Valresultat Kronobergs län 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Kronobergs län med 30,5 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,1 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Kronobergs län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
138 781
Avgivna röster
118 089
Kommuner i länet
8

Riksdagsvalet 2010 i Kronobergs län

Riksdagsvalet 2010 i Kronobergs län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna35 55530,5 %
MModeraterna34 76229,8 %
CCenterpartiet11 5599,9 %
SDSverigedemokraterna7 4246,4 %
KDKristdemokraterna7 1116,1 %
MPMiljöpartiet de gröna7 0446,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 6675,7 %
VVänsterpartiet5 3804,6 %
Övriga partier1 0110,9 %

Landstingsvalet 2010 i Kronobergs län

Landstingsvalet 2010 i Kronobergs län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna38 34533,7 %
MModeraterna30 70027,0 %
CCenterpartiet12 20010,7 %
VVänsterpartiet7 5686,7 %
KDKristdemokraterna6 8546,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 5105,7 %
MPMiljöpartiet de gröna6 0215,3 %
SDSverigedemokraterna5 3534,7 %
Övriga partier1230,1 %

Kommunvalet 2010 i Kronobergs län

Kommunvalet 2010 i Kronobergs län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna34 91130,3 %
MModeraterna30 25826,2 %
CCenterpartiet15 19013,2 %
KDKristdemokraterna7 3656,4 %
VVänsterpartiet6 6345,8 %
MPMiljöpartiet de gröna6 1665,3 %
SDSverigedemokraterna5 4444,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 2794,6 %
ALVALV2 1761,9 %
Övriga partier1 8651,6 %

Partiernas utveckling i Kronobergs län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kronobergs län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kronobergs län per valår
Parti200620102014201820222026
S36,2 %30,5 %32,4 %29,6 %31,0 %27,7 %
M24,5 %29,8 %21,9 %19,2 %19,5 %20,0 %
C11,3 %9,9 %9,1 %9,4 %6,0 %6,2 %
SD3,5 %6,4 %15,6 %20,3 %23,6 %20,3 %
KD8,0 %6,1 %5,0 %7,6 %6,8 %8,0 %
MP4,2 %6,0 %5,4 %3,2 %3,5 %4,4 %
L5,7 %5,7 %3,4 %3,5 %3,1 %4,4 %
V4,9 %4,6 %4,5 %6,0 %5,0 %7,6 %
Övr1,8 %0,9 %2,7 %1,2 %1,5 %1,4 %
Valdeltagande81,5 %85,1 %86,7 %88,2 %85,4 %85,6 %

Valdeltagande i Kronobergs län 2006–2026

Länet mot riket.

808284868890%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Kronobergs län 2010

Så skiljer sig Kronobergs län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 9,9 % i Kronobergs län mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +3,4
  • SD +0,7
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • FP −1,3
  • MP −1,3
  • V −1,0
  • M −0,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kronobergs län, från 24,5 % till 29,8 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,2 % till 30,5 % (−5,7).

  • S −5,7
  • M +5,3
  • SD +2,9
  • MP +1,9
  • KD −1,9
  • C −1,4
  • V −0,3
  • FP +0,0

Valdeltagande i Kronobergs län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,1 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Kronobergs län är indelad i 103 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 69,4 % i Nydala till 93,1 % i Gamla Hovshaga.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nydala (60,1 %) och sitt svagaste i Berg-Tolg (15,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 52, Socialdemokraterna i 49, Centerpartiet i 2 av 103 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kronobergs län är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,2 % i kommunvalet mot 29,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.

  • M −3,6
  • C +3,3
  • SD −1,6
  • FP −1,1
  • V +1,1
  • MP −0,7
  • KD +0,3
  • S −0,2

Största parti i Kronobergs län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kronobergs län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kronobergs län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,7 %85,6 %
2022Socialdemokraterna31,0 %85,4 %
2018Socialdemokraterna29,6 %88,2 %
2014Socialdemokraterna32,4 %86,7 %
2010Socialdemokraterna30,5 %85,1 %
2006Socialdemokraterna36,2 %81,5 %

Valresultat per kommun i Kronobergs län 2010

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Kronobergs län, riksdagsvalet 2010
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
AlvestaS31,0 %83,9 %
LesseboS41,6 %85,5 %
LjungbyS30,7 %83,8 %
MarkarydS33,2 %82,5 %
TingsrydM30,4 %82,6 %
UppvidingeS32,6 %83,2 %
VäxjöM31,6 %86,7 %
ÄlmhultS31,5 %84,7 %

Andra län 2010

Valresultat för alla kommuner 2010