Valresultat Gnesta 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Gnesta med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,3 %). Valdeltagandet var 81,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Gnesta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,3 %
Röstberättigade
7 411
Avgivna röster
6 022
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2006 i Gnesta

Riksdagsvalet 2006 i Gnesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 03734,6 %
MModeraterna1 53926,1 %
CCenterpartiet66611,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4257,2 %
KDKristdemokraterna3315,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3255,5 %
VVänsterpartiet2864,9 %
SDSverigedemokraterna1462,5 %
Övriga partier1382,3 %

Landstingsvalet 2006 i Gnesta

Landstingsvalet 2006 i Gnesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 10136,2 %
MModeraterna1 41424,4 %
CCenterpartiet71012,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4357,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4067,0 %
KDKristdemokraterna3065,3 %
VVänsterpartiet2674,6 %
SDSverigedemokraterna1011,7 %
Övriga partier631,1 %

Kommunvalet 2006 i Gnesta

Kommunvalet 2006 i Gnesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 04434,3 %
MModeraterna1 53225,7 %
CCenterpartiet83114,0 %
MPMiljöpartiet de gröna5308,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3736,3 %
KDKristdemokraterna2844,8 %
VVänsterpartiet2394,0 %
SDSverigedemokraterna891,5 %
Övriga partier270,5 %

Partiernas utveckling i Gnesta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Gnesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • MP
  • KD
  • L
  • V
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Gnesta per valår
Parti200620102014201820222026
S34,6 %28,7 %30,2 %25,8 %29,1 %25,9 %
M26,1 %29,5 %23,4 %20,2 %19,4 %19,6 %
C11,3 %8,9 %8,7 %10,7 %7,6 %6,9 %
MP7,2 %9,8 %7,7 %5,4 %6,2 %9,5 %
KD5,6 %4,0 %2,9 %5,1 %4,3 %5,4 %
L5,5 %5,8 %3,3 %3,5 %2,9 %4,1 %
V4,9 %5,7 %5,9 %8,3 %6,9 %7,3 %
SD2,5 %6,0 %13,2 %18,8 %22,2 %19,1 %
Övr2,4 %1,6 %4,6 %2,3 %1,4 %2,2 %
Valdeltagande81,3 %85,3 %87,2 %88,4 %86,4 %85,8 %

Valdeltagande i Gnesta 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Gnesta 2006

Så skiljer sig Gnesta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 11,3 % i Gnesta mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +3,4
  • MP +2,1
  • M +0,0

Svagare än i riket

  • FP −2,0
  • KD −1,0
  • V −1,0
  • S −0,6

Valdeltagande i Gnesta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,3 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Gnesta på plats 101 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Gnesta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Gnesta Centralt till 85,4 % i Dansut.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gnesta Centralt (45,4 %) och sitt svagaste i Gåsinge-Dillnäs (27,3 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnesta är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 14,0 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,7 procentenheter.

  • C +2,7
  • MP +1,7
  • KD −0,8
  • V −0,8
  • FP +0,8
  • M −0,4
  • S −0,2

Största parti i Gnesta sedan 2006

Största parti har skiftat i Gnesta under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Gnesta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,9 %85,8 %
2022Socialdemokraterna29,1 %86,4 %
2018Socialdemokraterna25,8 %88,4 %
2014Socialdemokraterna30,2 %87,2 %
2010Moderaterna29,5 %85,3 %
2006Socialdemokraterna34,6 %81,3 %

Valresultat per valdistrikt i Gnesta 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gnesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Gnesta, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörnlundaS29,6 %S29,4 %82,3 %
DansutS33,5 %S32,8 %85,4 %
FrejaS40,6 %S39,5 %79,7 %
FrönäsS29,2 %S32,2 %84,9 %
Gnesta CentraltS45,4 %S45,4 %72,8 %
GrytS32,7 %S32,2 %83,0 %
Gåsinge-DillnäsS27,3 %S26,1 %82,9 %

Utforska valdistrikten i Gnesta på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2006 · Alla kommuner 2006