Valresultat Markaryd 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Markaryd med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (44,9 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Markaryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 7 158
- Avgivna röster
- 6 008
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2014 i Markaryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 048 | 34,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 253 | 21,1 % |
| MModeraterna | 1 166 | 19,6 % |
| CCenterpartiet | 443 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 441 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 207 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 143 | 2,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 101 | 1,7 % |
| OVRövriga partier | 82 | 1,4 % |
| Övriga partier | 55 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Markaryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 176 | 37,6 % |
| MModeraterna | 1 077 | 18,6 % |
| KDKristdemokraterna | 805 | 13,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 710 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 493 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 213 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 193 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 99 | 1,7 % |
| Övriga partier | 18 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Markaryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 2 715 | 44,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 672 | 27,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 590 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 380 | 6,3 % |
| MModeraterna | 329 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 211 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 109 | 1,8 % |
| Övriga partier | 36 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Markaryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Markaryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- MP
- V
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,6 % | 33,2 % | 34,5 % | 27,0 % | 27,1 % | 23,1 % |
| SD | 4,8 % | 9,2 % | 21,1 % | 31,5 % | 35,8 % | 31,0 % |
| M | 19,7 % | 27,4 % | 19,6 % | 16,5 % | 15,5 % | 16,7 % |
| C | 10,4 % | 9,6 % | 7,5 % | 6,2 % | 4,0 % | 4,3 % |
| KD | 12,7 % | 10,1 % | 7,4 % | 10,6 % | 9,6 % | 11,9 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 1,6 % | 1,5 % | 2,1 % |
| V | 2,8 % | 2,8 % | 2,4 % | 3,1 % | 3,2 % | 5,9 % |
| Övr | 2,2 % | 0,6 % | 2,3 % | 1,6 % | 1,6 % | 1,3 % |
| L | 3,6 % | 3,5 % | 1,7 % | 1,8 % | 1,8 % | 3,8 % |
| Valdeltagande | 77,5 % | 82,5 % | 83,9 % | 85,7 % | 82,0 % | 81,5 % |
Valdeltagande i Markaryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Markaryd 2014
Så skiljer sig Markaryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 21,1 % i Markaryd mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,2
- S +3,5
- KD +2,9
- C +1,3
Svagare än i riket
- FP −3,7
- M −3,7
- MP −3,4
- V −3,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Markaryd, från 9,2 % till 21,1 % (+11,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,4 % till 19,6 % (−7,7).
- SD +11,9
- M −7,7
- KD −2,6
- C −2,2
- FP −1,8
- OVR +1,3
- S +1,3
- V −0,4
Valdeltagande i Markaryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,9 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Markaryd på plats 242 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Markaryd är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,8 % i Markaryd 1 V till 85,4 % i Timsfors-Råstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Strömsnäsbruk (41,2 %) och sitt svagaste i Traryd-Hinneryd (27,0 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Markaryd är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 44,9 % i kommunvalet mot 7,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 37,5 procentenheter.
- KD +37,5
- M −14,2
- SD −11,3
- S −6,8
- C −1,2
- MP +0,0
Största parti i Markaryd sedan 2006
Största parti har skiftat i Markaryd under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 31,0 % | 81,5 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,8 % | 82,0 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,5 % | 85,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 77,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Markaryd 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Markaryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Markaryd 1 V | S | 36,7 % | KD | 44,7 % | 76,8 % |
| Markaryd 1 Ö | S | 34,9 % | KD | 50,5 % | 82,0 % |
| Strömsnäsbruk | S | 41,2 % | KD | 41,0 % | 79,1 % |
| Timsfors-Råstorp | S | 31,2 % | KD | 46,0 % | 85,4 % |
| Traryd-Hinneryd | S | 27,0 % | KD | 42,0 % | 82,6 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2014 · Alla kommuner 2014