Valresultat Eskilstuna 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Eskilstuna med 44,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,4 %). Valdeltagandet var 78,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eskilstuna ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 53 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,8 %
- Röstberättigade
- 68 718
- Avgivna röster
- 54 168
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2006 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 461 | 44,2 % |
| MModeraterna | 11 421 | 21,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 657 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 3 155 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 3 083 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 849 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 822 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 506 | 2,8 % |
| Övriga partier | 1 112 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 215 | 44,5 % |
| MModeraterna | 10 605 | 20,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 773 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 3 442 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 3 094 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 048 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 722 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 497 | 2,9 % |
| ÖVRövriga partier | 627 | 1,2 % |
| Övriga partier | 108 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Eskilstuna
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 547 | 44,4 % |
| MModeraterna | 10 581 | 20,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 932 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 3 287 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 3 184 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 3 064 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 939 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 761 | 3,3 % |
| ÖVRövriga partier | 683 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Eskilstuna 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eskilstuna i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- C
- KD
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,2 % | 35,8 % | 35,5 % | 32,2 % | 33,0 % | 31,6 % |
| M | 21,5 % | 26,2 % | 21,3 % | 19,9 % | 18,5 % | 18,2 % |
| L | 6,9 % | 6,7 % | 4,4 % | 4,7 % | 3,6 % | 4,3 % |
| C | 5,9 % | 4,6 % | 4,3 % | 5,9 % | 5,1 % | 4,7 % |
| KD | 5,8 % | 4,4 % | 3,6 % | 4,8 % | 4,7 % | 5,6 % |
| V | 5,4 % | 5,4 % | 5,4 % | 6,8 % | 5,9 % | 9,1 % |
| MP | 5,3 % | 7,9 % | 6,1 % | 3,3 % | 3,5 % | 4,1 % |
| SD | 2,8 % | 7,9 % | 16,6 % | 21,0 % | 24,2 % | 20,6 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 83,3 % | 84,0 % | 84,7 % | 80,4 % | 81,6 % |
Valdeltagande i Eskilstuna 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eskilstuna 2006
Så skiljer sig Eskilstuna från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 44,2 % i Eskilstuna mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 9,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,0
- MP +0,2
Svagare än i riket
- M −4,6
- C −2,0
- KD −0,8
- FP −0,6
Valdeltagande i Eskilstuna
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,8 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Eskilstuna på plats 199 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Eskilstuna är indelad i 53 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 59,6 % i Råbergstorp till 89,4 % i Skogstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Årby (65,0 %) och sitt svagaste i Barva-Jäder (22,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 49, Moderaterna i 4 av 53 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eskilstuna är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,0 % i kommunvalet mot 21,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,5 procentenheter.
