Valresultat Uppvidinge 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Uppvidinge med 33,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uppvidinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Uppvidinge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,7 %
Röstberättigade
6 747
Avgivna röster
5 783
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2014 i Uppvidinge

Riksdagsvalet 2014 i Uppvidinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 90533,4 %
SDSverigedemokraterna1 14220,0 %
MModeraterna1 00917,7 %
CCenterpartiet75413,2 %
VVänsterpartiet2394,2 %
KDKristdemokraterna2123,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1682,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1552,7 %
FIFeministiskt initiativ771,3 %
Övriga partier460,8 %

Landstingsvalet 2014 i Uppvidinge

Landstingsvalet 2014 i Uppvidinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 07136,7 %
CCenterpartiet1 03018,2 %
MModeraterna80114,2 %
SDSverigedemokraterna73413,0 %
VVänsterpartiet3686,5 %
KDKristdemokraterna2704,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1843,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1773,1 %
Övriga partier90,2 %

Kommunvalet 2014 i Uppvidinge

Kommunvalet 2014 i Uppvidinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 71229,7 %
CCenterpartiet1 54926,9 %
SDSverigedemokraterna88415,3 %
MModeraterna5489,5 %
LBPOLBPO3786,6 %
VVänsterpartiet2574,5 %
KDKristdemokraterna1662,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1592,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1021,8 %
Övriga partier40,1 %

Partiernas utveckling i Uppvidinge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Uppvidinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Uppvidinge per valår
Parti200620102014201820222026
S37,9 %32,6 %33,4 %28,8 %27,6 %24,6 %
SD5,7 %9,1 %20,0 %26,2 %31,7 %28,5 %
M20,4 %25,6 %17,7 %14,6 %16,3 %15,7 %
C16,0 %14,3 %13,2 %11,9 %6,5 %6,8 %
V6,1 %5,0 %4,2 %5,9 %4,1 %6,5 %
KD6,4 %5,3 %3,7 %7,3 %7,8 %9,5 %
MP2,6 %3,7 %2,9 %1,7 %2,2 %3,0 %
L3,4 %4,0 %2,7 %2,2 %2,3 %3,8 %
Övr1,5 %0,4 %2,2 %1,3 %1,5 %1,6 %
Valdeltagande79,9 %83,2 %85,7 %86,8 %84,9 %84,3 %

Valdeltagande i Uppvidinge 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Uppvidinge 2014

Så skiljer sig Uppvidinge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 20,0 % i Uppvidinge mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,1
  • C +7,1
  • S +2,4

Svagare än i riket

  • M −5,6
  • MP −3,9
  • FP −2,7
  • FI −1,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Uppvidinge, från 9,1 % till 20,0 % (+11,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,6 % till 17,7 % (−7,9).

  • SD +11,0
  • M −7,9
  • KD −1,6
  • FP −1,2
  • FI +1,2
  • C −1,1
  • V −0,9
  • MP −0,8

Valdeltagande i Uppvidinge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,7 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Uppvidinge på plats 159 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Uppvidinge är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Åseda S till 88,3 % i Nottebäck.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lenhovda (37,2 %) och sitt svagaste i Åseda S (26,6 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppvidinge är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,9 % i kommunvalet mot 13,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,7 procentenheter.

  • C +13,7
  • M −8,2
  • SD −4,7
  • S −3,7
  • KD −0,8
  • V +0,3

Största parti i Uppvidinge sedan 2006

Största parti har skiftat i Uppvidinge under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Uppvidinge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna28,5 %84,3 %
2022Sverigedemokraterna31,7 %84,9 %
2018Socialdemokraterna28,8 %86,8 %
2014Socialdemokraterna33,4 %85,7 %
2010Socialdemokraterna32,6 %83,2 %
2006Socialdemokraterna37,9 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Uppvidinge 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Uppvidinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Uppvidinge, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
LenhovdaS37,2 %S31,1 %82,5 %
NottebäckS36,5 %S31,2 %88,3 %
Åseda NS33,0 %S32,2 %79,4 %
Åseda SS26,6 %C26,9 %78,4 %
ÄlghultS31,2 %C30,4 %84,7 %

Utforska valdistrikten i Uppvidinge på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2014 · Alla kommuner 2014