Valresultat Ljungby 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ljungby med 33,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljungby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Ljungby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,2 %
Röstberättigade
21 028
Avgivna röster
17 915
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2014 i Ljungby

Riksdagsvalet 2014 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 92033,4 %
MModeraterna3 59020,3 %
SDSverigedemokraterna2 90516,4 %
CCenterpartiet1 81210,2 %
KDKristdemokraterna1 0335,8 %
VVänsterpartiet7424,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7374,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5513,1 %
FIFeministiskt initiativ2231,3 %
OVRövriga partier1991,1 %

Landstingsvalet 2014 i Ljungby

Landstingsvalet 2014 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 98334,6 %
MModeraterna3 21618,6 %
CCenterpartiet2 26213,1 %
SDSverigedemokraterna1 88210,9 %
VVänsterpartiet1 3617,9 %
KDKristdemokraterna1 1026,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7474,3 %
MPMiljöpartiet de gröna6663,9 %
Övriga partier680,4 %

Kommunvalet 2014 i Ljungby

Kommunvalet 2014 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 29730,2 %
MModeraterna3 49719,9 %
CCenterpartiet2 46014,0 %
SDSverigedemokraterna1 89510,8 %
VVänsterpartiet1 2577,2 %
KDKristdemokraterna7844,5 %
ALTERALTER6703,8 %
MPMiljöpartiet de gröna6093,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5793,3 %
KBKB4692,7 %
Övriga partier510,3 %

Partiernas utveckling i Ljungby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljungby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljungby per valår
Parti200620102014201820222026
S35,9 %30,7 %33,4 %28,3 %29,0 %24,9 %
M23,2 %27,9 %20,3 %18,6 %19,4 %17,3 %
SD3,2 %6,1 %16,4 %23,4 %28,3 %24,9 %
C14,0 %12,8 %10,2 %9,3 %5,6 %6,1 %
KD9,1 %7,1 %5,8 %8,5 %7,7 %11,7 %
V4,4 %4,3 %4,2 %4,9 %3,7 %5,7 %
MP3,4 %5,1 %4,2 %2,5 %2,5 %3,2 %
L5,0 %5,1 %3,1 %3,0 %2,5 %4,4 %
Övr1,7 %0,9 %2,4 %1,4 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande80,8 %83,8 %85,2 %86,9 %84,3 %83,6 %

Valdeltagande i Ljungby 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljungby 2014

Så skiljer sig Ljungby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 10,2 % i Ljungby mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +4,1
  • SD +3,5
  • S +2,4
  • KD +1,3

Svagare än i riket

  • M −3,1
  • MP −2,7
  • FP −2,3
  • FI −1,9

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ljungby, från 6,1 % till 16,4 % (+10,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,9 % till 20,3 % (−7,6).

  • SD +10,3
  • M −7,6
  • S +2,7
  • C −2,6
  • FP −2,0
  • KD −1,3
  • OVR +1,1
  • FI +1,0

Valdeltagande i Ljungby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ljungby på plats 189 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljungby är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,4 % i Ljungby Hammaren till 89,2 % i Annerstad-Angelstad-Bolmsö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljungby Hjortsberg (44,5 %) och sitt svagaste i Lidhult-Vrå-Torpa (22,3 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljungby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,8 % i kommunvalet mot 16,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.

  • SD −5,6
  • C +3,8
  • S −3,3
  • V +3,0
  • KD −1,4
  • MP −0,7
  • M −0,4
  • FP +0,2

Största parti i Ljungby sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ljungby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ljungby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,9 %83,6 %
2022Socialdemokraterna29,0 %84,3 %
2018Socialdemokraterna28,3 %86,9 %
2014Socialdemokraterna33,4 %85,2 %
2010Socialdemokraterna30,7 %83,8 %
2006Socialdemokraterna35,9 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Ljungby 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Ljungby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljungby, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Annerstad-Angelstad-BolmsöS25,0 %S21,3 %89,2 %
Berga VS32,5 %S29,1 %82,2 %
Berga Öst-VittarydS26,8 %S23,8 %88,1 %
Hamneda-Kånna-S LjungaS25,6 %C26,1 %85,5 %
Lidhult-Vrå-TorpaS22,3 %S19,9 %83,8 %
Ljungby AnnelundS34,6 %S34,0 %85,7 %
Ljungby AstradS34,7 %S32,1 %88,4 %
Ljungby BrunnsgårdenS41,0 %S38,9 %78,8 %
Ljungby EkebackenS44,3 %S41,0 %83,9 %
Ljungby HammarenS38,3 %S34,7 %74,4 %
Ljungby HjortsbergS44,5 %S40,8 %78,3 %
Ljungby LjungsätraS35,2 %S32,4 %83,6 %
Ljungby StensbergS38,7 %S33,8 %85,5 %
Ryssby-AgunnarydS26,9 %C28,7 %88,7 %

Utforska valdistrikten i Ljungby på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2014 · Alla kommuner 2014