Valresultat Flen 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Flen med 38,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,6 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Flen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 12 122
- Avgivna röster
- 10 271
- Län
- Södermanlands län
Riksdagsvalet 2010 i Flen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 923 | 38,7 % |
| MModeraterna | 2 451 | 24,2 % |
| CCenterpartiet | 831 | 8,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 700 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 599 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 561 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 496 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 488 | 4,8 % |
| Övriga partier | 92 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Flen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 137 | 41,7 % |
| MModeraterna | 2 121 | 21,4 % |
| CCenterpartiet | 812 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 618 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 613 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 555 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 473 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 472 | 4,8 % |
| sjuksjuk | 121 | 1,2 % |
| Övriga partier | 7 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Flen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 922 | 38,6 % |
| MModeraterna | 1 757 | 17,3 % |
| A2000A2000 | 890 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 887 | 8,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 769 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 619 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 511 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 407 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 383 | 3,8 % |
| Övriga partier | 7 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Flen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Flen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,9 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,6 % | 38,7 % | 36,2 % | 33,0 % | 34,8 % | 29,9 % |
| M | 20,1 % | 24,2 % | 18,7 % | 16,9 % | 15,3 % | 16,3 % |
| C | 8,7 % | 8,2 % | 7,5 % | 8,3 % | 6,3 % | 5,8 % |
| SD | 2,7 % | 6,9 % | 17,8 % | 21,2 % | 24,9 % | 21,3 % |
| MP | 4,2 % | 5,9 % | 4,9 % | 3,5 % | 4,1 % | 5,4 % |
| V | 5,4 % | 5,5 % | 5,4 % | 6,9 % | 5,1 % | 8,7 % |
| KD | 5,7 % | 4,9 % | 3,5 % | 5,6 % | 5,1 % | 6,6 % |
| L | 4,9 % | 4,8 % | 3,4 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,6 % |
| Övr | 1,7 % | 0,9 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 84,7 % | 85,4 % | 86,0 % | 82,6 % | 82,3 % |
Valdeltagande i Flen 2006–2026
Kommunen mot länet (Södermanland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Flen 2010
Så skiljer sig Flen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 38,7 % i Flen mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,0
- C +1,6
- SD +1,2
Svagare än i riket
- M −5,9
- FP −2,2
- MP −1,4
- KD −0,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Flen, från 2,7 % till 6,9 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 46,6 % till 38,7 % (−7,9).
- S −7,9
- SD +4,2
- M +4,1
- MP +1,7
- KD −0,8
- C −0,5
- V +0,2
- FP −0,1
Valdeltagande i Flen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,7 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Flen på plats 127 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Flen är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,0 % i Flens södra till 87,4 % i Mellösa.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Flens södra (54,4 %) och sitt svagaste i Bettna (24,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Flen är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 17,3 % i kommunvalet mot 24,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,9 procentenheter.
- M −6,9
- KD −1,1
- MP −0,9
- FP −0,8
- SD +0,7
- V +0,6
- C +0,5
- S −0,1
Största parti i Flen sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Flen i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 82,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 82,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 86,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,6 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Flen 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Flen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bettna | M | 32,3 % | M | 25,1 % | 83,6 % |
| Flens norra | S | 43,1 % | S | 42,0 % | 82,1 % |
| Flens södra | S | 54,4 % | S | 56,3 % | 75,0 % |
| Flens västra | S | 44,7 % | S | 43,7 % | 77,1 % |
| Flens östra | S | 42,6 % | S | 40,9 % | 83,4 % |
| Helgesta-Hyltinge | S | 33,4 % | S | 31,5 % | 84,0 % |
| Hälleforsnäs | S | 53,9 % | S | 55,7 % | 83,4 % |
| Malmköpings inre | S | 39,8 % | S | 40,3 % | 79,2 % |
| Malmköpings yttre | M | 28,3 % | S | 25,5 % | 82,3 % |
| Mellösa | S | 32,2 % | S | 32,3 % | 87,4 % |
Fler kommuner i Södermanlands län
Hela valresultatet för Södermanlands län 2010 · Alla kommuner 2010