Valresultat Gnesta 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Gnesta med 30,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,0 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Gnesta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,2 %
Röstberättigade
7 978
Avgivna röster
6 955
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2014 i Gnesta

Riksdagsvalet 2014 i Gnesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 08130,2 %
MModeraterna1 61023,4 %
SDSverigedemokraterna91113,2 %
CCenterpartiet5998,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5297,7 %
VVänsterpartiet4045,9 %
FIFeministiskt initiativ2493,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2263,3 %
KDKristdemokraterna2012,9 %
OVRövriga partier701,0 %

Landstingsvalet 2014 i Gnesta

Landstingsvalet 2014 i Gnesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 03929,9 %
MModeraterna1 46221,4 %
VåfPVåfP6559,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5988,8 %
CCenterpartiet5598,2 %
SDSverigedemokraterna5327,8 %
VVänsterpartiet4616,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2313,4 %
KDKristdemokraterna2083,0 %
Övriga partier801,2 %

Kommunvalet 2014 i Gnesta

Kommunvalet 2014 i Gnesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 06830,0 %
MModeraterna1 86627,1 %
CCenterpartiet86212,5 %
MPMiljöpartiet de gröna82011,9 %
SDSverigedemokraterna4726,8 %
VVänsterpartiet4045,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1902,8 %
KDKristdemokraterna1492,2 %
Övriga partier640,9 %

Partiernas utveckling i Gnesta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gnesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • V
  • Övr
  • Fi
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gnesta per valår
Parti200620102014201820222026
S34,6 %28,7 %30,2 %25,8 %29,1 %25,9 %
M26,1 %29,5 %23,4 %20,2 %19,4 %19,6 %
SD2,5 %6,0 %13,2 %18,8 %22,2 %19,1 %
C11,3 %8,9 %8,7 %10,7 %7,6 %6,9 %
MP7,2 %9,8 %7,7 %5,4 %6,2 %9,5 %
V4,9 %5,7 %5,9 %8,3 %6,9 %7,3 %
Övr7,1 %5,0 %3,9 %6,2 %5,8 %7,6 %
Fi0,8 %0,5 %3,6 %1,2 %0,0 %0,0 %
L5,5 %5,8 %3,3 %3,5 %2,9 %4,1 %
Valdeltagande81,3 %85,3 %87,2 %88,4 %86,4 %85,8 %

Valdeltagande i Gnesta 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gnesta 2014

Så skiljer sig Gnesta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 8,7 % i Gnesta mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 2,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • C +2,6
  • MP +0,8
  • FI +0,5
  • SD +0,4

Svagare än i riket

  • FP −2,1
  • KD −1,6
  • S −0,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Gnesta, från 6,0 % till 13,2 % (+7,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,5 % till 23,4 % (−6,1).

  • SD +7,2
  • M −6,1
  • FI +3,1
  • FP −2,5
  • MP −2,1
  • S +1,5
  • KD −1,1
  • OVR +0,8

Valdeltagande i Gnesta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,2 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Gnesta på plats 81 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gnesta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,5 % i Gnesta Centralt till 91,4 % i Frönäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gnesta Centralt (42,0 %) och sitt svagaste i Gåsinge-Dillnäs (25,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnesta är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,8 % i kommunvalet mot 13,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • SD −6,4
  • MP +4,2
  • C +3,8
  • M +3,7
  • FI −3,3
  • FP −0,5
  • S −0,3
  • V −0,0

Största parti i Gnesta sedan 2006

Största parti har skiftat i Gnesta under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gnesta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,9 %85,8 %
2022Socialdemokraterna29,1 %86,4 %
2018Socialdemokraterna25,8 %88,4 %
2014Socialdemokraterna30,2 %87,2 %
2010Moderaterna29,5 %85,3 %
2006Socialdemokraterna34,6 %81,3 %

Valresultat per valdistrikt i Gnesta 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gnesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gnesta, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörnlundaM25,7 %M28,8 %86,6 %
DansutS28,3 %M34,6 %87,0 %
FrejaS32,0 %S32,1 %82,7 %
FrönäsS28,1 %M28,7 %91,4 %
Gnesta CentraltS42,0 %S43,1 %80,5 %
GrytS27,7 %S29,2 %86,3 %
Gåsinge-DillnäsS25,0 %M25,2 %85,8 %

Utforska valdistrikten i Gnesta på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2014 · Alla kommuner 2014