Valresultat Lessebo 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Lessebo med 38,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,7 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lessebo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 5 732
- Avgivna röster
- 5 030
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2018 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 903 | 38,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 098 | 22,1 % |
| MModeraterna | 676 | 13,6 % |
| CCenterpartiet | 360 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 355 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 270 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 126 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 123 | 2,5 % |
| Övriga partier | 51 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 171 | 41,7 % |
| MModeraterna | 821 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 762 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 484 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 404 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 254 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 142 | 2,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 139 | 2,7 % |
| Övriga partier | 30 | 0,6 % |
Kommunvalet 2018 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 203 | 41,7 % |
| MModeraterna | 823 | 15,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 760 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 728 | 13,8 % |
| VVänsterpartiet | 349 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 186 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 153 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 60 | 1,1 % |
| Övriga partier | 26 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Lessebo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lessebo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,6 % | 41,6 % | 41,5 % | 38,4 % | 36,4 % | 33,1 % |
| SD | 2,9 % | 7,6 % | 18,0 % | 22,1 % | 25,6 % | 20,7 % |
| M | 18,0 % | 24,1 % | 16,3 % | 13,6 % | 15,5 % | 17,1 % |
| C | 9,5 % | 7,5 % | 6,8 % | 7,3 % | 4,7 % | 5,1 % |
| V | 7,5 % | 5,7 % | 5,8 % | 7,2 % | 6,7 % | 10,1 % |
| KD | 4,1 % | 3,0 % | 2,4 % | 5,4 % | 5,9 % | 6,5 % |
| L | 4,0 % | 4,4 % | 2,1 % | 2,5 % | 1,6 % | 3,0 % |
| MP | 3,4 % | 5,7 % | 4,6 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,4 % |
| Övr | 1,8 % | 0,4 % | 2,5 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,0 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,5 % | 87,3 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Lessebo 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lessebo 2018
Så skiljer sig Lessebo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 38,4 % i Lessebo mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,1
- SD +4,6
Svagare än i riket
- M −6,2
- L −3,0
- MP −1,9
- C −1,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Lessebo, från 18,0 % till 22,1 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,5 % till 38,4 % (−3,2).
- SD +4,1
- S −3,2
- KD +3,0
- M −2,7
- MP −2,1
- FI −1,6
- V +1,4
- L +0,5
Valdeltagande i Lessebo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,8 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Lessebo på plats 125 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lessebo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,7 % i Lessebo S till 89,4 % i Hovmantorp V.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeberga (46,8 %) och sitt svagaste i Ljuder (31,3 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lessebo är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,4 % i kommunvalet mot 22,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- SD −7,8
- C +6,5
- S +3,3
- M +1,9
- KD −1,9
- V −0,6
Största parti i Lessebo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lessebo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 87,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,6 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Lessebo 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Lessebo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekeberga | S | 46,8 % | S | 55,7 % | 84,9 % |
| Hovmantorp V | S | 36,1 % | S | 35,6 % | 89,4 % |
| Hovmantorp Ö | S | 34,6 % | S | 37,1 % | 88,9 % |
| Lessebo N | S | 46,0 % | S | 51,1 % | 82,0 % |
| Lessebo S | S | 36,6 % | S | 44,5 % | 80,7 % |
| Ljuder | S | 31,3 % | C | 27,9 % | 85,3 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2018 · Alla kommuner 2018