Valresultat Strängnäs 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Strängnäs med 35,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,6 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strängnäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Strängnäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,5 %
Röstberättigade
24 438
Avgivna röster
20 905
Län
Södermanlands län

Riksdagsvalet 2010 i Strängnäs

Riksdagsvalet 2010 i Strängnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 26835,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 52626,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5917,7 %
CCenterpartiet1 3766,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3756,7 %
SDSverigedemokraterna1 3096,3 %
KDKristdemokraterna1 1095,4 %
VVänsterpartiet8684,2 %
Övriga partier2041,0 %

Landstingsvalet 2010 i Strängnäs

Landstingsvalet 2010 i Strängnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 21231,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 92830,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6798,6 %
CCenterpartiet1 3616,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2756,5 %
KDKristdemokraterna1 1355,8 %
SDSverigedemokraterna9855,0 %
VVänsterpartiet8794,5 %
Övriga partier1440,7 %

Kommunvalet 2010 i Strängnäs

Kommunvalet 2010 i Strängnäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 55527,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 39526,8 %
CCenterpartiet2 02410,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4737,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1545,7 %
STRPSTRP9894,9 %
SDSverigedemokraterna9754,8 %
MfpMfp8524,2 %
KDKristdemokraterna7393,7 %
VVänsterpartiet7113,5 %
Övriga partier2871,4 %

Partiernas utveckling i Strängnäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Strängnäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • C
  • MP
  • SD
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Strängnäs per valår
Parti200620102014201820222026
M32,2 %35,2 %28,8 %26,7 %23,8 %23,8 %
S32,7 %26,8 %27,5 %23,6 %27,2 %24,5 %
L8,2 %7,7 %5,4 %4,9 %4,6 %5,9 %
C7,6 %6,7 %5,5 %8,0 %6,7 %6,5 %
MP4,6 %6,7 %5,9 %3,9 %4,1 %5,2 %
SD2,2 %6,3 %14,7 %19,8 %23,4 %21,2 %
KD6,8 %5,4 %4,9 %5,9 %4,9 %6,0 %
V3,7 %4,2 %4,6 %6,0 %4,0 %5,2 %
Övr2,0 %1,0 %2,7 %1,2 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande81,8 %85,5 %87,2 %88,4 %86,2 %86,0 %

Valdeltagande i Strängnäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Södermanland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Strängnäs 2010

Så skiljer sig Strängnäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 35,2 % i Strängnäs mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +5,2
  • FP +0,7
  • SD +0,6
  • C +0,1

Svagare än i riket

  • S −3,9
  • V −1,4
  • MP −0,7
  • KD −0,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Strängnäs, från 2,2 % till 6,3 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,7 % till 26,8 % (−5,9).

  • S −5,9
  • SD +4,1
  • M +3,1
  • MP +2,1
  • KD −1,4
  • C −0,9
  • FP −0,5
  • V +0,5

Valdeltagande i Strängnäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,5 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Strängnäs på plats 87 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Strängnäs är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,0 % i Stadsskogen till 88,7 % i Finninge.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Mariefred C-Läggesta-Hedlandet (44,4 %) och sitt svagaste i Stadsskogen (19,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 15, Socialdemokraterna i 5 av 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strängnäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,6 % i kommunvalet mot 35,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.

  • M −7,7
  • C +3,4
  • KD −1,7
  • SD −1,5
  • MP −0,9
  • V −0,7
  • FP −0,4
  • S −0,0

Största parti i Strängnäs sedan 2006

Största parti har skiftat i Strängnäs under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Strängnäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,5 %86,0 %
2022Socialdemokraterna27,2 %86,2 %
2018Moderaterna26,7 %88,4 %
2014Moderaterna28,8 %87,2 %
2010Moderaterna35,2 %85,5 %
2006Socialdemokraterna32,7 %81,8 %

Valresultat per valdistrikt i Strängnäs 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Strängnäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Strängnäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AspöM40,9 %M29,4 %85,6 %
Dammen-Malmby-LötS34,4 %S33,0 %85,1 %
Eldsund-Storgärdet-TingstuhöjdenM35,0 %M27,7 %77,1 %
FinningeM32,4 %S32,5 %88,7 %
HäradM29,9 %S28,5 %86,1 %
Kyrkberget-KvarnbackenM42,8 %M33,3 %86,4 %
LännaM34,1 %S28,0 %87,1 %
Mariefred C-Läggesta-HedlandetM44,4 %M39,2 %84,8 %
Slottsbrinken-ViggebyM43,0 %M30,7 %88,3 %
StadsskogenS42,6 %S45,6 %77,0 %
Strängnäs centrum-LillgärdetS35,4 %S33,5 %80,8 %
Tallåsen-SörgärdetM36,6 %M27,2 %84,1 %
ToresundM43,4 %M37,3 %85,7 %
TosteröM39,6 %M30,1 %83,9 %
Ulvhäll-LångbergetM32,2 %S31,6 %82,7 %
VårfrubergaM35,6 %C28,8 %86,7 %
Ytterselö-ÖverselöM40,3 %M35,6 %82,9 %
Åker NS35,6 %S37,3 %82,9 %
Åker SS40,3 %S45,9 %81,8 %
Öster-Ekhov-KalkuddenM34,5 %M26,6 %82,4 %

Utforska valdistrikten i Strängnäs på kartan

Fler kommuner i Södermanlands län

Hela valresultatet för Södermanlands län 2010 · Alla kommuner 2010