Valresultat Gnesta 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Gnesta med 25,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,2 %). Valdeltagandet var 88,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,4 %
- Röstberättigade
- 8 263
- Avgivna röster
- 7 307
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2018 i Gnesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 862 | 25,8 % |
| MModeraterna | 1 456 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 356 | 18,8 % |
| CCenterpartiet | 774 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 596 | 8,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 388 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 370 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 250 | 3,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 86 | 1,2 % |
| Övriga partier | 79 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Gnesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 700 | 23,6 % |
| MModeraterna | 1 316 | 18,3 % |
| VåfPVåfP | 1 079 | 15,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 885 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 691 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 547 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 403 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 273 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 213 | 3,0 % |
| Övriga partier | 95 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Gnesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 894 | 26,2 % |
| MModeraterna | 1 668 | 23,1 % |
| CCenterpartiet | 1 166 | 16,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 008 | 13,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 496 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 495 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 222 | 3,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 166 | 2,3 % |
| KDKristdemokraterna | 104 | 1,4 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Gnesta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gnesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,6 % | 28,7 % | 30,2 % | 25,8 % | 29,1 % | 25,9 % |
| M | 26,1 % | 29,5 % | 23,4 % | 20,2 % | 19,4 % | 19,6 % |
| SD | 2,5 % | 6,0 % | 13,2 % | 18,8 % | 22,2 % | 19,1 % |
| C | 11,3 % | 8,9 % | 8,7 % | 10,7 % | 7,6 % | 6,9 % |
| V | 4,9 % | 5,7 % | 5,9 % | 8,3 % | 6,9 % | 7,3 % |
| MP | 7,2 % | 9,8 % | 7,7 % | 5,4 % | 6,2 % | 9,5 % |
| KD | 5,6 % | 4,0 % | 2,9 % | 5,1 % | 4,3 % | 5,4 % |
| L | 5,5 % | 5,8 % | 3,3 % | 3,5 % | 2,9 % | 4,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,6 % | 4,6 % | 2,3 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 81,3 % | 85,3 % | 87,2 % | 88,4 % | 86,4 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Gnesta 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gnesta 2018
Så skiljer sig Gnesta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 25,8 % i Gnesta mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 2,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- C +2,1
- SD +1,3
- MP +1,0
- FI +0,7
Svagare än i riket
- S −2,5
- L −2,0
- KD −1,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Gnesta, från 13,2 % till 18,8 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,2 % till 25,8 % (−4,4).
- SD +5,5
- S −4,4
- M −3,2
- FI −2,4
- V +2,4
- MP −2,3
- KD +2,2
- C +2,0
Valdeltagande i Gnesta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,4 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Gnesta på plats 86 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gnesta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,9 % i Gnesta Centralt till 89,3 % i Frönäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gnesta Centralt (33,6 %) och sitt svagaste i Gåsinge-Dillnäs (20,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnesta är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,1 % i kommunvalet mot 10,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,4 procentenheter.
- C +5,4
- SD −4,8
- KD −3,7
- M +2,9
- MP +1,5
- V −1,4
- S +0,4
- L −0,4
Största parti i Gnesta sedan 2006
Största parti har skiftat i Gnesta under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,5 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 81,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Gnesta 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gnesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björnlunda | S | 23,2 % | C | 22,1 % | 85,7 % |
| Dansut | S | 25,9 % | S | 26,7 % | 86,8 % |
| Freja | S | 25,8 % | M | 27,4 % | 83,7 % |
| Frönäs | M | 25,0 % | M | 29,8 % | 89,3 % |
| Gnesta Centralt | S | 33,6 % | S | 35,9 % | 80,9 % |
| Gryt | S | 24,6 % | S | 26,9 % | 85,9 % |
| Gåsinge-Dillnäs | SD | 22,5 % | C | 33,7 % | 84,0 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2018 · Alla kommuner 2018