Valresultat Bollnäs 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Bollnäs med 36,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,3 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 20 585
- Avgivna röster
- 17 166
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2022 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 100 | 36,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 170 | 24,6 % |
| MModeraterna | 2 358 | 13,9 % |
| CCenterpartiet | 1 264 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 047 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 870 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 512 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 443 | 2,6 % |
| Övriga partier | 175 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 613 | 33,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 978 | 17,8 % |
| MModeraterna | 2 364 | 14,2 % |
| CCenterpartiet | 1 680 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 263 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 142 | 6,8 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 797 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 485 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 340 | 2,0 % |
| Övriga partier | 38 | 0,2 % |
Kommunvalet 2022 i Bollnäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 304 | 31,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 887 | 17,0 % |
| MModeraterna | 1 897 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 1 806 | 10,7 % |
| BollnBollnäspartiet | 1 701 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 032 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 926 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 606 | 3,6 % |
| SBSjukvårdspartiet Bollnäs | 424 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 326 | 1,9 % |
| Övriga partier | 31 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Bollnäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bollnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 36,8 % | 38,9 % | 34,6 % | 36,0 % | 32,2 % |
| SD | 3,0 % | 8,4 % | 18,6 % | 19,6 % | 24,6 % | 21,9 % |
| M | 17,0 % | 22,3 % | 15,2 % | 14,0 % | 13,9 % | 15,9 % |
| C | 17,0 % | 9,6 % | 8,4 % | 11,3 % | 7,5 % | 7,3 % |
| KD | 5,7 % | 4,3 % | 3,2 % | 5,9 % | 6,2 % | 7,1 % |
| V | 6,6 % | 6,8 % | 5,9 % | 7,6 % | 5,1 % | 6,2 % |
| MP | 3,7 % | 5,3 % | 4,2 % | 2,5 % | 3,0 % | 4,1 % |
| L | 4,8 % | 5,4 % | 3,1 % | 3,4 % | 2,6 % | 3,8 % |
| Övr | 3,6 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 76,2 % | 79,9 % | 83,9 % | 85,4 % | 83,4 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Bollnäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bollnäs 2022
Så skiljer sig Bollnäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 36,0 % i Bollnäs mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,7
- SD +4,1
- KD +0,8
- C +0,7
Svagare än i riket
- M −5,2
- MP −2,1
- L −2,0
- V −1,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Bollnäs, från 19,6 % till 24,6 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,3 % till 7,5 % (−3,9).
- SD +5,0
- C −3,9
- V −2,5
- S +1,4
- L −0,8
- MP +0,5
- KD +0,3
- M −0,1
Valdeltagande i Bollnäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,4 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Bollnäs på plats 213 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bollnäs är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Bollnäs-Gärdet till 88,3 % i Bollnäs-Hå.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bollnäs-Gärdet (46,4 %) och sitt svagaste i Rengsjö (29,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Sverigedemokraterna i 2 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollnäs är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,0 % i kommunvalet mot 24,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.
- SD −7,6
- S −4,7
- C +3,2
- M −2,7
- MP −1,1
- V +0,3
- KD −0,1
Största parti i Bollnäs sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bollnäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,9 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 79,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 76,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Bollnäs 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Bollnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arbrå Centrum | S | 33,2 % | S | 29,2 % | 78,3 % |
| Arbrå-Flästa | SD | 32,1 % | S | 28,1 % | 80,2 % |
| Arbrå-Undersvik | S | 30,2 % | S | 26,2 % | 84,9 % |
| Bollnäs Centrum | S | 40,9 % | S | 34,8 % | 73,6 % |
| Bollnäs-Björktjära | S | 38,3 % | S | 29,8 % | 86,2 % |
| Bollnäs-Granberg | S | 36,0 % | S | 30,8 % | 81,9 % |
| Bollnäs-Gärdet | S | 46,4 % | S | 43,3 % | 72,8 % |
| Bollnäs-Hamre | S | 36,9 % | S | 32,5 % | 80,3 % |
| Bollnäs-Hå | S | 34,2 % | S | 30,2 % | 88,3 % |
| Bollnäs-Kilberg | S | 43,1 % | S | 35,6 % | 85,1 % |
| Bollnäs-Lottefors | S | 30,4 % | S | 25,7 % | 85,2 % |
| Bollnäs-Ren | S | 39,6 % | S | 32,8 % | 83,9 % |
| Bollnäs-Sävsberg | S | 33,5 % | S | 32,0 % | 79,4 % |
| Bollnäs-Söräng | S | 29,9 % | S | 26,7 % | 88,0 % |
| Hanebo Centrum | S | 37,1 % | S | 34,0 % | 83,6 % |
| Hanebo-Segersta | S | 33,7 % | S | 29,5 % | 84,7 % |
| Rengsjö | SD | 30,3 % | S | 21,0 % | 85,7 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022