Valresultat Södermanlands län 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Södermanlands län med 34,7 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 84,8 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Södermanlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,8 %
Röstberättigade
204 779
Avgivna röster
173 551
Kommuner i länet
9

Riksdagsvalet 2010 i Södermanlands län

Riksdagsvalet 2010 i Södermanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna59 46334,7 %
MModeraterna47 88927,9 %
MPMiljöpartiet de gröna13 0657,6 %
SDSverigedemokraterna11 3706,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)11 2996,6 %
CCenterpartiet9 8505,7 %
VVänsterpartiet8 6375,0 %
KDKristdemokraterna8 0954,7 %
Övriga partier1 7591,0 %

Landstingsvalet 2010 i Södermanlands län

Landstingsvalet 2010 i Södermanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna62 04337,7 %
MModeraterna40 44724,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)12 2947,5 %
MPMiljöpartiet de gröna12 2007,4 %
CCenterpartiet9 5865,8 %
SDSverigedemokraterna9 2805,6 %
VVänsterpartiet9 1625,6 %
KDKristdemokraterna7 7544,7 %
Övriga partier1 8361,1 %

Kommunvalet 2010 i Södermanlands län

Kommunvalet 2010 i Södermanlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna63 01537,3 %
MModeraterna40 19023,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)12 6927,5 %
MPMiljöpartiet de gröna12 1207,2 %
CCenterpartiet10 7926,4 %
SDSverigedemokraterna10 6036,3 %
VVänsterpartiet8 3074,9 %
KDKristdemokraterna6 4903,8 %
Övriga partier4 6172,7 %

Partiernas utveckling i Södermanlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Södermanlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • MP
  • SD
  • L
  • C
  • V
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Södermanlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S42,4 %34,7 %34,6 %31,4 %32,9 %30,5 %
M23,3 %27,9 %22,4 %20,4 %19,2 %19,6 %
MP5,1 %7,6 %6,3 %3,7 %4,0 %4,8 %
SD2,5 %6,6 %15,1 %19,3 %23,0 %20,2 %
L6,8 %6,6 %4,4 %4,3 %3,6 %4,5 %
C6,9 %5,7 %5,5 %7,4 %5,9 %5,6 %
V4,9 %5,0 %5,1 %6,6 %5,2 %7,3 %
KD6,3 %4,7 %3,9 %5,5 %4,7 %5,7 %
Övr2,0 %1,0 %2,9 %1,3 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande80,9 %84,8 %86,0 %86,9 %83,5 %84,0 %

Valdeltagande i Södermanlands län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Södermanlands län 2010

Så skiljer sig Södermanlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 34,7 % i Södermanlands län mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +4,0
  • SD +0,9
  • MP +0,3

Svagare än i riket

  • M −2,1
  • KD −0,9
  • C −0,8
  • V −0,6

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Södermanlands län, från 23,3 % till 27,9 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,4 % till 34,7 % (−7,7).

  • S −7,7
  • M +4,7
  • SD +4,1
  • MP +2,5
  • KD −1,5
  • C −1,1
  • FP −0,2
  • V +0,2

Valdeltagande i Södermanlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,8 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Södermanlands län är indelad i 167 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 65,6 % i Råbergstorp-Lagersberg till 91,2 % i Bryngelstorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Årby-Notarien (63,5 %) och sitt svagaste i Trosa Västra (14,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 111, Moderaterna i 56 av 167 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Södermanlands län är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,8 % i kommunvalet mot 27,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.

  • M −4,1
  • S +2,6
  • FP +0,9
  • KD −0,9
  • C +0,6
  • MP −0,4
  • SD −0,4
  • V −0,1

Största parti i Södermanlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Södermanlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Södermanlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %84,0 %
2022Socialdemokraterna32,9 %83,5 %
2018Socialdemokraterna31,4 %86,9 %
2014Socialdemokraterna34,6 %86,0 %
2010Socialdemokraterna34,7 %84,8 %
2006Socialdemokraterna42,4 %80,9 %

Valresultat per kommun i Södermanlands län 2010

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Södermanlands län, riksdagsvalet 2010
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
EskilstunaS35,8 %83,3 %
FlenS38,7 %84,7 %
GnestaM29,5 %85,3 %
KatrineholmS38,4 %84,7 %
NyköpingS34,4 %85,9 %
OxelösundS44,2 %85,0 %
SträngnäsM35,2 %85,5 %
TrosaM41,3 %87,8 %
VingåkerS41,5 %85,9 %

Andra län 2010

Valresultat för alla kommuner 2010