Valresultat Oxelösund 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Oxelösund med 44,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,1 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oxelösund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Oxelösund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
8 857
Avgivna röster
7 526
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2010 i Oxelösund

Riksdagsvalet 2010 i Oxelösund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 28844,2 %
MModeraterna1 71923,1 %
VVänsterpartiet5777,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5347,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3945,3 %
SDSverigedemokraterna3564,8 %
KDKristdemokraterna2483,3 %
CCenterpartiet2112,8 %
Övriga partier1071,4 %

Landstingsvalet 2010 i Oxelösund

Landstingsvalet 2010 i Oxelösund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 10643,8 %
MModeraterna1 53721,7 %
VVänsterpartiet75910,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4696,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4546,4 %
SDSverigedemokraterna2383,4 %
KDKristdemokraterna2283,2 %
CCenterpartiet1822,6 %
sjuksjuk1051,5 %
Övriga partier80,1 %

Kommunvalet 2010 i Oxelösund

Kommunvalet 2010 i Oxelösund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 93239,1 %
MModeraterna2 14928,7 %
VVänsterpartiet84211,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5547,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4936,6 %
SDSverigedemokraterna1782,4 %
CCenterpartiet1762,3 %
KDKristdemokraterna1562,1 %
Övriga partier100,1 %

Partiernas utveckling i Oxelösund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Oxelösund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • MP
  • L
  • SD
  • KD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Oxelösund per valår
Parti200620102014201820222026
S50,9 %44,2 %44,1 %39,7 %39,1 %37,0 %
M18,4 %23,1 %17,1 %15,9 %17,0 %17,5 %
V8,2 %7,8 %8,0 %8,8 %6,9 %6,9 %
MP4,7 %7,2 %5,2 %3,1 %2,9 %3,8 %
L5,7 %5,3 %3,4 %3,3 %2,6 %3,4 %
SD2,2 %4,8 %14,0 %18,8 %22,5 %20,2 %
KD4,6 %3,3 %2,8 %4,7 %3,4 %5,2 %
C3,4 %2,8 %2,7 %4,2 %3,7 %3,6 %
Övr1,9 %1,4 %2,7 %1,4 %2,1 %2,4 %
Valdeltagande80,7 %85,0 %86,0 %86,7 %83,1 %83,5 %

Valdeltagande i Oxelösund 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Oxelösund 2010

Så skiljer sig Oxelösund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 44,2 % i Oxelösund mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 13,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +13,6
  • V +2,2

Svagare än i riket

  • M −6,9
  • C −3,7
  • KD −2,3
  • FP −1,8

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Oxelösund, från 18,4 % till 23,1 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 50,9 % till 44,2 % (−6,7).

  • S −6,7
  • M +4,8
  • SD +2,5
  • MP +2,5
  • KD −1,3
  • C −0,6
  • V −0,4
  • FP −0,4

Valdeltagande i Oxelösund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,0 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Oxelösund på plats 109 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Oxelösund är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,7 % i Norra innerstaden till 89,9 % i Dalgången.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norra innerstaden (56,3 %) och sitt svagaste i Danvik (30,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oxelösund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,7 % i kommunvalet mot 23,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.

  • M +5,6
  • S −5,1
  • V +3,5
  • SD −2,4
  • FP +1,3
  • KD −1,3
  • MP +0,2

Största parti i Oxelösund sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Oxelösund i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Oxelösund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna37,0 %83,5 %
2022Socialdemokraterna39,1 %83,1 %
2018Socialdemokraterna39,7 %86,7 %
2014Socialdemokraterna44,1 %86,0 %
2010Socialdemokraterna44,2 %85,0 %
2006Socialdemokraterna50,9 %80,7 %

Valresultat per valdistrikt i Oxelösund 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Oxelösund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Oxelösund, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DalgångenS39,3 %M36,3 %89,9 %
DanvikM34,9 %M41,7 %86,8 %
FrösängS53,6 %S49,3 %81,8 %
Norra innerstadenS56,3 %S50,4 %71,7 %
PeterslundS44,5 %S37,7 %88,5 %
SundaS43,3 %S36,1 %87,3 %
Södra innerstadenS47,2 %S46,4 %75,8 %

Utforska valdistrikten i Oxelösund på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2010 · Alla kommuner 2010