Valresultat Älmhult 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Älmhult med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,6 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älmhult ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Älmhult på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,7 %
Röstberättigade
11 800
Avgivna röster
9 991
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2010 i Älmhult

Riksdagsvalet 2010 i Älmhult: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 11131,5 %
MModeraterna2 94929,9 %
CCenterpartiet1 08511,0 %
SDSverigedemokraterna7197,3 %
KDKristdemokraterna5825,9 %
MPMiljöpartiet de gröna5405,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4714,8 %
VVänsterpartiet3293,3 %
Övriga partier930,9 %

Landstingsvalet 2010 i Älmhult

Landstingsvalet 2010 i Älmhult: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 56337,2 %
MModeraterna2 43525,4 %
CCenterpartiet1 28413,4 %
KDKristdemokraterna5635,9 %
SDSverigedemokraterna4975,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4484,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4174,4 %
VVänsterpartiet3653,8 %
Övriga partier90,1 %

Kommunvalet 2010 i Älmhult

Kommunvalet 2010 i Älmhult: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 48235,6 %
MModeraterna2 10121,5 %
CCenterpartiet2 08421,3 %
KDKristdemokraterna5235,4 %
SDSverigedemokraterna5055,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4074,2 %
VVänsterpartiet3373,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3263,3 %
Övriga partier90,1 %

Partiernas utveckling i Älmhult 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Älmhult i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Älmhult per valår
Parti200620102014201820222026
S37,8 %31,5 %33,5 %29,6 %31,9 %28,1 %
M23,9 %29,9 %22,5 %18,7 %19,4 %21,2 %
C12,8 %11,0 %10,0 %11,1 %6,6 %7,5 %
SD4,7 %7,3 %15,0 %21,3 %24,5 %20,7 %
KD7,9 %5,9 %5,1 %7,1 %6,9 %7,4 %
MP3,5 %5,5 %5,2 %3,0 %2,9 %4,2 %
L4,8 %4,8 %3,1 %3,4 %2,7 %3,7 %
V3,4 %3,3 %3,4 %4,8 %3,9 %5,8 %
Övr1,1 %0,9 %2,2 %1,1 %1,2 %1,4 %
Valdeltagande79,8 %84,7 %86,2 %87,7 %85,3 %84,6 %

Valdeltagande i Älmhult 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Älmhult 2010

Så skiljer sig Älmhult från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 11,0 % i Älmhult mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +4,4
  • SD +1,6
  • S +0,8
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • FP −2,3
  • V −2,3
  • MP −1,9
  • M −0,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Älmhult, från 23,9 % till 29,9 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,8 % till 31,5 % (−6,3).

  • S −6,3
  • M +5,9
  • SD +2,6
  • KD −2,0
  • MP +2,0
  • C −1,8
  • V −0,1
  • FP −0,1

Valdeltagande i Älmhult

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,7 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Älmhult på plats 133 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Älmhult är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Centrum till 88,0 % i Klöxhult.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (44,8 %) och sitt svagaste i Häradsbäck-Bråthult (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 4 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älmhult är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,3 % i kommunvalet mot 11,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,3 procentenheter.

  • C +10,3
  • M −8,4
  • S +4,1
  • SD −2,1
  • FP −1,4
  • MP −1,3
  • KD −0,5
  • V +0,1

Största parti i Älmhult sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Älmhult i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Älmhult per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,1 %84,6 %
2022Socialdemokraterna31,9 %85,3 %
2018Socialdemokraterna29,6 %87,7 %
2014Socialdemokraterna33,5 %86,2 %
2010Socialdemokraterna31,5 %84,7 %
2006Socialdemokraterna37,8 %79,8 %

Valresultat per valdistrikt i Älmhult 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Älmhult. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Älmhult, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS44,8 %S48,7 %76,4 %
Diö-MöckelnS36,8 %S42,5 %81,7 %
FroafälleS40,7 %S44,0 %78,0 %
GemönM32,9 %S36,3 %80,5 %
Göteryd-HallarydM25,5 %C31,1 %84,5 %
Häradsbäck-BråthultM32,1 %C41,8 %85,8 %
KlöxhultM37,4 %S36,7 %88,0 %
Norregård-PjätterydM32,2 %S32,8 %83,3 %
Virestad-EnerydaS30,9 %C35,2 %81,3 %

Utforska valdistrikten i Älmhult på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2010 · Alla kommuner 2010