Valresultat Lessebo 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Lessebo med 33,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,5 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lessebo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Lessebo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,8 %
Röstberättigade
5 914
Avgivna röster
5 018
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2026 i Lessebo

Riksdagsvalet 2026 i Lessebo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 64333,1 %
SDSverigedemokraterna1 02820,7 %
MModeraterna84617,1 %
VVänsterpartiet49910,1 %
KDKristdemokraterna3246,5 %
CCenterpartiet2515,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1693,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1503,0 %
Övriga partier501,0 %

Regionvalet 2026 i Lessebo

Regionvalet 2026 i Lessebo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 70233,8 %
MModeraterna1 06621,2 %
SDSverigedemokraterna72614,4 %
VVänsterpartiet50710,1 %
KDKristdemokraterna4388,7 %
CCenterpartiet2885,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1352,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)931,8 %
VKVård i Kronoberg721,4 %
Övriga partier120,2 %

Kommunvalet 2026 i Lessebo — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Lessebo har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 10 och Sverigedemokraterna med 4.

Kommunvalet 2026 i Lessebo: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 69933,5 %12(−1)
MModeraterna1 40827,8 %10(+2)
SDSverigedemokraterna61512,1 %4(−1)
VVänsterpartiet4659,2 %3(±0)
CCenterpartiet3907,7 %3(±0)
KDKristdemokraterna3506,9 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna921,8 %
Övriga partier521,0 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Lessebo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lessebo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lessebo per valår
Parti200620102014201820222026
S48,6 %41,6 %41,5 %38,4 %36,4 %33,1 %
SD2,9 %7,6 %18,0 %22,1 %25,6 %20,7 %
M18,0 %24,1 %16,3 %13,6 %15,5 %17,1 %
V7,5 %5,7 %5,8 %7,2 %6,7 %10,1 %
KD4,1 %3,0 %2,4 %5,4 %5,9 %6,5 %
C9,5 %7,5 %6,8 %7,3 %4,7 %5,1 %
MP3,4 %5,7 %4,6 %2,5 %2,5 %3,4 %
L4,0 %4,4 %2,1 %2,5 %1,6 %3,0 %
Övr1,8 %0,4 %2,5 %1,0 %1,2 %1,0 %
Valdeltagande81,4 %85,5 %87,3 %87,8 %85,2 %84,8 %

Valdeltagande i Lessebo 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lessebo 2026

Så skiljer sig Lessebo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 33,1 % i Lessebo mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,1
  • SD +3,2
  • V +1,7
  • KD +0,4

Svagare än i riket

  • M −2,8
  • MP −2,7
  • L −2,3
  • C −2,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Lessebo, från 6,7 % till 10,1 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,6 % till 20,7 % (−4,9).

  • SD −4,9
  • V +3,3
  • S −3,3
  • M +1,6
  • L +1,4
  • MP +0,9
  • KD +0,6
  • C +0,4

Valdeltagande i Lessebo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,8 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Lessebo på plats 137 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lessebo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,9 % i Lessebo N till 84,5 % i Hovmantorp V.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeberga (42,1 %) och sitt svagaste i Ljuder (24,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lessebo är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,8 % i kommunvalet mot 17,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.

  • M +10,7
  • SD −8,6
  • C +2,6
  • L −2,4
  • MP −1,6
  • V −0,9
  • S +0,4
  • KD +0,4

Största parti i Lessebo sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lessebo i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lessebo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,1 %84,8 %
2022Socialdemokraterna36,4 %85,2 %
2018Socialdemokraterna38,4 %87,8 %
2014Socialdemokraterna41,5 %87,3 %
2010Socialdemokraterna41,6 %85,5 %
2006Socialdemokraterna48,6 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Lessebo 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Lessebo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lessebo, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
EkebergaS42,1 %S41,0 %80,0 %
Hovmantorp VS32,5 %M33,5 %84,5 %
Hovmantorp ÖS30,4 %M34,2 %84,1 %
Lessebo NS39,4 %S40,5 %74,9 %
Lessebo SS31,5 %S36,1 %76,2 %
LjuderSD31,7 %M23,7 %83,7 %

Utforska valdistrikten i Lessebo på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2026 · Alla kommuner 2026