Valresultat Eskilstuna 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Eskilstuna med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,6 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eskilstuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 59 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 73 715
- Avgivna röster
- 61 951
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2014 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 722 | 35,5 % |
| MModeraterna | 13 052 | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 170 | 16,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 721 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 3 284 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 680 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 2 624 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 206 | 3,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 203 | 2,0 % |
| Övriga partier | 555 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 751 | 35,7 % |
| MModeraterna | 12 451 | 20,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 474 | 13,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 002 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 813 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 798 | 4,6 % |
| VåfPVåfP | 2 593 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 424 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 2 276 | 3,7 % |
| Övriga partier | 411 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 887 | 35,6 % |
| MModeraterna | 12 606 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 059 | 16,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 355 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 250 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 099 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 2 759 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 004 | 3,3 % |
| Övriga partier | 385 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Eskilstuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eskilstuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- V
- L
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,2 % | 35,8 % | 35,5 % | 32,2 % | 33,0 % | 31,6 % |
| M | 21,5 % | 26,2 % | 21,3 % | 19,9 % | 18,5 % | 18,2 % |
| SD | 2,8 % | 7,9 % | 16,6 % | 21,0 % | 24,2 % | 20,6 % |
| MP | 5,3 % | 7,9 % | 6,1 % | 3,3 % | 3,5 % | 4,1 % |
| V | 5,4 % | 5,4 % | 5,4 % | 6,8 % | 5,9 % | 9,1 % |
| L | 6,9 % | 6,7 % | 4,4 % | 4,7 % | 3,6 % | 4,3 % |
| C | 5,9 % | 4,6 % | 4,3 % | 5,9 % | 5,1 % | 4,7 % |
| KD | 5,8 % | 4,4 % | 3,6 % | 4,8 % | 4,7 % | 5,6 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 83,3 % | 84,0 % | 84,7 % | 80,4 % | 81,6 % |
Valdeltagande i Eskilstuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eskilstuna 2014
Så skiljer sig Eskilstuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 35,5 % i Eskilstuna mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,5
- SD +3,8
Svagare än i riket
- M −2,0
- C −1,8
- FI −1,2
- FP −1,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Eskilstuna, från 7,9 % till 16,6 % (+8,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,2 % till 21,3 % (−4,9).
- SD +8,7
- M −4,9
- FP −2,3
- MP −1,8
- FI +1,8
- KD −0,8
- S −0,4
- C −0,3
Valdeltagande i Eskilstuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,0 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Eskilstuna på plats 238 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Eskilstuna är indelad i 59 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,8 % i Råbergstorp-Lagersberg till 92,4 % i Skogstorp Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Årby - Navigatören (58,1 %) och sitt svagaste i Barva-Jäder (18,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 50, Moderaterna i 9 av 59 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eskilstuna är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 6,9 % i kommunvalet mot 5,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,6 procentenheter.
