Valresultat Söderhamn 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Söderhamn med 43,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderhamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 20 241
- Avgivna röster
- 17 126
- Län
- Gävleborgs län
Riksdagsvalet 2014 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 393 | 43,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 687 | 15,8 % |
| MModeraterna | 2 553 | 15,0 % |
| CCenterpartiet | 1 175 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 058 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 691 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 470 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 442 | 2,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 289 | 1,7 % |
| OVRövriga partier | 209 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2014 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 492 | 38,7 % |
| MModeraterna | 2 006 | 12,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 004 | 12,0 % |
| SJPGSJPG | 1 719 | 10,3 % |
| CCenterpartiet | 1 507 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 286 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 710 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 522 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 482 | 2,9 % |
| Övriga partier | 39 | 0,2 % |
Kommunvalet 2014 i Söderhamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 208 | 36,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 611 | 15,4 % |
| CCenterpartiet | 2 563 | 15,1 % |
| MModeraterna | 1 756 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 436 | 8,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 735 | 4,3 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 561 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 542 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 488 | 2,9 % |
| Övriga partier | 45 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Söderhamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Söderhamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- Övr
- KD
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % | 43,4 % | 43,6 % | 36,5 % | 37,5 % | 34,6 % |
| SD | 3,6 % | 8,4 % | 15,8 % | 19,6 % | 24,9 % | 22,8 % |
| M | 15,1 % | 20,2 % | 15,0 % | 14,3 % | 14,8 % | 15,8 % |
| C | 10,9 % | 6,9 % | 6,9 % | 9,9 % | 6,3 % | 5,9 % |
| V | 9,0 % | 7,0 % | 6,2 % | 8,3 % | 5,1 % | 6,2 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 4,1 % | 2,4 % | 2,9 % | 3,4 % |
| Övr | 3,4 % | 1,7 % | 2,9 % | 1,0 % | 1,3 % | 1,7 % |
| KD | 5,0 % | 3,3 % | 2,8 % | 5,0 % | 4,9 % | 6,0 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,6 % | 3,0 % | 2,3 % | 3,6 % |
| Valdeltagande | 78,3 % | 82,7 % | 84,6 % | 86,1 % | 81,7 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Söderhamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Gävleborg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Söderhamn 2014
Så skiljer sig Söderhamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 43,6 % i Söderhamn mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 12,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,6
- SD +3,0
- C +0,8
- V +0,5
Svagare än i riket
- M −8,3
- MP −2,8
- FP −2,8
- KD −1,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Söderhamn, från 8,4 % till 15,8 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,2 % till 15,0 % (−5,1).
- SD +7,4
- M −5,1
- FI +1,6
- FP −1,3
- MP −1,1
- OVR +1,0
- V −0,8
- KD −0,5
Valdeltagande i Söderhamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,6 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Söderhamn på plats 216 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Söderhamn är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,0 % i Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl till 89,6 % i Söderhamn Klossdammen-Stormyran m fl.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljusne (56,3 %) och sitt svagaste i Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön (32,0 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderhamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,1 % i kommunvalet mot 6,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.
- C +8,2
- S −6,9
- M −4,7
- V +2,2
- SD −0,4
- MP +0,3
Största parti i Söderhamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Söderhamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 82,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 81,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,6 % | 84,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,4 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,7 % | 78,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Söderhamn 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Söderhamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergvik | S | 48,2 % | S | 40,5 % | 83,1 % |
| Ljusne | S | 56,3 % | S | 53,1 % | 79,0 % |
| Marma-Mo | S | 40,2 % | S | 32,0 % | 84,5 % |
| Norrala-Trönö | S | 34,0 % | C | 29,2 % | 85,8 % |
| Sandarne | S | 50,6 % | S | 41,6 % | 83,6 % |
| Skog | S | 32,9 % | C | 31,7 % | 82,9 % |
| Stugsund | S | 43,0 % | S | 33,8 % | 87,3 % |
| Söderala | S | 39,0 % | S | 31,7 % | 82,4 % |
| Söderhamn Centrum-Väster | S | 43,2 % | S | 36,4 % | 80,1 % |
| Söderhamn Klossdammen-Stormyran m fl | S | 41,5 % | S | 35,9 % | 89,6 % |
| Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl | S | 48,0 % | S | 40,1 % | 77,0 % |
| Söderhamn Norrtull-Granskär | S | 49,0 % | S | 42,2 % | 78,8 % |
| Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön | S | 32,0 % | S | 26,2 % | 89,5 % |
| Vågbro | S | 39,6 % | S | 32,8 % | 87,3 % |
Fler kommuner i Gävleborgs län
Hela valresultatet för Gävleborgs län 2014 · Alla kommuner 2014