Valresultat Nyköping 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Nyköping med 34,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,9 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nyköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 31 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,4 %
- Röstberättigade
- 41 263
- Avgivna röster
- 36 077
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2014 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 12 139 | 34,0 % |
| MModeraterna | 8 212 | 23,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 477 | 12,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 659 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 2 139 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 722 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 606 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 554 | 4,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 909 | 2,5 % |
| Övriga partier | 267 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| VåfPVåfP | 10 885 | 30,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 676 | 27,1 % |
| MModeraterna | 5 470 | 15,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 374 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 884 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 466 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 423 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 1 387 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 910 | 2,5 % |
| Övriga partier | 250 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Nyköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 110 | 36,9 % |
| MModeraterna | 8 119 | 22,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 942 | 8,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 939 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 2 760 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 912 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 716 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 261 | 3,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 729 | 2,0 % |
| Övriga partier | 85 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Nyköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nyköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- C
- V
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,6 % | 34,4 % | 34,0 % | 32,0 % | 34,1 % | 31,4 % |
| M | 23,5 % | 27,9 % | 23,0 % | 20,1 % | 19,3 % | 19,7 % |
| SD | 2,4 % | 5,3 % | 12,5 % | 16,1 % | 20,2 % | 18,5 % |
| MP | 5,1 % | 8,2 % | 7,5 % | 4,5 % | 4,7 % | 5,5 % |
| C | 7,4 % | 6,0 % | 6,0 % | 8,5 % | 6,8 % | 6,5 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,8 % | 6,4 % | 5,0 % | 6,9 % |
| L | 6,7 % | 7,0 % | 4,5 % | 4,5 % | 3,8 % | 4,3 % |
| KD | 7,6 % | 5,4 % | 4,4 % | 6,4 % | 4,8 % | 5,9 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,3 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,2 % | 85,9 % | 87,4 % | 88,7 % | 85,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Nyköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nyköping 2014
Så skiljer sig Nyköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 34,0 % i Nyköping mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 3,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,0
- MP +0,6
Svagare än i riket
- FP −0,9
- V −0,9
- FI −0,6
- SD −0,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Nyköping, från 5,3 % till 12,5 % (+7,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,9 % till 23,0 % (−4,9).
- SD +7,2
- M −4,9
- FP −2,5
- FI +2,1
- KD −1,0
- MP −0,7
- S −0,4
- V +0,1
Valdeltagande i Nyköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,4 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Nyköping på plats 71 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nyköping är indelad i 31 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,4 % i Västra Brandkärr till 92,1 % i Arnö Långsätter.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Brandkärr (59,5 %) och sitt svagaste i Runtuna (26,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 29, Moderaterna i 2 av 31 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nyköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,3 % i kommunvalet mot 12,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.
- SD −4,3
- S +2,8
- C +1,8
- MP +0,8
- KD −0,8
- V +0,5
- FP +0,3
- M −0,2
Största parti i Nyköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nyköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,4 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 85,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 88,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 83,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Nyköping 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 31 valdistrikten i Nyköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alla Helgona | S | 30,7 % | S | 33,5 % | 82,2 % |
| Arnö Herrhagen | S | 35,8 % | S | 40,3 % | 86,5 % |
| Arnö Långsätter | S | 40,2 % | S | 44,0 % | 92,1 % |
| Bergshammar | S | 29,3 % | S | 35,8 % | 89,1 % |
| Brandholmen | S | 36,7 % | S | 40,2 % | 89,9 % |
| Bryngelstorp | M | 32,1 % | S | 32,9 % | 90,8 % |
| Centrum | M | 30,7 % | S | 32,2 % | 84,8 % |
| Helgona | S | 34,3 % | S | 37,0 % | 85,9 % |
| Högbrunn | S | 32,8 % | S | 36,1 % | 85,3 % |
| Isaksdal | S | 35,2 % | S | 38,4 % | 87,6 % |
| Kila | S | 26,8 % | S | 26,6 % | 84,5 % |
| Koppartorp | S | 31,2 % | S | 34,3 % | 90,8 % |
| Lunda | S | 32,0 % | S | 32,6 % | 87,2 % |
| Nävekvarn | S | 40,0 % | S | 41,5 % | 87,2 % |
| Oppeby | S | 46,5 % | S | 48,1 % | 85,8 % |
| Oppeby gård | S | 49,8 % | S | 51,5 % | 82,2 % |
| Rosenkälla | S | 34,7 % | S | 40,5 % | 89,3 % |
| Runtuna | S | 26,2 % | S | 26,9 % | 89,1 % |
| Råby-Ripsa | S | 27,8 % | S | 28,9 % | 86,4 % |
| Stenkulla | S | 41,1 % | S | 42,9 % | 81,5 % |
| Stigtomta Centrum | S | 38,7 % | S | 40,7 % | 91,7 % |
| Stigtomta Ytterområde | S | 30,7 % | S | 33,5 % | 89,3 % |
| Svärta | S | 28,2 % | S | 30,7 % | 90,3 % |
| Tuna | S | 38,9 % | S | 43,0 % | 90,0 % |
| Tystberga | S | 27,1 % | S | 27,2 % | 84,7 % |
| Vrena | S | 28,9 % | S | 29,5 % | 86,5 % |
| Väster | S | 28,9 % | S | 31,9 % | 83,3 % |
| Västra Brandkärr | S | 59,5 % | S | 60,8 % | 66,4 % |
| Öster | S | 30,0 % | S | 31,7 % | 86,1 % |
| Östra Bergen | S | 31,9 % | S | 33,2 % | 85,3 % |
| Östra Brandkärr | S | 45,8 % | S | 50,6 % | 74,4 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2014 · Alla kommuner 2014