Valresultat Ljungby 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Ljungby med 29,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,4 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljungby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.

Se Ljungby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
21 191
Avgivna röster
17 856
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2022 i Ljungby

Riksdagsvalet 2022 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 09829,0 %
SDSverigedemokraterna4 97728,3 %
MModeraterna3 41519,4 %
KDKristdemokraterna1 3637,7 %
CCenterpartiet9855,6 %
VVänsterpartiet6603,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4452,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4322,5 %
Övriga partier2291,3 %

Regionvalet 2022 i Ljungby

Regionvalet 2022 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 90428,0 %
MModeraterna4 13923,7 %
SDSverigedemokraterna3 37919,3 %
KDKristdemokraterna1 5288,7 %
CCenterpartiet1 2517,2 %
VVänsterpartiet9755,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6093,5 %
AlterAlternativet3832,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2611,5 %
Övriga partier550,3 %

Kommunvalet 2022 i Ljungby

Kommunvalet 2022 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 00228,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 42425,1 %
SDSverigedemokraterna3 41919,4 %
CCenterpartiet1 5398,7 %
KDKristdemokraterna1 1976,8 %
VVänsterpartiet9645,5 %
AlterAlternativet4862,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3802,2 %
Övriga partier2311,3 %

Partiernas utveckling i Ljungby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljungby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljungby per valår
Parti200620102014201820222026
S35,9 %30,7 %33,4 %28,3 %29,0 %24,9 %
SD3,2 %6,1 %16,4 %23,4 %28,3 %24,9 %
M23,2 %27,9 %20,3 %18,6 %19,4 %17,3 %
KD9,1 %7,1 %5,8 %8,5 %7,7 %11,7 %
C14,0 %12,8 %10,2 %9,3 %5,6 %6,1 %
V4,4 %4,3 %4,2 %4,9 %3,7 %5,7 %
MP3,4 %5,1 %4,2 %2,5 %2,5 %3,2 %
L5,0 %5,1 %3,1 %3,0 %2,5 %4,4 %
Övr1,7 %0,9 %2,4 %1,4 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande80,8 %83,8 %85,2 %86,9 %84,3 %83,6 %

Valdeltagande i Ljungby 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljungby 2022

Så skiljer sig Ljungby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,3 % i Ljungby mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,7
  • KD +2,4
  • M +0,3

Svagare än i riket

  • V −3,0
  • MP −2,6
  • L −2,2
  • S −1,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ljungby, från 23,4 % till 28,3 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,3 % till 5,6 % (−3,7).

  • SD +4,9
  • C −3,7
  • V −1,2
  • M +0,8
  • KD −0,7
  • S +0,7
  • L −0,6
  • MP +0,0

Valdeltagande i Ljungby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,3 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ljungby på plats 182 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljungby är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,2 % i Hjortsberg Väst till 89,8 % i Sunnerbo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hjortsberg Öst (40,0 %) och sitt svagaste i Torpa (16,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 9 av 19 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljungby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,4 % i kommunvalet mot 19,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,0 procentenheter.

  • M +9,0
  • SD −8,9
  • S −3,9
  • C +3,1
  • V +1,7
  • KD −1,0

Största parti i Ljungby sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ljungby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ljungby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,9 %83,6 %
2022Socialdemokraterna29,0 %84,3 %
2018Socialdemokraterna28,3 %86,9 %
2014Socialdemokraterna33,4 %85,2 %
2010Socialdemokraterna30,7 %83,8 %
2006Socialdemokraterna35,9 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Ljungby 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ljungby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljungby, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AgunnarydSD36,4 %M26,1 %87,1 %
AngelstadSD30,2 %M31,2 %88,7 %
AstradS34,4 %M32,4 %85,1 %
Berga VästSD29,8 %M25,7 %82,4 %
Berga ÖstSD30,2 %M23,5 %84,6 %
EkebackenS35,0 %M31,7 %84,3 %
HammarenS31,9 %M29,5 %74,0 %
HamnedaSD39,4 %SD30,3 %85,1 %
Hjortsberg VästS34,7 %S31,9 %71,2 %
Hjortsberg ÖstS40,0 %S36,1 %75,8 %
Kungshög VästS33,2 %M32,3 %77,4 %
Kungshög ÖstS31,4 %M29,7 %78,0 %
LidhultSD31,7 %SD27,7 %81,6 %
LjungsätraS33,9 %S31,0 %77,4 %
RyssbySD29,5 %M25,1 %88,0 %
StensbergS28,8 %M35,2 %82,8 %
SunnerboS31,9 %M40,5 %89,8 %
TorpaSD38,5 %SD37,0 %85,8 %
Vittaryd-BolmsöSD33,9 %SD24,3 %89,6 %

Utforska valdistrikten i Ljungby på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2022 · Alla kommuner 2022