Valresultat Katrineholm 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Katrineholm med 39,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (46,5 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Katrineholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,0 %
- Röstberättigade
- 25 078
- Avgivna röster
- 21 560
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2014 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 432 | 39,5 % |
| MModeraterna | 4 064 | 19,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 054 | 14,3 % |
| CCenterpartiet | 1 356 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 278 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 999 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 906 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 745 | 3,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 390 | 1,8 % |
| Övriga partier | 127 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 958 | 42,2 % |
| MModeraterna | 3 155 | 14,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 008 | 9,5 % |
| VåfPVåfP | 1 346 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 329 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 1 314 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 268 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 011 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 703 | 3,3 % |
| Övriga partier | 135 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Katrineholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 001 | 46,5 % |
| MModeraterna | 2 827 | 13,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 225 | 10,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 834 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 1 470 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 290 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 978 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 797 | 3,7 % |
| Övriga partier | 70 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Katrineholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Katrineholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,3 % | 38,4 % | 39,5 % | 37,3 % | 37,8 % | 35,3 % |
| M | 19,0 % | 25,0 % | 19,0 % | 17,4 % | 16,9 % | 17,7 % |
| SD | 2,3 % | 6,3 % | 14,3 % | 17,8 % | 21,8 % | 19,0 % |
| C | 6,7 % | 6,3 % | 6,4 % | 8,0 % | 6,1 % | 5,3 % |
| MP | 5,1 % | 7,6 % | 6,0 % | 3,2 % | 3,7 % | 4,0 % |
| V | 4,3 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,7 % | 7,2 % |
| L | 7,2 % | 6,8 % | 4,2 % | 3,8 % | 3,0 % | 4,2 % |
| KD | 5,7 % | 4,3 % | 3,5 % | 5,3 % | 4,7 % | 5,5 % |
| Övr | 1,5 % | 0,8 % | 2,4 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,7 % | 86,0 % | 86,7 % | 83,0 % | 83,4 % |
Valdeltagande i Katrineholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Katrineholm 2014
Så skiljer sig Katrineholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 39,5 % i Katrineholm mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,5
- SD +1,4
- C +0,2
Svagare än i riket
- M −4,3
- FI −1,3
- FP −1,2
- KD −1,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Katrineholm, från 6,3 % till 14,3 % (+8,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,0 % till 19,0 % (−6,0).
- SD +8,0
- M −6,0
- FP −2,5
- FI +1,7
- MP −1,6
- S +1,1
- KD −0,8
- V +0,1
Valdeltagande i Katrineholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,0 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Katrineholm på plats 141 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Katrineholm är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Norr City till 92,3 % i Laggarhult.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nävertorp (52,1 %) och sitt svagaste i Bie (26,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 19, Moderaterna i 1 av 20 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Katrineholm är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 46,5 % i kommunvalet mot 39,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.
- S +7,0
- M −5,9
- FP +4,3
- SD −4,0
- C +0,5
- KD +0,2
- V −0,1
- MP +0,0
Största parti i Katrineholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Katrineholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 83,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,3 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Katrineholm 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Katrineholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bie | S | 26,8 % | S | 29,3 % | 87,8 % |
| Björkvik | S | 29,9 % | S | 32,5 % | 86,3 % |
| Centrum | S | 46,4 % | S | 53,5 % | 83,8 % |
| Duveholm | M | 31,1 % | S | 40,3 % | 87,2 % |
| Forssjö | S | 35,8 % | S | 41,4 % | 89,2 % |
| Gamla Vattentornet | S | 49,1 % | S | 53,2 % | 78,7 % |
| Julita | S | 31,7 % | S | 32,0 % | 86,7 % |
| Järven | S | 45,2 % | S | 49,8 % | 78,3 % |
| Laggarhult | S | 37,4 % | S | 49,4 % | 92,3 % |
| Linnéan | S | 50,2 % | S | 56,0 % | 79,6 % |
| Lövåsen | S | 44,7 % | S | 54,4 % | 83,4 % |
| Norr City | S | 46,5 % | S | 52,9 % | 74,7 % |
| Nyhem | S | 45,7 % | S | 56,0 % | 78,6 % |
| Nävertorp | S | 52,1 % | S | 61,2 % | 77,2 % |
| Oppunda | S | 40,7 % | S | 48,8 % | 88,0 % |
| Skogsborg | S | 39,3 % | S | 48,8 % | 84,1 % |
| Sköldinge-Floda | S | 31,2 % | S | 33,9 % | 86,3 % |
| Strandvägsområdet | S | 44,1 % | S | 54,9 % | 82,7 % |
| Valla | S | 39,3 % | S | 43,8 % | 88,1 % |
| Värmbol | S | 31,1 % | S | 38,9 % | 90,2 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2014 · Alla kommuner 2014