Valresultat Ovanåker 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ovanåker med 32,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,0 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ovanåker ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 8 968
- Avgivna röster
- 7 731
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2018 i Ovanåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 472 | 32,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 362 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 1 297 | 17,0 % |
| MModeraterna | 955 | 12,5 % |
| KDKristdemokraterna | 770 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 367 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 206 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 135 | 1,8 % |
| Övriga partier | 81 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Ovanåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 304 | 30,3 % |
| CCenterpartiet | 1 419 | 18,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 906 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 891 | 11,7 % |
| MModeraterna | 739 | 9,7 % |
| SJPGSJPG | 686 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 301 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 198 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 125 | 1,6 % |
| Övriga partier | 23 | 0,3 % |
Kommunvalet 2018 i Ovanåker
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 553 | 33,0 % |
| CCenterpartiet | 2 247 | 29,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 847 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 793 | 10,2 % |
| MModeraterna | 712 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 245 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 184 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 141 | 1,8 % |
| Övriga partier | 15 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Ovanåker 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ovanåker i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,1 procentenheter).
- S
- SD
- C
- M
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,2 % | 37,8 % | 36,5 % | 32,3 % | 31,5 % | 29,1 % |
| SD | 1,9 % | 5,2 % | 16,0 % | 17,8 % | 24,2 % | 23,2 % |
| C | 23,0 % | 15,7 % | 13,4 % | 17,0 % | 9,9 % | 8,5 % |
| M | 13,1 % | 18,9 % | 14,4 % | 12,5 % | 13,9 % | 15,5 % |
| KD | 11,3 % | 10,0 % | 8,2 % | 10,1 % | 11,5 % | 12,0 % |
| V | 4,1 % | 3,6 % | 3,8 % | 4,8 % | 3,6 % | 4,2 % |
| L | 4,4 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,7 % | 2,1 % | 3,6 % |
| MP | 2,7 % | 4,2 % | 3,5 % | 1,8 % | 2,5 % | 2,7 % |
| Övr | 2,4 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,1 % | 0,8 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,9 % | 80,9 % | 85,1 % | 86,2 % | 84,3 % | 83,8 % |
Valdeltagande i Ovanåker 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ovanåker 2018
Så skiljer sig Ovanåker från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 17,0 % i Ovanåker mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,4
- S +4,1
- KD +3,7
- SD +0,3
Svagare än i riket
- M −7,3
- V −3,2
- L −2,8
- MP −2,6
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Ovanåker, från 13,4 % till 17,0 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,5 % till 32,3 % (−4,1).
- S −4,1
- C +3,6
- M −1,9
- KD +1,8
- SD +1,8
- MP −1,7
- V +1,0
- FI −0,9
Valdeltagande i Ovanåker
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,2 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ovanåker på plats 207 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ovanåker är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,9 % i Ovanåker V till 87,9 % i Ovanåker N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Edsbyn (38,5 %) och sitt svagaste i Ovanåker N (27,2 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ovanåker är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 29,0 % i kommunvalet mot 17,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,1 procentenheter.
- C +12,1
- SD −6,9
- M −3,3
- V −1,6
- S +0,7
- KD +0,2
Största parti i Ovanåker sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ovanåker i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 83,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 85,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 80,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 78,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Ovanåker 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Ovanåker. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alfta N | S | 30,3 % | S | 35,2 % | 84,1 % |
| Alfta S | S | 31,3 % | S | 33,4 % | 84,3 % |
| Edsbyn | S | 38,5 % | S | 38,4 % | 85,5 % |
| Ovanåker N | S | 27,2 % | C | 36,3 % | 87,9 % |
| Ovanåker V | S | 35,2 % | S | 34,6 % | 82,9 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2018 · Alla kommuner 2018