 534 | 3,4 % |
| Övriga partier | 272 | 1,7 % |
Regionvalet 2026 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 196 | 33,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 134 | 20,0 % |
| MModeraterna | 2 523 | 16,1 % |
| CCenterpartiet | 1 414 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 329 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 970 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 373 | 2,4 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 364 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 234 | 1,5 % |
| Övriga partier | 110 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Söderhamn — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Söderhamn har 49 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 16 mandat (+1 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 10 och Moderaterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 813 | 30,6 % | 16(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 3 102 | 19,7 % | 10(±0) |
| MModeraterna | 2 531 | 16,1 % | 8(±0) |
| CCenterpartiet | 1 968 | 12,5 % | 6(−2) |
| VVänsterpartiet | 1 514 | 9,6 % | 5(+1) |
| KDKristdemokraterna | 920 | 5,8 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 349 | 2,2 % | 1(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 284 | 1,8 % | 0(−1) |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 247 | 1,6 % | |
| Övriga partier | 26 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Söderhamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Söderhamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 43,4 % | 43,6 % | 36,5 % | 37,5 % | 34,6 % |
| SD | 3,6 % | 8,4 % | 15,8 % | 19,6 % | 24,9 % | 22,8 % |
| M | 15,1 % | 20,2 % | 15,0 % | 14,3 % | 14,8 % | 15,8 % |
| V | 9,0 % | 7,0 % | 6,2 % | 8,3 % | 5,1 % | 6,2 % |
| KD | 5,0 % | 3,3 % | 2,8 % | 5,0 % | 4,9 % | 6,0 % |
| C | 10,9 % | 6,9 % | 6,9 % | 9,9 % | 6,3 % | 5,9 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,6 % | 3,0 % | 2,3 % | 3,6 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 4,1 % | 2,4 % | 2,9 % | 3,4 % |
| Övr | 3,4 % | 1,7 % | 2,9 % | 1,0 % | 1,3 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,3 % | 82,7 % | 84,6 % | 86,1 % | 81,7 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Söderhamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Söderhamn 2026
Så skiljer sig Söderhamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 34,6 % i Söderhamn mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,6
- SD +5,3
Svagare än i riket
- M −4,1
- MP −2,7
- V −2,2
- L −1,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Söderhamn, från 2,3 % till 3,6 % (+1,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,5 % till 34,6 % (−2,8).
- S −2,8
- SD −2,1
- L +1,2
- KD +1,1
- V +1,1
- M +1,0
- MP +0,5
- C −0,4
Valdeltagande i Söderhamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,7 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Söderhamn på plats 229 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Söderhamn är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,1 % i Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl till 88,1 % i Söderhamn Klossdammen-Stormyran m fl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl (44,8 %) och sitt svagaste i Vågbro (27,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Sverigedemokraterna i 1 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderhamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,5 % i kommunvalet mot 5,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.
- C +6,6
- S −4,1
- V +3,4
- SD −3,1
- L −1,8
- MP −1,2
- M +0,3
- KD −0,2
Största parti i Söderhamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Söderhamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 81,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,6 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,4 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 78,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Söderhamn 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Söderhamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergvik – Skog | SD | 28,3 % | SD | 27,3 % | 79,5 % |
| Ljusne | S | 43,2 % | S | 45,5 % | 75,6 % |
| Marma-Mo | S | 29,4 % | SD | 24,8 % | 83,1 % |
| Norrala-Trönö | S | 29,4 % | S | 23,0 % | 84,3 % |
| Sandarne | S | 36,1 % | S | 32,5 % | 84,5 % |
| Stugsund | S | 37,8 % | S | 30,5 % | 85,9 % |
| Söderala | S | 28,3 % | S | 23,2 % | 79,5 % |
| Söderhamn Centrum-Väster | S | 40,1 % | S | 35,7 % | 73,7 % |
| Söderhamn Klossdammen-Stormyran m fl | S | 36,6 % | S | 30,2 % | 88,1 % |
| Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl | S | 44,8 % | S | 41,9 % | 70,1 % |
| Söderhamn Norrtull-Granskär | S | 39,7 % | S | 35,9 % | 72,9 % |
| Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön | S | 28,9 % | M | 25,9 % | 85,1 % |
| Vågbro | S | 27,1 % | S | 23,0 % | 83,5 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2026 · Alla kommuner 2026