Valresultat Ockelbo 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ockelbo med 31,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,6 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ockelbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 4 499
- Avgivna röster
- 3 876
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2018 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 212 | 31,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 042 | 27,3 % |
| CCenterpartiet | 435 | 11,4 % |
| MModeraterna | 431 | 11,3 % |
| VVänsterpartiet | 286 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 189 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 108 | 2,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 75 | 2,0 % |
| Övriga partier | 40 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 325 | 34,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 862 | 22,1 % |
| CCenterpartiet | 461 | 11,8 % |
| MModeraterna | 349 | 8,9 % |
| SJPGSJPG | 337 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 244 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 141 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 94 | 2,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 72 | 1,8 % |
| Övriga partier | 15 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 608 | 40,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 000 | 25,3 % |
| CCenterpartiet | 631 | 15,9 % |
| MModeraterna | 267 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 193 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 107 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 104 | 2,6 % |
| Övriga partier | 49 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Ockelbo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ockelbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,6 procentenheter).
- S
- SD
- C
- M
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,0 % | 41,0 % | 38,4 % | 31,7 % | 33,2 % | 30,9 % |
| SD | 2,0 % | 7,8 % | 20,7 % | 27,3 % | 30,8 % | 24,6 % |
| C | 17,1 % | 12,5 % | 11,3 % | 11,4 % | 7,3 % | 7,1 % |
| M | 14,8 % | 19,8 % | 12,9 % | 11,3 % | 12,3 % | 14,6 % |
| V | 9,0 % | 6,1 % | 5,9 % | 7,5 % | 5,2 % | 4,2 % |
| KD | 3,8 % | 2,9 % | 2,2 % | 5,0 % | 5,0 % | 8,2 % |
| MP | 3,1 % | 5,4 % | 3,7 % | 2,8 % | 3,4 % | 4,4 % |
| L | 3,1 % | 3,4 % | 2,1 % | 2,0 % | 1,9 % | 3,8 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,0 % | 1,0 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 75,5 % | 81,7 % | 85,2 % | 86,2 % | 84,7 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Ockelbo 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ockelbo 2018
Så skiljer sig Ockelbo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 27,3 % i Ockelbo mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,8
- S +3,5
- C +2,8
Svagare än i riket
- M −8,5
- L −3,5
- MP −1,6
- KD −1,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ockelbo, från 20,7 % till 27,3 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,4 % till 31,7 % (−6,6).
- S −6,6
- SD +6,6
- KD +2,7
- FI −1,9
- M −1,6
- V +1,6
- MP −0,8
- L −0,2
Valdeltagande i Ockelbo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,2 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ockelbo på plats 208 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ockelbo är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,0 % i Ockelbo Södra till 82,1 % i Ockelbo Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ockelbo Södra (36,7 %) och sitt svagaste i Ockelbo Byar (27,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ockelbo är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 40,6 % i kommunvalet mot 31,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,9 procentenheter.
- S +8,9
- C +4,5
- M −4,5
- V −2,6
- KD −2,3
- SD −2,0
Största parti i Ockelbo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ockelbo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 81,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,0 % | 75,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ockelbo 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Ockelbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ockelbo Byar | SD | 28,2 % | S | 34,5 % | 81,1 % |
| Ockelbo Norra | S | 30,8 % | S | 41,2 % | 82,1 % |
| Ockelbo Södra | S | 36,7 % | S | 44,6 % | 77,0 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2018 · Alla kommuner 2018