Valresultat Älmhult 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Älmhult med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älmhult ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 11 588
- Avgivna röster
- 10 166
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2018 i Älmhult
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 976 | 29,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 148 | 21,3 % |
| MModeraterna | 1 879 | 18,7 % |
| CCenterpartiet | 1 121 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 710 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 487 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 340 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 300 | 3,0 % |
| Övriga partier | 106 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Älmhult
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 226 | 31,7 % |
| MModeraterna | 2 080 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 1 495 | 14,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 314 | 12,9 % |
| KDKristdemokraterna | 707 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 540 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 407 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 318 | 3,1 % |
| Övriga partier | 89 | 0,9 % |
Kommunvalet 2018 i Älmhult
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 068 | 29,7 % |
| CCenterpartiet | 2 306 | 22,3 % |
| MModeraterna | 1 885 | 18,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 144 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 542 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 527 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 411 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 301 | 2,9 % |
| LPoLPo | 125 | 1,2 % |
| Övriga partier | 17 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Älmhult 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älmhult i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % | 31,5 % | 33,5 % | 29,6 % | 31,9 % | 28,1 % |
| SD | 4,7 % | 7,3 % | 15,0 % | 21,3 % | 24,5 % | 20,7 % |
| M | 23,9 % | 29,9 % | 22,5 % | 18,7 % | 19,4 % | 21,2 % |
| C | 12,8 % | 11,0 % | 10,0 % | 11,1 % | 6,6 % | 7,5 % |
| KD | 7,9 % | 5,9 % | 5,1 % | 7,1 % | 6,9 % | 7,4 % |
| V | 3,4 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,8 % | 3,9 % | 5,8 % |
| L | 4,8 % | 4,8 % | 3,1 % | 3,4 % | 2,7 % | 3,7 % |
| MP | 3,5 % | 5,5 % | 5,2 % | 3,0 % | 2,9 % | 4,2 % |
| Övr | 1,1 % | 0,9 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 84,7 % | 86,2 % | 87,7 % | 85,3 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Älmhult 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älmhult 2018
Så skiljer sig Älmhult från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 21,3 % i Älmhult mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,8
- C +2,5
- S +1,3
- KD +0,7
Svagare än i riket
- V −3,2
- L −2,1
- MP −1,4
- M −1,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Älmhult, från 15,0 % till 21,3 % (+6,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,5 % till 29,6 % (−4,0).
- SD +6,4
- S −4,0
- M −3,8
- MP −2,2
- KD +1,9
- V +1,5
- FI −1,2
- C +1,2
Valdeltagande i Älmhult
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Älmhult på plats 126 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älmhult är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,9 % i Haganäs till 89,5 % i Klöxhult.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Haganäs (44,3 %) och sitt svagaste i Häradsbäck-Bråthult (17,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 2 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älmhult är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,3 % i kommunvalet mot 11,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,2 procentenheter.
- C +11,2
- SD −10,3
- KD −1,8
- L +0,6
- M −0,4
- V +0,3
- S +0,1
Största parti i Älmhult sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älmhult i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Älmhult 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Älmhult. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 31,1 % | S | 31,8 % | 83,1 % |
| Diö-Stenbrohult | S | 32,2 % | S | 30,5 % | 86,1 % |
| Gemön-Möckeln | S | 33,8 % | S | 33,9 % | 84,3 % |
| Göteryd | SD | 30,7 % | C | 30,6 % | 89,0 % |
| Haganäs | S | 44,3 % | S | 48,1 % | 76,9 % |
| Häradsbäck-Bråthult | SD | 27,4 % | C | 30,8 % | 88,4 % |
| Klöxhult | S | 30,6 % | S | 33,4 % | 89,5 % |
| Norregård | S | 29,8 % | S | 29,3 % | 89,0 % |
| Virestad-Eneryda | S | 30,0 % | C | 32,2 % | 84,7 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2018 · Alla kommuner 2018