Valresultat Hofors 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Hofors med 39,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,4 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hofors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Hofors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,6 %
Röstberättigade
7 333
Avgivna röster
6 205
Län
Gävleborgs län

Riksdagsvalet 2018 i Hofors

Riksdagsvalet 2018 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 40839,4 %
SDSverigedemokraterna1 33621,8 %
VVänsterpartiet72111,8 %
MModeraterna69111,3 %
CCenterpartiet3205,2 %
KDKristdemokraterna2434,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2153,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1171,9 %
Övriga partier671,1 %

Landstingsvalet 2018 i Hofors

Landstingsvalet 2018 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23636,6 %
SDSverigedemokraterna91114,9 %
VVänsterpartiet77612,7 %
MModeraterna62410,2 %
SJPGSJPG4317,1 %
CCenterpartiet3776,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3335,4 %
KDKristdemokraterna2844,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1091,8 %
Övriga partier300,5 %

Kommunvalet 2018 i Hofors

Kommunvalet 2018 i Hofors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 01832,4 %
HOPHOP98815,9 %
SDSverigedemokraterna76012,2 %
VVänsterpartiet63310,2 %
MModeraterna5689,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5118,2 %
CCenterpartiet4226,8 %
KDKristdemokraterna1462,3 %
FHTFHT991,6 %
Övriga partier741,2 %

Partiernas utveckling i Hofors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hofors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • V
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hofors per valår
Parti200620102014201820222026
S51,3 %49,7 %47,4 %39,4 %36,4 %31,5 %
SD4,0 %7,4 %16,0 %21,8 %27,8 %26,3 %
V11,4 %11,0 %10,8 %11,8 %8,3 %8,3 %
M13,5 %15,5 %11,2 %11,3 %13,6 %15,5 %
C5,8 %4,0 %4,5 %5,2 %3,9 %4,2 %
KD2,9 %2,0 %1,7 %4,0 %4,4 %7,1 %
L5,4 %5,0 %2,8 %3,5 %2,3 %3,0 %
MP3,1 %4,2 %3,0 %1,9 %2,1 %2,4 %
Övr2,6 %1,3 %2,6 %1,1 %1,1 %1,8 %
Valdeltagande75,8 %83,2 %84,1 %84,6 %82,3 %82,0 %

Valdeltagande i Hofors 2006–2026

Kommunen mot länet (Gävleborg).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hofors 2018

Så skiljer sig Hofors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 39,4 % i Hofors mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 11,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +11,1
  • SD +4,3
  • V +3,8

Svagare än i riket

  • M −8,5
  • C −3,4
  • MP −2,5
  • KD −2,4

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hofors, från 16,0 % till 21,8 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 47,4 % till 39,4 % (−8,1).

  • S −8,1
  • SD +5,9
  • KD +2,2
  • FI −1,3
  • MP −1,1
  • ÖVR −1,0
  • V +1,0
  • C +0,7

Valdeltagande i Hofors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,6 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hofors på plats 253 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hofors är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,3 % i Hofors Västra till 83,2 % i Hofors Södra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hofors Västra (49,0 %) och sitt svagaste i Torsåker (30,3 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hofors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,2 % i kommunvalet mot 21,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,6 procentenheter.

  • SD −9,6
  • S −6,9
  • L +4,7
  • M −2,2
  • KD −1,6
  • V −1,6
  • C +1,6

Största parti i Hofors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hofors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hofors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,5 %82,0 %
2022Socialdemokraterna36,4 %82,3 %
2018Socialdemokraterna39,4 %84,6 %
2014Socialdemokraterna47,4 %84,1 %
2010Socialdemokraterna49,7 %83,2 %
2006Socialdemokraterna51,3 %75,8 %

Valresultat per valdistrikt i Hofors 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Hofors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hofors, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Hofors CentrumS45,9 %S39,4 %78,5 %
Hofors NorraS42,0 %S32,8 %80,2 %
Hofors SödraS38,1 %S28,1 %83,2 %
Hofors VästraS49,0 %S44,7 %74,3 %
TorsåkerS30,3 %S24,5 %81,7 %

Utforska valdistrikten i Hofors på kartan

Fler kommuner i Gävleborgs län

Hela valresultatet för Gävleborgs län 2018 · Alla kommuner 2018