Valresultat Södermanlands län 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Södermanlands län med 31,4 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 86,9 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Södermanlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,9 %
Röstberättigade
213 370
Avgivna röster
185 312
Kommuner i länet
9

Riksdagsvalet 2018 i Södermanlands län

Riksdagsvalet 2018 i Södermanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna57 61231,4 %
MModeraterna37 40120,4 %
SDSverigedemokraterna35 45019,3 %
CCenterpartiet13 5777,4 %
VVänsterpartiet12 1626,6 %
KDKristdemokraterna10 0895,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 9584,3 %
MPMiljöpartiet de gröna6 7733,7 %
Övriga partier2 4271,3 %

Landstingsvalet 2018 i Södermanlands län

Landstingsvalet 2018 i Södermanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna53 13028,7 %
VåfPVåfP33 83118,3 %
MModeraterna30 66616,6 %
SDSverigedemokraterna24 17513,1 %
VVänsterpartiet11 1136,0 %
CCenterpartiet9 9055,4 %
KDKristdemokraterna8 6034,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 0833,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5 3022,9 %
Övriga partier1 1510,6 %

Kommunvalet 2018 i Södermanlands län

Kommunvalet 2018 i Södermanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna61 62333,2 %
MModeraterna41 42222,3 %
SDSverigedemokraterna28 55715,4 %
CCenterpartiet14 2577,7 %
VVänsterpartiet13 0717,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 8064,7 %
KDKristdemokraterna8 1494,4 %
MPMiljöpartiet de gröna7 6904,1 %
Övriga partier2 1891,2 %

Partiernas utveckling i Södermanlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Södermanlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Södermanlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S42,4 %34,7 %34,6 %31,4 %32,9 %30,5 %
M23,3 %27,9 %22,4 %20,4 %19,2 %19,6 %
SD2,5 %6,6 %15,1 %19,3 %23,0 %20,2 %
C6,9 %5,7 %5,5 %7,4 %5,9 %5,6 %
V4,9 %5,0 %5,1 %6,6 %5,2 %7,3 %
KD6,3 %4,7 %3,9 %5,5 %4,7 %5,7 %
L6,8 %6,6 %4,4 %4,3 %3,6 %4,5 %
MP5,1 %7,6 %6,3 %3,7 %4,0 %4,8 %
Övr2,0 %1,0 %2,9 %1,3 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande80,9 %84,8 %86,0 %86,9 %83,5 %84,0 %

Valdeltagande i Södermanlands län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Södermanlands län 2018

Så skiljer sig Södermanlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 31,4 % i Södermanlands län mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 3,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,1
  • SD +1,8
  • M +0,6

Svagare än i riket

  • V −1,4
  • C −1,2
  • L −1,2
  • KD −0,8

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Södermanlands län, från 15,1 % till 19,3 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,6 % till 31,4 % (−3,2).

  • SD +4,3
  • S −3,2
  • MP −2,6
  • M −2,0
  • C +1,9
  • FI −1,8
  • KD +1,6
  • V +1,5

Valdeltagande i Södermanlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,9 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Södermanlands län är indelad i 169 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 63,0 % i Råbergstorp-Lagersberg till 93,7 % i Laggarhult.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fröslunda-Tallåsparken (55,4 %) och sitt svagaste i Barva-Jäder (15,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 136, Moderaterna i 21, Sverigedemokraterna i 12 av 169 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Södermanlands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,4 % i kommunvalet mot 19,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,0 procentenheter.

  • SD −4,0
  • M +1,9
  • S +1,8
  • KD −1,1
  • MP +0,4
  • V +0,4
  • L +0,4
  • C +0,3

Största parti i Södermanlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Södermanlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Södermanlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %84,0 %
2022Socialdemokraterna32,9 %83,5 %
2018Socialdemokraterna31,4 %86,9 %
2014Socialdemokraterna34,6 %86,0 %
2010Socialdemokraterna34,7 %84,8 %
2006Socialdemokraterna42,4 %80,9 %

Valresultat per kommun i Södermanlands län 2018

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Södermanlands län, riksdagsvalet 2018
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
EskilstunaS32,2 %84,7 %
FlenS33,0 %86,0 %
GnestaS25,8 %88,4 %
KatrineholmS37,3 %86,7 %
NyköpingS32,0 %88,7 %
OxelösundS39,7 %86,7 %
SträngnäsM26,7 %88,4 %
TrosaM27,2 %90,5 %
VingåkerS33,4 %88,5 %

Andra län 2018

Valresultat för alla kommuner 2018