Valresultat Nordanstig 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Nordanstig med 32,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,0 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordanstig ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,6 %
- Röstberättigade
- 7 363
- Avgivna röster
- 6 154
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2018 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 978 | 32,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 307 | 21,5 % |
| CCenterpartiet | 717 | 11,8 % |
| MModeraterna | 713 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 586 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 418 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 152 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 117 | 1,9 % |
| Övriga partier | 96 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 851 | 30,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 025 | 17,1 % |
| CCenterpartiet | 733 | 12,2 % |
| MModeraterna | 678 | 11,3 % |
| VVänsterpartiet | 550 | 9,2 % |
| SJPGSJPG | 416 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 388 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 192 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 122 | 2,0 % |
| Övriga partier | 30 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Nordanstig
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 814 | 30,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 020 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 878 | 14,5 % |
| MModeraterna | 843 | 13,9 % |
| VVänsterpartiet | 551 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 310 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 270 | 4,5 % |
| nopnop | 251 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 92 | 1,5 % |
| Övriga partier | 18 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Nordanstig 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nordanstig i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,1 procentenheter).
- S
- SD
- C
- M
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,7 % | 38,7 % | 32,5 % | 31,6 % | 29,9 % |
| SD | 3,7 % | 8,5 % | 18,2 % | 21,5 % | 29,0 % | 25,7 % |
| C | 19,5 % | 11,4 % | 9,4 % | 11,8 % | 7,1 % | 7,3 % |
| M | 14,2 % | 18,8 % | 14,6 % | 11,7 % | 13,1 % | 15,6 % |
| V | 7,1 % | 7,0 % | 5,8 % | 9,6 % | 6,2 % | 5,2 % |
| KD | 5,2 % | 4,9 % | 3,7 % | 6,9 % | 6,5 % | 6,5 % |
| L | 4,8 % | 5,6 % | 3,4 % | 2,5 % | 2,2 % | 3,4 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 3,7 % | 1,9 % | 2,9 % | 3,8 % |
| Övr | 3,7 % | 1,5 % | 2,7 % | 1,6 % | 1,4 % | 2,6 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 80,8 % | 84,8 % | 83,6 % | 82,5 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Nordanstig 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nordanstig 2018
Så skiljer sig Nordanstig från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 11,7 % i Nordanstig mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,3
- SD +3,9
- C +3,2
- V +1,6
Svagare än i riket
- M −8,1
- L −3,0
- MP −2,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Vänsterpartiet mest i Nordanstig, från 5,8 % till 9,6 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,7 % till 32,5 % (−6,1).
- S −6,1
- V +3,9
- SD +3,3
- KD +3,2
- M −2,9
- C +2,4
- MP −1,8
- FI −1,6
Valdeltagande i Nordanstig
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 83,6 %, vilket är 3,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Nordanstig på plats 273 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Nordanstig är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,4 % i Gnarp till 82,6 % i Bergsjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hassela-Älgered (37,0 %) och sitt svagaste i Harmånger-Ilsbo (30,1 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordanstig är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,9 % i kommunvalet mot 21,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- SD −4,6
- C +2,7
- S −2,5
- M +2,2
- KD −1,7
- V −0,5
Största parti i Nordanstig sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nordanstig i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 82,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 83,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 84,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 80,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Nordanstig 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Nordanstig. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergsjö | S | 30,7 % | S | 27,7 % | 82,6 % |
| Gnarp | S | 32,0 % | S | 33,5 % | 79,4 % |
| Harmånger-Ilsbo | S | 30,1 % | S | 28,8 % | 81,2 % |
| Hassela-Älgered | S | 37,0 % | S | 32,5 % | 82,2 % |
| Jättendal-Stocka-Strömsbruk | S | 34,7 % | S | 27,8 % | 82,0 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2018 · Alla kommuner 2018