Valresultat Markaryd 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Markaryd med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (44,7 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Markaryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,5 %
- Röstberättigade
- 7 205
- Avgivna röster
- 5 946
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2010 i Markaryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 945 | 33,2 % |
| MModeraterna | 1 603 | 27,4 % |
| KDKristdemokraterna | 589 | 10,1 % |
| CCenterpartiet | 564 | 9,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 540 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 209 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 208 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 166 | 2,8 % |
| Övriga partier | 36 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Markaryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 063 | 36,3 % |
| MModeraterna | 1 344 | 23,6 % |
| KDKristdemokraterna | 780 | 13,7 % |
| CCenterpartiet | 598 | 10,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 396 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 194 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 168 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 138 | 2,4 % |
| Övriga partier | 2 | 0,0 % |
Kommunvalet 2010 i Markaryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 2 653 | 44,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 755 | 29,6 % |
| MModeraterna | 419 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 417 | 7,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 340 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 241 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 65 | 1,1 % |
| Övriga partier | 42 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Markaryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Markaryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−8,4 procentenheter).
- S
- M
- KD
- C
- SD
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,6 % | 33,2 % | 34,5 % | 27,0 % | 27,1 % | 23,1 % |
| M | 19,7 % | 27,4 % | 19,6 % | 16,5 % | 15,5 % | 16,7 % |
| KD | 12,7 % | 10,1 % | 7,4 % | 10,6 % | 9,6 % | 11,9 % |
| C | 10,4 % | 9,6 % | 7,5 % | 6,2 % | 4,0 % | 4,3 % |
| SD | 4,8 % | 9,2 % | 21,1 % | 31,5 % | 35,8 % | 31,0 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 1,6 % | 1,5 % | 2,1 % |
| L | 3,6 % | 3,5 % | 1,7 % | 1,8 % | 1,8 % | 3,8 % |
| V | 2,8 % | 2,8 % | 2,4 % | 3,1 % | 3,2 % | 5,9 % |
| Övr | 2,2 % | 0,6 % | 2,3 % | 1,6 % | 1,6 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 77,5 % | 82,5 % | 83,9 % | 85,7 % | 82,0 % | 81,5 % |
Valdeltagande i Markaryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Markaryd 2010
Så skiljer sig Markaryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Kristdemokraterna, som fick 10,1 % i Markaryd mot 5,6 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +4,5
- SD +3,5
- C +3,1
- S +2,5
Svagare än i riket
- MP −3,8
- FP −3,5
- V −2,8
- M −2,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Markaryd, från 19,7 % till 27,4 % (+7,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,6 % till 33,2 % (−8,4).
- S −8,4
- M +7,7
- SD +4,4
- KD −2,6
- MP +1,2
- C −0,7
- PP −0,6
- FP −0,0
Valdeltagande i Markaryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,5 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Markaryd på plats 224 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Markaryd är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,7 % i Markaryd 1 V till 81,6 % i Traryd-Hinneryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Strömsnäsbruk (42,5 %) och sitt svagaste i Traryd-Hinneryd (23,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 1, Centerpartiet i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Markaryd är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 44,7 % i kommunvalet mot 10,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 34,7 procentenheter.
- KD +34,7
- M −20,3
- S −3,6
- SD −3,5
- C −2,6
- FP −2,5
- MP +0,5
Största parti i Markaryd sedan 2006
Största parti har skiftat i Markaryd under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 31,0 % | 81,5 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,8 % | 82,0 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,5 % | 85,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 77,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Markaryd 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Markaryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Markaryd 1 V | S | 35,0 % | KD | 44,2 % | 69,7 % |
| Markaryd 1 Ö | M | 32,6 % | KD | 53,5 % | 73,0 % |
| Strömsnäsbruk | S | 42,5 % | KD | 39,1 % | 75,0 % |
| Timsfors-Råstorp | S | 30,1 % | KD | 48,6 % | 79,6 % |
| Traryd-Hinneryd | C | 25,2 % | KD | 37,3 % | 81,6 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2010 · Alla kommuner 2010