Valresultat Trosa 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Trosa med 27,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (43,3 %). Valdeltagandet var 88,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trosa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,5 %
- Röstberättigade
- 11 006
- Avgivna röster
- 9 744
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2022 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 637 | 27,3 % |
| MModeraterna | 2 365 | 24,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 253 | 23,3 % |
| CCenterpartiet | 632 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 484 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 454 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 397 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 326 | 3,4 % |
| Övriga partier | 102 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 654 | 27,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 329 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 315 | 13,7 % |
| VPVård för Pengarna | 1 200 | 12,5 % |
| KDKristdemokraterna | 657 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 442 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 402 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 301 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 263 | 2,7 % |
| Övriga partier | 55 | 0,6 % |
Kommunvalet 2022 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 212 | 43,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 274 | 23,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 218 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 501 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 418 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 392 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 378 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 323 | 3,3 % |
| Övriga partier | 19 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Trosa 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trosa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,2 % | 23,5 % | 26,6 % | 23,4 % | 27,3 % | 24,3 % |
| M | 35,0 % | 41,3 % | 32,3 % | 27,2 % | 24,5 % | 26,0 % |
| SD | 1,9 % | 5,8 % | 12,2 % | 18,8 % | 23,3 % | 20,1 % |
| C | 6,3 % | 5,2 % | 6,4 % | 9,2 % | 6,5 % | 6,9 % |
| KD | 7,0 % | 5,4 % | 4,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 6,2 % |
| MP | 4,9 % | 7,4 % | 6,6 % | 4,1 % | 4,7 % | 5,5 % |
| L | 7,9 % | 7,0 % | 5,1 % | 4,7 % | 4,1 % | 5,6 % |
| V | 3,3 % | 3,5 % | 3,5 % | 5,3 % | 3,4 % | 4,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 84,3 % | 87,8 % | 89,4 % | 90,5 % | 88,5 % | 88,2 % |
Valdeltagande i Trosa 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trosa 2022
Så skiljer sig Trosa från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 24,5 % i Trosa mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +5,4
- SD +2,8
Svagare än i riket
- V −3,4
- S −3,0
- L −0,5
- MP −0,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Trosa, från 18,8 % till 23,3 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,2 % till 24,5 % (−2,6).
- SD +4,6
- S +3,9
- M −2,6
- C −2,6
- V −1,9
- KD −1,3
- MP +0,6
- L −0,6
Valdeltagande i Trosa
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,5 %, vilket är 4,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Trosa på plats 27 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Trosa är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,2 % i Vagnhärad västra till 91,6 % i Trosa södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vagnhärad västra (33,5 %) och sitt svagaste i Västerljung (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 3 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trosa är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 43,3 % i kommunvalet mot 24,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,8 procentenheter.
- M +18,8
- SD −10,8
- S −4,0
- C −1,4
- KD −1,0
- V +0,9
- MP −0,8
- L −0,8
Största parti i Trosa sedan 2006
Största parti har skiftat i Trosa under perioden 2006–2022: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,0 % | 88,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 88,5 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,2 % | 90,5 % |
| 2014 | Moderaterna | 32,3 % | 89,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 41,3 % | 87,8 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,0 % | 84,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Trosa 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Trosa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Trosa centrum | S | 30,0 % | M | 40,5 % | 84,5 % |
| Trosa nordväst | M | 26,9 % | M | 47,3 % | 86,8 % |
| Trosa norra | M | 27,2 % | M | 48,7 % | 84,5 % |
| Trosa sydost | M | 30,4 % | M | 49,5 % | 89,3 % |
| Trosa sydväst | M | 27,9 % | M | 49,1 % | 84,6 % |
| Trosa södra | M | 32,7 % | M | 58,6 % | 91,6 % |
| Vagnhärad norra | SD | 32,1 % | M | 37,5 % | 81,9 % |
| Vagnhärad södra | S | 29,9 % | M | 40,7 % | 86,1 % |
| Vagnhärad västra | S | 33,5 % | S | 32,9 % | 78,2 % |
| Vagnhärad östra | SD | 34,7 % | M | 31,0 % | 79,7 % |
| Västerljung | SD | 23,5 % | M | 34,9 % | 87,7 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2022 · Alla kommuner 2022