Valresultat Gnesta 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Gnesta med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,4 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gnesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 8 615
- Avgivna röster
- 7 447
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Gnesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 141 | 29,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 631 | 22,2 % |
| MModeraterna | 1 428 | 19,4 % |
| CCenterpartiet | 557 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 505 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 456 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 319 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 217 | 2,9 % |
| Övriga partier | 106 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Gnesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 936 | 26,4 % |
| MModeraterna | 1 353 | 18,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 106 | 15,1 % |
| VPVård för Pengarna | 792 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 652 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 542 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 365 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 357 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 182 | 2,5 % |
| Övriga partier | 62 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Gnesta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 803 | 24,4 % |
| MModeraterna | 1 685 | 22,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 171 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 884 | 12,0 % |
| VVänsterpartiet | 722 | 9,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 582 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 220 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 187 | 2,5 % |
| FiFeministiskt initiativ | 114 | 1,5 % |
| Övriga partier | 24 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Gnesta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gnesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,6 % | 28,7 % | 30,2 % | 25,8 % | 29,1 % | 25,9 % |
| SD | 2,5 % | 6,0 % | 13,2 % | 18,8 % | 22,2 % | 19,1 % |
| M | 26,1 % | 29,5 % | 23,4 % | 20,2 % | 19,4 % | 19,6 % |
| C | 11,3 % | 8,9 % | 8,7 % | 10,7 % | 7,6 % | 6,9 % |
| V | 4,9 % | 5,7 % | 5,9 % | 8,3 % | 6,9 % | 7,3 % |
| MP | 7,2 % | 9,8 % | 7,7 % | 5,4 % | 6,2 % | 9,5 % |
| KD | 5,6 % | 4,0 % | 2,9 % | 5,1 % | 4,3 % | 5,4 % |
| L | 5,5 % | 5,8 % | 3,3 % | 3,5 % | 2,9 % | 4,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,6 % | 4,6 % | 2,3 % | 1,4 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 81,3 % | 85,3 % | 87,2 % | 88,4 % | 86,4 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Gnesta 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gnesta 2022
Så skiljer sig Gnesta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Liberalerna, som fick 2,9 % i Gnesta mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 1,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- SD +1,6
- MP +1,1
- C +0,9
- M +0,3
Svagare än i riket
- L −1,7
- S −1,2
- KD −1,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Gnesta, från 18,8 % till 22,2 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,7 % till 7,6 % (−3,2).
- SD +3,4
- S +3,3
- C −3,2
- V −1,4
- Fi −1,1
- MP +0,8
- KD −0,8
- M −0,8
Valdeltagande i Gnesta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,4 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Gnesta på plats 83 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gnesta är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,5 % i Gnesta Centralt till 83,0 % i Frönäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gnesta Centralt (38,2 %) och sitt svagaste i Gåsinge-Dillnäs (24,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gnesta är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,8 % i kommunvalet mot 22,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.
- SD −6,3
- S −4,7
- C +4,4
- M +3,4
- V +2,9
- MP +1,7
- KD −1,4
Största parti i Gnesta sedan 2006
Största parti har skiftat i Gnesta under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 87,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,5 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 81,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Gnesta 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Gnesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björnlunda | S | 28,4 % | S | 22,6 % | 81,6 % |
| Dansut | S | 26,4 % | M | 29,4 % | 81,1 % |
| Freja | S | 30,3 % | S | 25,8 % | 80,3 % |
| Frönäs | S | 26,3 % | M | 28,1 % | 83,0 % |
| Gnesta Centralt | S | 38,2 % | S | 31,8 % | 72,5 % |
| Gryt | S | 29,0 % | S | 25,9 % | 80,7 % |
| Gåsinge-Dillnäs | SD | 25,7 % | SD | 22,8 % | 75,8 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2022 · Alla kommuner 2022