Valresultat Nyköping 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Nyköping med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 88,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nyköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,7 %
- Röstberättigade
- 41 758
- Avgivna röster
- 37 029
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2018 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 724 | 32,0 % |
| MModeraterna | 7 368 | 20,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 912 | 16,1 % |
| CCenterpartiet | 3 133 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 363 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 360 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 654 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 645 | 4,5 % |
| Övriga partier | 528 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| VåfPVåfP | 13 075 | 35,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 851 | 23,9 % |
| MModeraterna | 4 904 | 13,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 172 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 1 695 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 692 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 280 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 107 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 093 | 2,9 % |
| Övriga partier | 185 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 935 | 32,3 % |
| MModeraterna | 9 449 | 25,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 345 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 3 011 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 156 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 034 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 855 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 698 | 4,6 % |
| Övriga partier | 411 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Nyköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nyköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+3,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,6 % | 34,4 % | 34,0 % | 32,0 % | 34,1 % | 31,4 % |
| M | 23,5 % | 27,9 % | 23,0 % | 20,1 % | 19,3 % | 19,7 % |
| SD | 2,4 % | 5,3 % | 12,5 % | 16,1 % | 20,2 % | 18,5 % |
| C | 7,4 % | 6,0 % | 6,0 % | 8,5 % | 6,8 % | 6,5 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,8 % | 6,4 % | 5,0 % | 6,9 % |
| KD | 7,6 % | 5,4 % | 4,4 % | 6,4 % | 4,8 % | 5,9 % |
| L | 6,7 % | 7,0 % | 4,5 % | 4,5 % | 3,8 % | 4,3 % |
| MP | 5,1 % | 8,2 % | 7,5 % | 4,5 % | 4,7 % | 5,5 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,3 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,2 % | 85,9 % | 87,4 % | 88,7 % | 85,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Nyköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nyköping 2018
Så skiljer sig Nyköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 32,0 % i Nyköping mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,7
- M +0,2
- KD +0,1
- MP +0,1
Svagare än i riket
- V −1,6
- SD −1,4
- L −1,0
- C −0,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Nyköping, från 12,5 % till 16,1 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Miljöpartiet, som gick från 7,5 % till 4,5 % (−3,0).
- SD +3,6
- MP −3,0
- M −2,9
- C +2,5
- FI −2,1
- KD +2,1
- S −2,1
- V +1,6
Valdeltagande i Nyköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,7 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Nyköping på plats 72 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nyköping är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,6 % i Västra Brandkärr till 92,5 % i Bryngelstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Brandkärr (52,9 %) och sitt svagaste i Tystberga (22,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 31, Sverigedemokraterna i 1 av 32 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nyköping är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,6 % i kommunvalet mot 20,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.
- M +5,5
- SD −4,3
- KD −1,4
- MP +1,0
- V −0,6
- S +0,4
- C −0,4
- L +0,1
Största parti i Nyköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nyköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 85,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 83,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Nyköping 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Nyköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alla Helgona | S | 28,0 % | M | 28,5 % | 83,9 % |
| Arnö Herrhagen | S | 36,3 % | S | 35,8 % | 82,2 % |
| Arnö Långsätter | S | 37,7 % | S | 37,9 % | 91,0 % |
| Bergshammar | S | 30,2 % | M | 31,0 % | 91,7 % |
| Brandholmen | S | 34,1 % | S | 33,0 % | 90,6 % |
| Bryngelstorp | S | 29,1 % | M | 35,1 % | 92,5 % |
| Centrum | S | 29,0 % | M | 32,6 % | 85,4 % |
| Helgona | S | 30,2 % | S | 29,5 % | 89,5 % |
| Högbrunn | S | 31,3 % | S | 32,1 % | 87,6 % |
| Isaksdal | S | 31,4 % | S | 33,3 % | 87,3 % |
| Kila | S | 25,4 % | S | 25,0 % | 86,9 % |
| Koppartorp | S | 29,5 % | S | 26,7 % | 91,7 % |
| Lunda | S | 27,2 % | S | 25,2 % | 86,3 % |
| Nävekvarn | S | 36,0 % | S | 36,9 % | 87,2 % |
| Oppeby | S | 40,8 % | S | 40,3 % | 88,7 % |
| Oppeby gård | S | 42,4 % | S | 42,8 % | 82,7 % |
| Rosenkälla | S | 35,3 % | S | 35,2 % | 89,0 % |
| Runtuna | S | 25,6 % | S | 23,5 % | 88,9 % |
| Råby-Ripsa | S | 27,1 % | S | 25,6 % | 90,5 % |
| Stadsfjärden | S | 28,0 % | M | 31,7 % | 89,6 % |
| Stenkulla | S | 36,4 % | S | 38,1 % | 82,0 % |
| Stigtomta Centrum | S | 34,8 % | S | 35,9 % | 91,2 % |
| Stigtomta Ytterområde | S | 26,9 % | S | 28,4 % | 89,4 % |
| Svärta | S | 27,8 % | M | 34,3 % | 90,6 % |
| Tuna | S | 35,6 % | S | 35,3 % | 89,8 % |
| Tystberga | SD | 22,9 % | M | 26,9 % | 85,6 % |
| Vrena | S | 25,4 % | S | 24,4 % | 87,2 % |
| Väster | S | 27,4 % | S | 26,9 % | 82,8 % |
| Västra Brandkärr | S | 52,9 % | S | 57,9 % | 72,6 % |
| Öster | S | 29,9 % | S | 31,1 % | 86,4 % |
| Östra Bergen | S | 29,2 % | S | 31,5 % | 86,2 % |
| Östra Brandkärr | S | 47,0 % | S | 47,9 % | 80,9 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2018 · Alla kommuner 2018