Valresultat Växjö 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Växjö med 30,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Växjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 51 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,3 %
- Röstberättigade
- 67 177
- Avgivna röster
- 60 003
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2018 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 870 | 30,0 % |
| MModeraterna | 12 726 | 21,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 160 | 15,4 % |
| CCenterpartiet | 5 448 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 282 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 4 277 | 7,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 638 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 478 | 4,2 % |
| Övriga partier | 671 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 452 | 31,1 % |
| MModeraterna | 15 097 | 25,4 % |
| CCenterpartiet | 5 358 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 5 275 | 8,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 185 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 4 250 | 7,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 986 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 198 | 3,7 % |
| Övriga partier | 560 | 0,9 % |
Kommunvalet 2018 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 335 | 30,7 % |
| MModeraterna | 17 636 | 29,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 182 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 4 883 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 4 494 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 390 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 544 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 483 | 4,2 % |
| Övriga partier | 766 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Växjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Växjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+3,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,1 % | 28,8 % | 31,3 % | 30,0 % | 32,5 % | 29,1 % |
| M | 26,6 % | 31,6 % | 24,0 % | 21,4 % | 21,4 % | 21,7 % |
| SD | 2,8 % | 5,1 % | 12,2 % | 15,4 % | 17,9 % | 15,6 % |
| C | 8,7 % | 7,5 % | 7,6 % | 9,1 % | 6,3 % | 6,3 % |
| V | 5,4 % | 5,2 % | 5,2 % | 7,2 % | 6,0 % | 9,0 % |
| KD | 7,8 % | 5,9 % | 5,0 % | 7,2 % | 5,8 % | 6,6 % |
| L | 7,2 % | 7,1 % | 4,3 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,8 % |
| MP | 5,4 % | 7,7 % | 7,2 % | 4,2 % | 4,5 % | 5,6 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 3,2 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,7 % | 87,9 % | 89,3 % | 86,4 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Växjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Växjö 2018
Så skiljer sig Växjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 15,4 % i Växjö mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 2,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +1,7
- M +1,5
- KD +0,9
- C +0,5
Svagare än i riket
- SD −2,2
- L −1,1
- V −0,8
- MP −0,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Växjö, från 12,2 % till 15,4 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Miljöpartiet, som gick från 7,2 % till 4,2 % (−3,0).
- SD +3,2
- MP −3,0
- M −2,6
- KD +2,2
- FI −2,1
- V +2,0
- C +1,5
- S −1,3
Valdeltagande i Växjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,3 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Växjö på plats 46 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Växjö är indelad i 51 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,9 % i Dalbo Centrum till 93,8 % i Evedal.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dalbo Centrum (64,0 %) och sitt svagaste i Berg (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 34, Moderaterna i 12, Sverigedemokraterna i 5 av 51 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Växjö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 29,5 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.
- M +8,2
- SD −6,7
- C −1,6
- KD −1,5
- V +1,0
- S +0,7
- L −0,2
- MP −0,0
Största parti i Växjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Växjö under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 87,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 86,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Växjö 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 51 valdistrikten i Växjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Araby | S | 61,1 % | S | 58,9 % | 69,6 % |
| Arenastaden | S | 44,1 % | S | 43,2 % | 81,6 % |
| Berg | SD | 19,9 % | M | 24,8 % | 89,5 % |
| Bergunda | M | 27,9 % | M | 37,6 % | 90,9 % |
| Bondegård | S | 30,1 % | M | 35,5 % | 90,3 % |
| Braås | S | 35,5 % | S | 37,4 % | 87,0 % |
| Bäckaslöv | M | 28,0 % | M | 38,7 % | 87,8 % |
| Centrum | M | 30,3 % | M | 43,2 % | 87,2 % |
| Dalbo Centrum | S | 64,0 % | S | 59,5 % | 66,9 % |
| Dädesjö | SD | 20,7 % | S | 20,5 % | 91,1 % |
| Evedal | M | 32,3 % | M | 44,9 % | 93,8 % |
| Fagrabäck | S | 30,9 % | S | 30,8 % | 85,7 % |
| Furuby | S | 21,0 % | M | 24,2 % | 90,9 % |
| Furutå | S | 32,0 % | S | 33,8 % | 91,6 % |
| Gamla Hovshaga | S | 27,6 % | M | 39,4 % | 93,3 % |
| Gemla | S | 26,2 % | M | 27,9 % | 91,9 % |
| Hovshaga Centrum | S | 34,9 % | S | 36,2 % | 85,0 % |
| Högstorp-Hollstorp | M | 29,7 % | M | 40,2 % | 91,9 % |
| Ingelstad | S | 31,0 % | S | 32,2 % | 89,8 % |
| Kampen-Sigfrid | S | 26,9 % | M | 32,9 % | 89,0 % |
| Kronoberg | S | 36,3 % | S | 34,5 % | 89,6 % |
| Kungsmad | S | 32,9 % | S | 33,8 % | 80,1 % |
| Kvarnhagen | S | 28,8 % | S | 30,6 % | 85,7 % |
| Lammhult | SD | 29,5 % | S | 26,3 % | 85,4 % |
| Lasarettet | M | 27,0 % | M | 40,8 % | 89,4 % |
| Ljungfälle-Teleborg Östra | S | 33,4 % | S | 36,1 % | 86,1 % |
| Norr | S | 31,1 % | M | 32,8 % | 90,4 % |
| Norrelid | S | 37,7 % | S | 37,6 % | 83,7 % |
| Nya Hovshaga | M | 30,6 % | M | 43,0 % | 93,5 % |
| Nydala | S | 53,5 % | S | 54,3 % | 73,7 % |
| Nöbbele | S | 25,7 % | M | 25,2 % | 90,7 % |
| Pilbäcken | S | 46,2 % | S | 47,7 % | 77,0 % |
| Ringsberg | S | 30,0 % | M | 31,0 % | 87,4 % |
| Rottne Norra | S | 28,7 % | S | 30,6 % | 90,6 % |
| Rottne Södra | S | 27,1 % | M | 27,0 % | 87,9 % |
| Sandsbro Västra | S | 29,7 % | M | 37,5 % | 90,8 % |
| Sandsbro Östra | S | 26,6 % | M | 31,7 % | 92,3 % |
| Stallvägen | M | 25,0 % | M | 26,4 % | 85,3 % |
| Söder | M | 29,5 % | M | 41,3 % | 93,8 % |
| Teleborg Centrum | S | 40,4 % | S | 43,1 % | 78,9 % |
| Telestad | S | 32,0 % | M | 35,3 % | 91,8 % |
| Torparängen | S | 36,7 % | S | 37,2 % | 88,0 % |
| Tävelsås-Uråsa | SD | 21,9 % | M | 25,6 % | 91,4 % |
| Ulriksberg | M | 28,7 % | M | 39,8 % | 90,8 % |
| Universitetet | M | 24,5 % | M | 29,2 % | 84,6 % |
| Vederslöv | SD | 27,0 % | M | 25,4 % | 89,5 % |
| Väster | S | 28,2 % | M | 36,6 % | 86,8 % |
| Åby | S | 22,9 % | M | 27,4 % | 92,6 % |
| Åryd | S | 23,7 % | S | 27,6 % | 90,7 % |
| Öjaby | M | 30,6 % | M | 42,0 % | 92,6 % |
| Öster | S | 26,4 % | M | 35,2 % | 88,3 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2018 · Alla kommuner 2018