Valresultat Trosa 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Trosa med 41,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (46,0 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Trosa ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 8 609
- Avgivna röster
- 7 563
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 092 | 41,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 758 | 23,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 555 | 7,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 524 | 7,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 432 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 402 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 387 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 261 | 3,5 % |
| Övriga partier | 76 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 989 | 41,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 967 | 27,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 543 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 517 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 333 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 318 | 4,4 % |
| CCenterpartiet | 309 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 248 | 3,4 % |
| Övriga partier | 36 | 0,5 % |
Kommunvalet 2010 i Trosa
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 443 | 46,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 880 | 25,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 539 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 466 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 307 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 279 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 268 | 3,6 % |
| TrRTrR | 241 | 3,2 % |
| Övriga partier | 59 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Trosa 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Trosa i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,7 procentenheter).
- M
- S
- MP
- L
- SD
- KD
- C
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,0 % | 41,3 % | 32,3 % | 27,2 % | 24,5 % | 26,0 % |
| S | 31,2 % | 23,5 % | 26,6 % | 23,4 % | 27,3 % | 24,3 % |
| MP | 4,9 % | 7,4 % | 6,6 % | 4,1 % | 4,7 % | 5,5 % |
| L | 7,9 % | 7,0 % | 5,1 % | 4,7 % | 4,1 % | 5,6 % |
| SD | 1,9 % | 5,8 % | 12,2 % | 18,8 % | 23,3 % | 20,1 % |
| KD | 7,0 % | 5,4 % | 4,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 6,2 % |
| C | 6,3 % | 5,2 % | 6,4 % | 9,2 % | 6,5 % | 6,9 % |
| V | 3,3 % | 3,5 % | 3,5 % | 5,3 % | 3,4 % | 4,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 84,3 % | 87,8 % | 89,4 % | 90,5 % | 88,5 % | 88,2 % |
Valdeltagande i Trosa 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Trosa 2010
Så skiljer sig Trosa från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 41,3 % i Trosa mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +11,2
- MP +0,1
- SD +0,1
Svagare än i riket
- S −7,2
- V −2,1
- C −1,4
- KD −0,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Trosa, från 35,0 % till 41,3 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,2 % till 23,5 % (−7,7).
- S −7,7
- M +6,3
- SD +3,8
- MP +2,5
- KD −1,6
- C −1,1
- FP −0,9
- V +0,2
Valdeltagande i Trosa
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,8 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Trosa på plats 23 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Trosa är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,9 % i Vagnhärad Centralt till 89,5 % i Trosa Södra.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Trosa Västra (49,8 %) och sitt svagaste i Vagnhärad Centralt (31,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 6, Socialdemokraterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Trosa är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 46,0 % i kommunvalet mot 41,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- M +4,7
- V −3,0
- KD −1,8
- SD −1,7
- S +1,6
- C −1,4
- MP −1,2
- FP +0,2
Största parti i Trosa sedan 2006
Största parti har skiftat i Trosa under perioden 2006–2010: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,0 % | 88,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 88,5 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,2 % | 90,5 % |
| 2014 | Moderaterna | 32,3 % | 89,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 41,3 % | 87,8 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,0 % | 84,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Trosa 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Trosa. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Trosa Södra | M | 47,7 % | M | 54,4 % | 89,5 % |
| Trosa Västra | M | 49,8 % | M | 55,7 % | 89,5 % |
| Trosa Östra | M | 42,5 % | M | 46,2 % | 83,9 % |
| Vagnhärad Centralt | S | 34,8 % | S | 37,7 % | 81,9 % |
| Vagnhärad Norra | M | 33,0 % | M | 36,8 % | 85,3 % |
| Vagnhärad Södra | M | 38,4 % | M | 43,3 % | 83,7 % |
| Västerljung | M | 35,0 % | M | 36,4 % | 87,2 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2010 · Alla kommuner 2010