Valresultat Ovanåker 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ovanåker med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (23,2 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ovanåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 8 918
- Avgivna röster
- 7 473
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2026 i Ovanåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 143 | 29,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 709 | 23,2 % |
| MModeraterna | 1 139 | 15,5 % |
| KDKristdemokraterna | 888 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 629 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 308 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 269 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 199 | 2,7 % |
| Övriga partier | 88 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Ovanåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 922 | 26,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 386 | 19,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 252 | 17,2 % |
| MModeraterna | 907 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 842 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 430 | 5,9 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 240 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 123 | 1,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 112 | 1,5 % |
| Övriga partier | 59 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Ovanåker — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Ovanåker har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 8 mandat (−2 sedan 2022), följt av Centerpartiet med 7 och Sverigedemokraterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 710 | 23,2 % | 8(−2) |
| SDSverigedemokraterna | 1 445 | 19,6 % | 7(+1) |
| CCenterpartiet | 1 417 | 19,2 % | 7(±0) |
| KDKristdemokraterna | 1 250 | 17,0 % | 6(±0) |
| MModeraterna | 943 | 12,8 % | 5(+1) |
| VVänsterpartiet | 432 | 5,9 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 131 | 1,8 % | |
| Övriga partier | 34 | 0,5 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Ovanåker 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ovanåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−2,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,2 % | 37,8 % | 36,5 % | 32,3 % | 31,5 % | 29,1 % |
| SD | 1,9 % | 5,2 % | 16,0 % | 17,8 % | 24,2 % | 23,2 % |
| M | 13,1 % | 18,9 % | 14,4 % | 12,5 % | 13,9 % | 15,5 % |
| KD | 11,3 % | 10,0 % | 8,2 % | 10,1 % | 11,5 % | 12,0 % |
| C | 23,0 % | 15,7 % | 13,4 % | 17,0 % | 9,9 % | 8,5 % |
| V | 4,1 % | 3,6 % | 3,8 % | 4,8 % | 3,6 % | 4,2 % |
| L | 4,4 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,7 % | 2,1 % | 3,6 % |
| MP | 2,7 % | 4,2 % | 3,5 % | 1,8 % | 2,5 % | 2,7 % |
| Övr | 2,4 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,1 % | 0,8 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,9 % | 80,9 % | 85,1 % | 86,2 % | 84,3 % | 83,8 % |
Valdeltagande i Ovanåker 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ovanåker 2026
Så skiljer sig Ovanåker från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 12,0 % i Ovanåker mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +5,9
- SD +5,7
- C +1,5
- S +1,1
Svagare än i riket
- M −4,4
- V −4,2
- MP −3,4
- L −1,7
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Ovanåker, från 2,1 % till 3,6 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,5 % till 29,1 % (−2,4).
- S −2,4
- L +1,6
- M +1,6
- C −1,4
- SD −1,1
- V +0,6
- KD +0,5
- MP +0,2
Valdeltagande i Ovanåker
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,8 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ovanåker på plats 193 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ovanåker är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,1 % i Ovanåker V till 87,9 % i Ovanåker N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Edsbyn (36,6 %) och sitt svagaste i Ovanåker N (22,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ovanåker är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,2 % i kommunvalet mot 8,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.
- C +10,7
- S −5,8
- KD +4,9
- SD −3,6
- L −3,4
- M −2,6
- V +1,7
Största parti i Ovanåker sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ovanåker i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 83,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 80,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 78,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Ovanåker 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Ovanåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alfta N | S | 29,5 % | S | 24,7 % | 83,9 % |
| Alfta S | S | 26,0 % | S | 21,9 % | 83,8 % |
| Edsbyn | S | 36,6 % | S | 29,2 % | 80,2 % |
| Ovanåker N | SD | 23,2 % | C | 25,6 % | 87,9 % |
| Ovanåker V | S | 31,0 % | S | 25,2 % | 78,1 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2026 · Alla kommuner 2026