- M −1,5
- FP +0,5
- V +0,4
- C +0,3
- S +0,2
- MP +0,2
- KD +0,2
Största parti i Eskilstuna sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Eskilstuna i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 81,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 80,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,2 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Eskilstuna 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 53 valdistrikten i Eskilstuna. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Barva-Jäder | M | 34,0 % | M | 30,2 % | 85,0 % |
| Djurgården | S | 42,2 % | S | 42,8 % | 75,1 % |
| Edvardslund-Haga | S | 52,0 % | S | 52,0 % | 85,5 % |
| Ekbacken | S | 49,6 % | S | 50,3 % | 68,2 % |
| Ekeby-Brottsta | S | 49,9 % | S | 50,8 % | 85,9 % |
| Eskilshem Röksta | S | 49,8 % | S | 51,0 % | 74,6 % |
| Eskilsparken | S | 39,7 % | S | 38,9 % | 81,5 % |
| Eskilstuna Centrum | S | 32,3 % | S | 33,5 % | 74,4 % |
| Forsbomsvreten | S | 43,1 % | S | 43,6 % | 68,9 % |
| Fröslunda-Björkhultsvägen | S | 64,1 % | S | 63,7 % | 68,6 % |
| Fröslunda-Tallåsparken | S | 60,5 % | S | 60,4 % | 72,3 % |
| Gillberga-Lista | S | 35,4 % | S | 35,2 % | 85,1 % |
| Gökstensparken | S | 58,0 % | S | 59,1 % | 82,2 % |
| Hammarby-Sundby-Vallby | S | 42,6 % | S | 44,2 % | 84,1 % |
| Helgesta-Valhalla | S | 47,0 % | S | 46,6 % | 84,6 % |
| Hisingsbacke | S | 35,0 % | S | 36,4 % | 80,1 % |
| Holmberget-Eklunda | S | 47,4 % | S | 49,0 % | 72,2 % |
| Hållsta | S | 41,1 % | S | 40,5 % | 82,7 % |
| Hällbybrunns Norra | S | 48,5 % | S | 49,0 % | 84,7 % |
| Hällbybrunns S Råby-Rek | S | 44,6 % | S | 45,1 % | 83,6 % |
| Kjula | S | 33,5 % | S | 31,7 % | 86,7 % |
| Krusgårdsberget | S | 52,5 % | S | 53,2 % | 73,4 % |
| Köpmangatsområdet | M | 32,9 % | S | 33,7 % | 76,4 % |
| Lagersberg-Mesta N | S | 45,3 % | S | 47,0 % | 82,0 % |
| Lindhaga | S | 44,7 % | S | 43,7 % | 88,8 % |
| Lundby-Gredby-Grangärdet | S | 47,8 % | S | 47,4 % | 83,1 % |
| Lustigbacke | S | 49,6 % | S | 48,9 % | 81,9 % |
| Mesta S-Berga | S | 46,3 % | S | 47,3 % | 87,0 % |
| Myrtorp | S | 41,1 % | S | 42,3 % | 77,5 % |
| Nyfors Centrum | S | 59,4 % | S | 57,1 % | 60,0 % |
| Nyforsskolan | S | 41,7 % | S | 40,7 % | 76,4 % |
| Nyforstorget | S | 45,3 % | S | 46,0 % | 70,7 % |
| Näshulta | S | 30,4 % | S | 28,7 % | 85,7 % |
| Odlaren-Hagnesta | S | 38,0 % | S | 37,9 % | 83,5 % |
| Råbergstorp | S | 59,4 % | S | 62,5 % | 59,6 % |
| Rådhustorget-Mälarbaden | M | 35,4 % | S | 35,1 % | 86,4 % |
| Skiftinge-Sahl | S | 50,5 % | S | 51,8 % | 73,2 % |
| Skogstorp | S | 43,4 % | S | 44,2 % | 89,4 % |
| Slagsta-Måsta | S | 53,6 % | S | 53,1 % | 80,0 % |
| Slottsbacken | S | 45,2 % | S | 44,4 % | 75,5 % |
| Snopptorp-Skogsängen | S | 45,8 % | S | 44,2 % | 82,3 % |
| Stadsparken | S | 43,4 % | S | 43,8 % | 79,4 % |
| Stenkvista | S | 42,0 % | S | 41,0 % | 82,2 % |
| Söderängsparken | S | 40,5 % | S | 42,2 % | 77,7 % |
| Tumbo | M | 35,7 % | M | 34,5 % | 82,8 % |
| Viptorp | S | 49,0 % | S | 48,7 % | 74,0 % |
| Västermalm | S | 44,2 % | S | 48,0 % | 74,7 % |
| Västermarksparken | S | 52,9 % | S | 54,3 % | 74,5 % |
| Årby | S | 65,0 % | S | 63,7 % | 66,4 % |
| Ärla | S | 35,7 % | S | 33,4 % | 81,1 % |
| Ärsta | S | 44,8 % | S | 47,5 % | 73,0 % |
| Öja-Västermo | S | 27,4 % | C | 36,7 % | 80,9 % |
| Östermalm | S | 48,9 % | S | 47,6 % | 75,6 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2006 · Alla kommuner 2006