Valresultat Markaryd 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Markaryd med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (39,3 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Markaryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Markaryd på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,7 %
Röstberättigade
7 052
Avgivna röster
6 046
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2018 i Markaryd

Riksdagsvalet 2018 i Markaryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 88331,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 61527,0 %
MModeraterna98616,5 %
KDKristdemokraterna63210,6 %
CCenterpartiet3726,2 %
VVänsterpartiet1873,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1091,8 %
MPMiljöpartiet de gröna941,6 %
Övriga partier951,6 %

Landstingsvalet 2018 i Markaryd

Landstingsvalet 2018 i Markaryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 73529,1 %
SDSverigedemokraterna1 28821,6 %
MModeraterna1 09518,4 %
KDKristdemokraterna87814,7 %
CCenterpartiet4768,0 %
VVänsterpartiet2003,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1131,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1081,8 %
Övriga partier741,2 %

Kommunvalet 2018 i Markaryd

Kommunvalet 2018 i Markaryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
KDKristdemokraterna2 42939,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 46523,7 %
SDSverigedemokraterna1 14918,6 %
MModeraterna4136,7 %
CCenterpartiet3706,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1232,0 %
VVänsterpartiet1181,9 %
LPoLPo731,2 %
Övriga partier380,6 %

Partiernas utveckling i Markaryd 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Markaryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+10,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Markaryd per valår
Parti200620102014201820222026
SD4,8 %9,2 %21,1 %31,5 %35,8 %31,0 %
S41,6 %33,2 %34,5 %27,0 %27,1 %23,1 %
M19,7 %27,4 %19,6 %16,5 %15,5 %16,7 %
KD12,7 %10,1 %7,4 %10,6 %9,6 %11,9 %
C10,4 %9,6 %7,5 %6,2 %4,0 %4,3 %
V2,8 %2,8 %2,4 %3,1 %3,2 %5,9 %
L3,6 %3,5 %1,7 %1,8 %1,8 %3,8 %
Övr2,2 %0,6 %2,3 %1,6 %1,6 %1,3 %
MP2,4 %3,6 %3,5 %1,6 %1,5 %2,1 %
Valdeltagande77,5 %82,5 %83,9 %85,7 %82,0 %81,5 %

Valdeltagande i Markaryd 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Markaryd 2018

Så skiljer sig Markaryd från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 31,5 % i Markaryd mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 14,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +14,0
  • KD +4,3

Svagare än i riket

  • V −4,9
  • L −3,7
  • M −3,3
  • MP −2,8

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Markaryd, från 21,1 % till 31,5 % (+10,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,5 % till 27,0 % (−7,4).

  • SD +10,4
  • S −7,4
  • KD +3,2
  • M −3,1
  • MP −1,9
  • ÖVR −1,4
  • C −1,2
  • V +0,7

Valdeltagande i Markaryd

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,7 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Markaryd på plats 223 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Markaryd är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Markaryd 1 V till 85,3 % i Traryd-Hinneryd.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Timsfors-Råstorp (36,1 %) och sitt svagaste i Markaryd 1 V (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Markaryd är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 39,3 % i kommunvalet mot 10,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 28,7 procentenheter.

  • KD +28,7
  • SD −12,9
  • M −9,8
  • S −3,3
  • V −1,2
  • C −0,2

Största parti i Markaryd sedan 2006

Största parti har skiftat i Markaryd under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Markaryd per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,0 %81,5 %
2022Sverigedemokraterna35,8 %82,0 %
2018Sverigedemokraterna31,5 %85,7 %
2014Socialdemokraterna34,5 %83,9 %
2010Socialdemokraterna33,2 %82,5 %
2006Socialdemokraterna41,6 %77,5 %

Valresultat per valdistrikt i Markaryd 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Markaryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Markaryd, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Markaryd 1 VS31,5 %KD40,6 %75,7 %
Markaryd 1 ÖSD29,3 %KD44,4 %78,8 %
StrömsnäsbrukSD30,7 %KD35,0 %80,0 %
Timsfors-RåstorpSD36,1 %KD41,9 %82,5 %
Traryd-HinnerydSD33,0 %KD32,8 %85,3 %

Utforska valdistrikten i Markaryd på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2018 · Alla kommuner 2018