Valresultat Markaryd 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Markaryd med 35,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (37,8 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Markaryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,0 %
- Röstberättigade
- 7 356
- Avgivna röster
- 6 035
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2022 i Markaryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 136 | 35,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 615 | 27,1 % |
| MModeraterna | 924 | 15,5 % |
| KDKristdemokraterna | 574 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 236 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 191 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 108 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 87 | 1,5 % |
| Övriga partier | 98 | 1,6 % |
Regionvalet 2022 i Markaryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 771 | 29,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 440 | 24,3 % |
| MModeraterna | 992 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 985 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 278 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 241 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 103 | 1,7 % |
| Övriga partier | 104 | 1,8 % |
Kommunvalet 2022 i Markaryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 2 292 | 37,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 499 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 229 | 20,2 % |
| MModeraterna | 507 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 278 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 162 | 2,7 % |
| Övriga partier | 104 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Markaryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Markaryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,3 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,8 % | 9,2 % | 21,1 % | 31,5 % | 35,8 % | 31,0 % |
| S | 41,6 % | 33,2 % | 34,5 % | 27,0 % | 27,1 % | 23,1 % |
| M | 19,7 % | 27,4 % | 19,6 % | 16,5 % | 15,5 % | 16,7 % |
| KD | 12,7 % | 10,1 % | 7,4 % | 10,6 % | 9,6 % | 11,9 % |
| C | 10,4 % | 9,6 % | 7,5 % | 6,2 % | 4,0 % | 4,3 % |
| V | 2,8 % | 2,8 % | 2,4 % | 3,1 % | 3,2 % | 5,9 % |
| L | 3,6 % | 3,5 % | 1,7 % | 1,8 % | 1,8 % | 3,8 % |
| Övr | 2,2 % | 0,6 % | 2,3 % | 1,6 % | 1,6 % | 1,3 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 1,6 % | 1,5 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 77,5 % | 82,5 % | 83,9 % | 85,7 % | 82,0 % | 81,5 % |
Valdeltagande i Markaryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Markaryd 2022
Så skiljer sig Markaryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 35,8 % i Markaryd mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 15,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +15,2
- KD +4,3
Svagare än i riket
- MP −3,6
- M −3,6
- V −3,5
- S −3,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Markaryd, från 31,5 % till 35,8 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 6,2 % till 4,0 % (−2,3).
- SD +4,3
- C −2,3
- M −1,0
- KD −1,0
- MP −0,1
- V +0,1
- S +0,0
- L −0,0
Valdeltagande i Markaryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,0 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Markaryd på plats 250 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Markaryd är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Markaryd 1 V till 83,4 % i Traryd-Hinneryd.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Timsfors-Råstorp (39,3 %) och sitt svagaste i Markaryd 1 V (31,8 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Markaryd är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 37,8 % i kommunvalet mot 9,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 28,1 procentenheter.
- KD +28,1
- SD −15,5
- M −7,1
- S −2,4
- C +0,6
- V −0,5
Största parti i Markaryd sedan 2006
Största parti har skiftat i Markaryd under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 31,0 % | 81,5 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,8 % | 82,0 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,5 % | 85,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 77,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Markaryd 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Markaryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Markaryd 1 V | SD | 31,8 % | KD | 38,1 % | 74,8 % |
| Markaryd 1 Ö | SD | 32,4 % | KD | 42,7 % | 78,6 % |
| Strömsnäsbruk | SD | 37,3 % | KD | 30,7 % | 76,6 % |
| Timsfors-Råstorp | SD | 39,3 % | KD | 41,5 % | 83,1 % |
| Traryd-Hinneryd | SD | 38,2 % | KD | 36,0 % | 83,4 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2022 · Alla kommuner 2022