Valresultat Lessebo 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Lessebo med 41,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,2 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lessebo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,5 %
- Röstberättigade
- 5 949
- Avgivna röster
- 5 087
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2010 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 076 | 41,6 % |
| MModeraterna | 1 204 | 24,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 379 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 375 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 286 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 285 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 218 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 151 | 3,0 % |
| Övriga partier | 21 | 0,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 242 | 44,9 % |
| MModeraterna | 1 094 | 21,9 % |
| CCenterpartiet | 446 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 348 | 7,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 266 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 255 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 201 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 137 | 2,7 % |
| Övriga partier | 1 | 0,0 % |
Kommunvalet 2010 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 237 | 44,2 % |
| MModeraterna | 1 022 | 20,2 % |
| CCenterpartiet | 674 | 13,3 % |
| VVänsterpartiet | 330 | 6,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 293 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 242 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 167 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 88 | 1,7 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Lessebo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lessebo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,6 % | 41,6 % | 41,5 % | 38,4 % | 36,4 % | 33,1 % |
| M | 18,0 % | 24,1 % | 16,3 % | 13,6 % | 15,5 % | 17,1 % |
| SD | 2,9 % | 7,6 % | 18,0 % | 22,1 % | 25,6 % | 20,7 % |
| C | 9,5 % | 7,5 % | 6,8 % | 7,3 % | 4,7 % | 5,1 % |
| MP | 3,4 % | 5,7 % | 4,6 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,4 % |
| V | 7,5 % | 5,7 % | 5,8 % | 7,2 % | 6,7 % | 10,1 % |
| L | 4,0 % | 4,4 % | 2,1 % | 2,5 % | 1,6 % | 3,0 % |
| KD | 4,1 % | 3,0 % | 2,4 % | 5,4 % | 5,9 % | 6,5 % |
| Övr | 1,8 % | 0,4 % | 2,5 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,0 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,5 % | 87,3 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Lessebo 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lessebo 2010
Så skiljer sig Lessebo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 41,6 % i Lessebo mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 10,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,9
- SD +1,9
- C +1,0
- V +0,1
Svagare än i riket
- M −6,0
- FP −2,7
- KD −2,6
- MP −1,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Lessebo, från 18,0 % till 24,1 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 48,6 % till 41,6 % (−7,1).
- S −7,1
- M +6,1
- SD +4,7
- MP +2,3
- C −2,0
- V −1,8
- KD −1,1
- FP +0,4
Valdeltagande i Lessebo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,5 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Lessebo på plats 88 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lessebo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,6 % i Lessebo N till 88,2 % i Hovmantorp V.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeberga (52,9 %) och sitt svagaste i Ljuder (34,7 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lessebo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,3 % i kommunvalet mot 7,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- C +5,8
- M −3,9
- S +2,7
- SD −1,8
- KD −1,3
- FP −1,1
- MP −0,9
- V +0,8
Största parti i Lessebo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lessebo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 87,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,6 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Lessebo 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Lessebo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekeberga | S | 52,9 % | S | 70,1 % | 86,1 % |
| Hovmantorp V | S | 35,9 % | S | 40,0 % | 88,2 % |
| Hovmantorp Ö | S | 36,7 % | S | 35,9 % | 84,9 % |
| Lessebo N | S | 48,3 % | S | 47,9 % | 81,6 % |
| Lessebo S | S | 44,0 % | S | 42,8 % | 82,5 % |
| Ljuder | S | 34,7 % | S | 31,4 % | 82,9 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2010 · Alla kommuner 2010