Valresultat Tingsryd 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Tingsryd med 27,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tingsryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,6 %
- Röstberättigade
- 9 205
- Avgivna röster
- 7 976
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2018 i Tingsryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 153 | 27,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 136 | 27,1 % |
| MModeraterna | 1 233 | 15,6 % |
| CCenterpartiet | 918 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 659 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 380 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 158 | 2,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 141 | 1,8 % |
| Övriga partier | 103 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Tingsryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 378 | 30,2 % |
| MModeraterna | 1 421 | 18,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 327 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 1 260 | 16,0 % |
| KDKristdemokraterna | 696 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 426 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 150 | 1,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 141 | 1,8 % |
| Övriga partier | 76 | 1,0 % |
Kommunvalet 2018 i Tingsryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 436 | 30,2 % |
| CCenterpartiet | 1 724 | 21,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 251 | 15,5 % |
| MModeraterna | 1 117 | 13,8 % |
| KDKristdemokraterna | 608 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 390 | 4,8 % |
| TIATIA | 359 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 93 | 1,2 % |
| Övriga partier | 92 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Tingsryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tingsryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,8 % | 29,4 % | 31,2 % | 27,3 % | 27,3 % | 25,1 % |
| SD | 3,9 % | 7,3 % | 20,4 % | 27,1 % | 32,8 % | 27,5 % |
| M | 26,1 % | 30,4 % | 20,3 % | 15,6 % | 15,4 % | 19,0 % |
| C | 15,9 % | 15,3 % | 13,1 % | 11,6 % | 6,4 % | 6,6 % |
| KD | 7,6 % | 5,8 % | 4,4 % | 8,4 % | 8,4 % | 8,8 % |
| V | 4,0 % | 3,5 % | 3,6 % | 4,8 % | 3,9 % | 4,9 % |
| MP | 3,0 % | 3,8 % | 2,8 % | 2,0 % | 2,4 % | 2,8 % |
| L | 4,1 % | 4,0 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,1 % | 3,9 % |
| Övr | 1,6 % | 0,5 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 82,6 % | 84,9 % | 86,6 % | 85,1 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Tingsryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tingsryd 2018
Så skiljer sig Tingsryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 27,1 % i Tingsryd mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,6
- C +3,0
- KD +2,0
Svagare än i riket
- M −4,2
- L −3,7
- V −3,2
- MP −2,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Tingsryd, från 20,4 % till 27,1 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,3 % till 15,6 % (−4,7).
- SD +6,7
- M −4,7
- KD +4,0
- S −3,9
- C −1,5
- V +1,2
- FI −1,0
- MP −0,8
Valdeltagande i Tingsryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,6 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Tingsryd på plats 184 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tingsryd är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Tingsryd 1 till 88,0 % i Älmeboda-Linneryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tingsryd 1 (34,0 %) och sitt svagaste i Älmeboda-Linneryd (20,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 3 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tingsryd är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,5 % i kommunvalet mot 27,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,6 procentenheter.
- SD −11,6
- C +9,7
- S +2,9
- M −1,8
- KD −0,8
- V +0,0
Största parti i Tingsryd sedan 2006
Största parti har skiftat i Tingsryd under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 84,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,8 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 84,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,4 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Tingsryd 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tingsryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almundsryd | SD | 34,4 % | SD | 26,8 % | 79,0 % |
| S Sandsjö | SD | 31,0 % | S | 26,9 % | 83,6 % |
| Tingsryd 1 | S | 34,0 % | S | 40,0 % | 78,4 % |
| Tingsryd 2 | S | 30,5 % | S | 37,1 % | 80,4 % |
| Urshult | S | 28,8 % | S | 33,4 % | 85,6 % |
| Väckelsång | S | 26,7 % | S | 33,0 % | 85,9 % |
| Älmeboda-Linneryd | SD | 26,7 % | C | 36,4 % | 88,0 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2018 · Alla kommuner 2018