Valresultat Sandviken 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Sandviken med 37,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,1 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sandviken ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 29 612
- Avgivna röster
- 24 649
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2022 i Sandviken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 034 | 37,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 333 | 26,0 % |
| MModeraterna | 3 798 | 15,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 413 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 1 167 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 000 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 722 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 627 | 2,6 % |
| Övriga partier | 280 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Sandviken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 471 | 34,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 214 | 21,4 % |
| MModeraterna | 4 056 | 16,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 809 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 1 288 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 148 | 4,7 % |
| SGSjukvårdspartiet Gävleborg | 1 097 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 746 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 457 | 1,9 % |
| Övriga partier | 98 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Sandviken
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 375 | 34,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 516 | 22,5 % |
| MModeraterna | 4 679 | 19,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 731 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 1 652 | 6,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 016 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 864 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 549 | 2,2 % |
| Övriga partier | 151 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Sandviken 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sandviken i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,8 % | 44,1 % | 43,7 % | 37,0 % | 37,1 % | 33,2 % |
| SD | 2,4 % | 6,0 % | 15,3 % | 21,4 % | 26,0 % | 23,8 % |
| M | 17,3 % | 21,1 % | 15,5 % | 14,4 % | 15,6 % | 17,4 % |
| V | 8,9 % | 8,1 % | 7,1 % | 8,4 % | 5,8 % | 6,9 % |
| C | 7,8 % | 5,6 % | 5,1 % | 6,7 % | 4,8 % | 4,4 % |
| KD | 4,5 % | 3,8 % | 2,7 % | 4,5 % | 4,1 % | 5,4 % |
| L | 5,0 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,3 % | 3,0 % | 3,9 % |
| MP | 3,2 % | 5,1 % | 3,9 % | 2,3 % | 2,6 % | 3,3 % |
| Övr | 3,1 % | 1,1 % | 2,9 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 83,8 % | 86,1 % | 86,9 % | 83,2 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Sandviken 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sandviken 2022
Så skiljer sig Sandviken från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 37,1 % i Sandviken mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,7
- SD +5,4
Svagare än i riket
- M −3,5
- MP −2,5
- C −1,9
- L −1,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Sandviken, från 21,4 % till 26,0 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 8,4 % till 5,8 % (−2,6).
- SD +4,6
- V −2,6
- C −1,9
- L −1,3
- M +1,2
- KD −0,4
- MP +0,3
- S +0,1
Valdeltagande i Sandviken
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,2 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sandviken på plats 217 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sandviken är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,5 % i Murgården till 90,1 % i Säljan.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Murgården (50,2 %) och sitt svagaste i Österfärnebo (26,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 4 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sandviken är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 22,5 % i kommunvalet mot 26,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- SD −3,5
- M +3,5
- S −2,9
- C +1,9
- V +1,3
- KD −0,6
Största parti i Sandviken sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sandviken i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,7 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,8 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Sandviken 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Sandviken. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Barrsätra | S | 40,8 % | S | 37,2 % | 81,4 % |
| Björksätra | S | 49,2 % | S | 50,9 % | 65,7 % |
| Gästrike-Hammarby-Storvik Södra | SD | 34,7 % | SD | 31,7 % | 79,4 % |
| Jernvallen Norra | S | 42,2 % | S | 39,2 % | 84,2 % |
| Jernvallen Södra | S | 36,5 % | S | 31,8 % | 85,0 % |
| Jäderfors-Norrsätra | S | 38,8 % | S | 37,5 % | 73,2 % |
| Järbo | SD | 34,2 % | SD | 30,7 % | 85,8 % |
| Kungsgården-Åshammar | SD | 35,3 % | SD | 31,6 % | 84,7 % |
| Murgården | S | 50,2 % | S | 49,5 % | 65,5 % |
| Sandbacka | S | 38,0 % | S | 36,6 % | 82,9 % |
| Sandviken Centrum | S | 38,9 % | S | 38,3 % | 73,4 % |
| Sandviken Norra | S | 36,0 % | S | 32,4 % | 82,0 % |
| Stadsparken | S | 50,1 % | S | 47,9 % | 79,9 % |
| Storvik Norra | S | 33,2 % | SD | 26,8 % | 87,6 % |
| Säljan | S | 35,0 % | S | 29,8 % | 90,1 % |
| Vallhov | S | 40,4 % | S | 36,5 % | 79,5 % |
| Årsunda | S | 31,7 % | S | 28,4 % | 88,4 % |
| Österfärnebo | SD | 27,9 % | C | 27,2 % | 82,7 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2022 · Alla kommuner 2022