Valresultat Ockelbo 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Ockelbo med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,4 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ockelbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 4 549
- Avgivna röster
- 3 852
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2022 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 260 | 33,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 170 | 30,8 % |
| MModeraterna | 466 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 276 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 199 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 190 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 130 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 71 | 1,9 % |
| Övriga partier | 38 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 347 | 34,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 061 | 27,5 % |
| MModeraterna | 388 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 330 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 220 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 187 | 4,8 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 148 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 103 | 2,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 65 | 1,7 % |
| Övriga partier | 15 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Ockelbo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 566 | 40,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 151 | 29,7 % |
| CCenterpartiet | 442 | 11,4 % |
| MModeraterna | 310 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 158 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 118 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 99 | 2,6 % |
| Övriga partier | 29 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Ockelbo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ockelbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−4,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,0 % | 41,0 % | 38,4 % | 31,7 % | 33,2 % | 30,9 % |
| SD | 2,0 % | 7,8 % | 20,7 % | 27,3 % | 30,8 % | 24,6 % |
| M | 14,8 % | 19,8 % | 12,9 % | 11,3 % | 12,3 % | 14,6 % |
| C | 17,1 % | 12,5 % | 11,3 % | 11,4 % | 7,3 % | 7,1 % |
| V | 9,0 % | 6,1 % | 5,9 % | 7,5 % | 5,2 % | 4,2 % |
| KD | 3,8 % | 2,9 % | 2,2 % | 5,0 % | 5,0 % | 8,2 % |
| MP | 3,1 % | 5,4 % | 3,7 % | 2,8 % | 3,4 % | 4,4 % |
| L | 3,1 % | 3,4 % | 2,1 % | 2,0 % | 1,9 % | 3,8 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,0 % | 1,0 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 75,5 % | 81,7 % | 85,2 % | 86,2 % | 84,7 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Ockelbo 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ockelbo 2022
Så skiljer sig Ockelbo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 30,8 % i Ockelbo mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 10,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,3
- S +2,8
- C +0,5
Svagare än i riket
- M −6,8
- L −2,7
- MP −1,7
- V −1,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ockelbo, från 27,3 % till 30,8 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,4 % till 7,3 % (−4,1).
- C −4,1
- SD +3,5
- V −2,3
- S +1,4
- M +1,0
- MP +0,6
- L −0,1
- KD +0,0
Valdeltagande i Ockelbo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ockelbo på plats 166 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ockelbo är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,9 % i Ockelbo Norra till 82,9 % i Ockelbo Byar.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ockelbo Södra (38,3 %) och sitt svagaste i Ockelbo Byar (28,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ockelbo är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 40,4 % i kommunvalet mot 33,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- S +7,3
- M −4,3
- C +4,1
- KD −2,4
- V −1,2
- SD −1,1
- MP −0,4
Största parti i Ockelbo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ockelbo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,0 % | 81,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,0 % | 75,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ockelbo 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Ockelbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ockelbo Byar | SD | 33,6 % | S | 34,3 % | 82,9 % |
| Ockelbo Norra | S | 32,4 % | S | 42,4 % | 76,9 % |
| Ockelbo Södra | S | 38,3 % | S | 44,5 % | 79,4 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022