- V +1,6
- MP +1,0
- M −0,8
- FP +0,7
- KD −0,3
- SD −0,2
- C +0,2
- S +0,2
Största parti i Eskilstuna sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Eskilstuna i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 81,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 80,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Eskilstuna 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 59 valdistrikten i Eskilstuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Barva-Jäder | M | 31,1 % | M | 26,8 % | 90,0 % |
| Borsökna | M | 29,7 % | M | 30,1 % | 91,1 % |
| Djurgården | S | 33,5 % | S | 33,7 % | 81,0 % |
| Edvardslund-Haga | S | 42,0 % | S | 41,0 % | 87,8 % |
| Ekbacken | S | 35,5 % | S | 34,9 % | 78,1 % |
| Ekeby-Brottsta | S | 38,1 % | S | 39,6 % | 87,9 % |
| Eskilshem Röksta | S | 40,4 % | S | 40,0 % | 76,5 % |
| Eskilsparken | S | 29,0 % | S | 30,5 % | 85,0 % |
| Eskilstuna Centrum Norra | M | 29,6 % | S | 28,6 % | 82,6 % |
| Eskilstuna Centrum Södra | S | 35,1 % | S | 34,3 % | 79,4 % |
| Forsbomsvreten | S | 38,4 % | S | 42,3 % | 71,2 % |
| Fröslunda-Björkhultsvägen | S | 56,4 % | S | 51,2 % | 64,9 % |
| Fröslunda-Tallåsparken | S | 51,0 % | S | 49,3 % | 73,7 % |
| Gillberga-Lista | M | 24,7 % | M | 24,8 % | 89,2 % |
| Gökstensparken | S | 43,6 % | S | 42,6 % | 84,0 % |
| Hammarby-Sundby-Vallby | M | 29,6 % | S | 29,5 % | 89,3 % |
| Helgesta-Valhalla | S | 37,8 % | S | 36,2 % | 85,4 % |
| Hisingsbacke | S | 28,2 % | S | 28,2 % | 84,9 % |
| Holmberget-Mälby | S | 32,2 % | S | 31,8 % | 83,9 % |
| Hållsta | S | 35,3 % | S | 34,0 % | 88,5 % |
| Hällbybrunns Norra | S | 34,3 % | S | 35,4 % | 88,2 % |
| Hällbybrunns S Råby-Rek | S | 33,3 % | S | 32,9 % | 90,4 % |
| Kjula | M | 29,1 % | M | 27,4 % | 89,9 % |
| Krusgårdsberget | S | 41,6 % | S | 40,0 % | 72,9 % |
| Köpmangatsområdet | S | 29,9 % | S | 30,1 % | 79,1 % |
| Lindhaga | S | 34,6 % | S | 36,1 % | 91,2 % |
| Lundby-Gredby | S | 38,7 % | S | 40,7 % | 87,0 % |
| Lustigbacke | S | 41,7 % | S | 40,1 % | 85,6 % |
| Mesta | S | 41,2 % | S | 39,4 % | 89,4 % |
| Myrtorp | S | 34,6 % | S | 36,6 % | 80,9 % |
| Nyfors Centrum | S | 48,9 % | S | 46,6 % | 71,3 % |
| Nyfors Östra | S | 31,2 % | S | 32,3 % | 82,5 % |
| Nyforstorget | S | 40,5 % | S | 41,5 % | 74,3 % |
| Näshulta | S | 21,8 % | S | 22,7 % | 88,8 % |
| Odlaren-Hagnesta | M | 30,3 % | M | 28,9 % | 89,0 % |
| Råbergstorp-Lagersberg | S | 51,2 % | S | 52,2 % | 61,8 % |
| Rådhustorget-Mälarbaden | M | 33,5 % | M | 31,5 % | 87,7 % |
| Skiftinge Norra | S | 51,4 % | S | 52,6 % | 76,1 % |
| Skiftinge Södra | S | 51,0 % | S | 50,8 % | 74,0 % |
| Skogstorp Norra | S | 32,0 % | S | 32,7 % | 90,6 % |
| Skogstorp Södra | S | 33,2 % | S | 33,6 % | 92,4 % |
| Slagsta-Måsta | S | 43,1 % | S | 40,7 % | 83,2 % |
| Slottsbacken | S | 34,7 % | S | 35,0 % | 81,6 % |
| Snopptorp-Skogsängen | S | 36,8 % | S | 36,6 % | 84,7 % |
| Stadsparken | S | 36,5 % | S | 35,4 % | 83,3 % |
| Stenby | S | 41,4 % | S | 40,3 % | 84,3 % |
| Stenkvista | S | 30,8 % | S | 31,8 % | 87,2 % |
| Söderängsparken | S | 33,3 % | S | 33,5 % | 81,1 % |
| Tumbo | M | 33,9 % | M | 33,3 % | 91,0 % |
| Tunavallen | S | 30,8 % | S | 31,3 % | 90,4 % |
| Viptorp | S | 43,9 % | S | 41,6 % | 75,3 % |
| Västermalm | S | 38,4 % | S | 37,5 % | 76,1 % |
| Västermarksparken | S | 41,8 % | S | 41,6 % | 79,2 % |
| Årby - Navigatören | S | 58,1 % | S | 56,8 % | 66,2 % |
| Årby-Notarien | S | 56,8 % | S | 48,6 % | 62,5 % |
| Ärla | S | 27,5 % | S | 28,2 % | 87,6 % |
| Ärsta | S | 47,5 % | S | 48,8 % | 77,8 % |
| Öja-Västermo | S | 27,4 % | C | 25,3 % | 86,4 % |
| Östermalm | S | 36,8 % | S | 36,8 % | 79,8 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2014 · Alla kommuner 2014